VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

VIDEO ǀ PSG – Strasbourg 2-1. Mbappe aduce izbăvirea în minutul 90+6! Neymar a fost eliminat

PSG Publicat pe 28 dec 2022

PSG s-a impus dramatic pe teren propriu, contra celor de la Strasbourg, cu 2-1, într-un meci din etapa a 16-a din Ligue 1. Golul victoriei a fost marcat de Mbappe, din penalty, în minutul 90+6.

PSG – Strasbourg 2-1 (Marquinhos 14, Mbappe 90+6-penalty / Marquinhos 51-autogol), pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• PSG: Donnarumma – Mukiele, Ramos, Marquinhos, Bitshiabu – Ruiz, Verratti, Vitinha – Neymar, Ekitike, Mbappe
  • Strasbourg: Sels – Doukoure, Djiku, Nyamsi, Perrin – Prcic – Bellegarde, Diarra – Thomasson – Gameiro, Ajorque

Minutul 90+8: Fluier final! PSG se impune cu 2-1.

Minutul 90+3: GOL PSG! Mbappe transformă o lovitură de pedeapsă pe care tot el a obţinut-o.

Minutul 61: Neymar este trimis mai repede la cabine. Brazilianul a văzut al doilea cartonaş galben, după ce a simulat în careu.

Minutul 51: GOL Strasbourg! Thomasson trimite o centrare, Marquinhos deviază nefericit în proprie poartă. Donnarumma a fost păcălit de traiectoria balonului şi nu a mai avut timp să se replieze.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 1-0.

Minutul 14: GOL PSG! Neymar trimite din lovitură liberă din lateral, Marquinhos se demarcă şi trimite cu capul pe lângă portarul advers.

--------------------------------------

Neînvinsă în 15 meciuri din Ligue 1, cu 13 victorii şi două egaluri, PSG este lideră în campionatul Franţei, cu un avans de 5 puncte faţă de Lens, ocupanta poziţiei secunde (41 de puncte faţă de 36).

Strasbourg, de cealaltă parte, a strâns 11 puncte în 15 confruntări şi ocupă penultimul loc din Ligue 1.