MM Stoica a spus lucrurilor pe nume după eşecul cu Universitatea Craiova: ”Nu s-a pus problema. Am dominat partida!”

VIDEO | PSG - Borussia Dortmund 0-1! Francezii au avut ratări imense! Nemţii au reuşit miracolul şi sunt prima echipă care ajunge în finala Champions League VIDEO | PSG - Borussia Dortmund 0-1! Francezii au avut ratări imense! Nemţii au reuşit miracolul şi sunt prima echipă care ajunge în finala Champions League
Olimpiada de la Paris din acest an se pregăteşte să facă faţă unei provocări fără precedent în materie de securitate cibernetică Olimpiada de la Paris din acest an se pregăteşte să facă faţă unei provocări fără precedent în materie de securitate cibernetică
”Sper ca Gloria să devină Steluţa 2”. Primarul din Buzău, savuros, după revenirea în Superliga ”Sper ca Gloria să devină Steluţa 2”. Primarul din Buzău, savuros, după revenirea în Superliga
Barcelona are patru jucători pe care îi consideră netransferabili Barcelona are patru jucători pe care îi consideră netransferabili
Impresionează în Superliga, dar nu i se dau şanse să fie la EURO. ”A fost contestat vehement din interior” Impresionează în Superliga, dar nu i se dau şanse să fie la EURO. ”A fost contestat vehement din interior”

VIDEO | Rapid - FC Argeş 2-1! Dubla de senzaţie a lui Sefer le-a adus 3 puncte ”alb-vişiniilor”. Final dramatic de meci

Superliga Publicat pe 6 aug 2022

Formaţia Rapid a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa FC Argeş, într-un meci din etapa a patra a Superligii.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Sefer, în minutele 45 şi 64. Pentru oaspeţi a înscris Kait, în minutul 90+2, în propria poartă.

În minutul 79, de la rapidişti a fost eliminat Grigore.

Rapid: H. Moldovan – Morais, Săpunaru, Dr. Grigore (cartonaş roşu 79’), Fl. Ştefan – Kait, Crepulja, Al. Ioniţă (Papeau 60’) – Sefer (Pănoiu 88’), Dugandzic, V. Costache (Ciobanu 60’ schimbat cu Iacob 82’).  Antrenor: Adrian Mutu.

FC Argeş: Straton – Tofan, Turda, M. Constantin, Vianna – Meza Colli (Covaci 90’), Njike (Alceus 60’) – Jakolis (Celestine 77’), Calcan (Donisa 77’), Bertrand (Garita 60’) – Işfan. Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Cartonaşe galbene: Ştefan 23’ / Tofan 34’, Prepeliţă 89’

Arbitri: Ionuţ Coza – Mircea Mihail Grigoriu, Ferencz Tunyogi – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Radu Petrescu, Mircea Orbuleţ

Observator: Adrian Comănescu

În primele partide ale etapei, Petrolul a învins în deplasare Universitatea Cluj şi FCSB a remizat cu CS Mioveni, scor 1-1.

Duminică vor avea loc meciurile Sepsi – UTA Arad, Chindia – CFR Cluj şi FC ”U” Craiova 1948 – Universitatea Craiova, iar luni se vor disputa confruntările Hermannstadt – FC Voluntari şi FC Botoşani – Farul.

VIDEO | Rapid - FC Argeş 2-1 (Sefer 45, 64 / Săpunaru 90 + 2), la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start

• Rapid: 31. H. Moldovan - 13. Morais, 22. Săpunaru, 21. Dr. Grigore, 3. Fl. Ştefan - 14. Kait, 4. Crepulja, 10. Al. Ioniţă II - 7. Sefer, 91. Dugandzic, 9. V. Costache
  • FC Argeş: 1. Straton - 2. Tofan, 23. M. Constantin, 5. Turda, 16. Vianna - 4. Meza Colli, 6. Nijke - 70. Jakolis, 10. Calcan, 24. Bertrand - 11. Işfan

Min. 90 + 5: Fluier final: Rapid se impune cu emoţii pe final cu scorul de 2-1 în faţa formaţiei FC Argeş.

Min. 90 + 2: GOL FC Argeş! Kait înscrie în proprie poartă, la o fază în care Săpunaru a reclamat un fault.

Min. 79: Dragoş Grigore (Rapid) vede cartonaşul roşu pentru un fault de ultim apărător la Işfan. Grigore s-a expus inexplicabil pentru experienţa sa.

Min. 64: GOL Rapid! Antonio Sefer îşi trece în cont dubla printr-o execuţie superbă: dribling scurt + şut la colţul lung în plasa laterală.

Min. 56: Gol anulat de VAR pentru Rapid! Dugandzic înscrie din pasa lui Costache, însă VAR decide să anuleze reuşita giuleştenilor pentru ofsaid.

Min. 46: A început a doua repriză!

Minutul 45+2: Pauză! Rapid intră la cabine cu avantaj, 1-0.

Minutul 45: GOL Rapid! Contrar oarecum cursului jocului, Sefer marchează cu un şut foarte bine plasat. Este al doilea său gol în Superliga şi primul în acest sezon.

Minutul 35: Şansă bună irosită de Rapid. Săpunaru trimite peste poartă, din lovitură liberă de la 22 de metri.

Minutul 23: Şansă colosală ratată de FC Argeş. Işfan şutează din lovitură liberă din apropierea careului, dar Moldovan respinge până la Bertrand. Portarul Rapidului se repliază senzaţional şi are o intervenţie de senzaţie la şutul din câţiva metri al fotbalistului din Madagascar.

Minutul 2: Cei de la Argeş au prima şansă a partidei. Calcan scoate foarte bine la Işfan, care trage puţin peste poartă.

Minutul 1: A început partida! Atmosferă de senzaţie în Giuleşti.

----------------------------------------

Partida, Rapid - FC Argeş, din etapa a patra a SuperLigii va avea loc sâmbătă, de la ora 21:45 şi va putea fi urmărită în direct pe Prima Sport 1 şi pe PrimaPlay.ro.

Rapid vine după un bilanţ excelent în ultimele trei meciuri, unde a reuşit să obţină două victorii şi o înfrângere. Rezultatele ”alb-vişiniilor” sunt surprinzătoare pentru că au întâlnit ocupantele primelor trei locuri din sezonul trecut şi au reuşit să câştige 2-0 cu FCSB şi 1-0 cu U. Craiova, dar au pierdut în faţa CFR-ului cu 1-0, după ce Albu a rata un penalty, în ultimul minut.

De cealaltă parte FC Argeş are tot două victorii, 2-0 cu UTA şi 3-1 cu ”U” Cluj, în etapa trecută, dar a înregistrat şi o înfrângere dureroasă în faţa lui Sepsi, 4-0. Piteştenii au rezultate oscilante, dar jocul pe care l-au prestat de când a început SuperLiga le dă speranţe că pot obţine punct sau puncte din înfruntarea cu echipa lui Adi Mutu.

La capitolul ultimelor înfruntări directe dintre cele două, Rapid are trei victorii, un egal şi o înfrângere.