Talpan, veste "bombă" despre dreptul de promovare! "Comandantul clubului este în concediu" | VIDEO EXCLUSIV Talpan, veste "bombă" despre dreptul de promovare! "Comandantul clubului este în concediu" | VIDEO EXCLUSIV
Peluza Cătălin Hîldan, contrazisă de Andrei Nicolescu! Câte bilete s-au vândut pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda | VIDEO EXCLUSIV Peluza Cătălin Hîldan, contrazisă de Andrei Nicolescu! Câte bilete s-au vândut pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda | VIDEO EXCLUSIV
Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa e finala Cupei României la handbal masculin Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa e finala Cupei României la handbal masculin
Volei masculin | România, înfrângere cu Ucraina în al doilea meci din Golden League

Ianis Hagi nu îi mai impresionează pe scoţieni: ”Este un fotbalist aproape uitat. Nu va rămâne”

VIDEO | Bayern încheie ”în genunchi” sezonul! Bavarezii au ratat şi locul 2. Leverkusen termină Bundesliga fără eşec VIDEO | Bayern încheie ”în genunchi” sezonul! Bavarezii au ratat şi locul 2. Leverkusen termină Bundesliga fără eşec

VIDEO | Rapid - Hermannstadt 2-0. Străinii lui Bergodi au făcut din nou diferenţa

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 16 feb 2024

Rapid Bucureşti a învins pe teren propriu, scor 2-0, gruparea Hermannstadt, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii.

Portarul sibienilor a respins şutul lui Papeau, din minutul 6, apoi Borza a trimis puţin peste transversală, în minutul 18, atunci când giuleştenii au cerut şi penalti, după contactul din careu, dintre Papeau şi Butean.

Meciul şi-a pierdut din intensitate, iar scorul a fost deschis abia în minutul 54, când Ermal Krasniqi l-a învins pe Căbuz din centrarea lui Burmaz.

În minutul 66, Ermal Krasniqi s-a transformat în servant pentru Albion Rrahmani şi acesta a stabilit scorul final, 2-0 pentru Rapid, care ajunge la 48 de puncte şi este pe locul secund în campionat. Hermannstadt e pe 7, cu 34 de puncte.

VIDEO | Rapid - Hermannstadt 2-0 (Krasniqi 54, Rrahmani 66), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start:

• Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Krasniqi, Djokovic, Albu, Papeau – Burmaz, Rrahmani
  • Hermannstadt: Căbuz – Bejan, Găman, I. Stoica – Butean, Murgia, Biceanu, Opruţ – Ianis Stoica, Paraschiv, Balaure

Minutul 90+4: Final de meci! Rapid se impune cu 2-0.

Minutul 87: Opruţ nu loveşte corect balonul şi reia peste poartă din 15 metri.

Minutul 66: GOL Rapid! Krasniqi este complet nemarcat şi poate relua în careu pentru urcarea lui Rrhamani. Atacantul kosovar a reluat din alergare.

Minutul 54: GOL Rapid! Djokovic îl găseşte bine pe Burmaz, iar acesta scoate în careu la Krasniqi, care reia din careu.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 6: Papeau reia cu şpiţul din 10 metri, dar Căbuz este la post.

-----------------------------------

Rapid a început perfect acest an şi are nu mai puţin de 4 victorii consecutive. După victoria din derby-ul cu CFR Cluj, "giuleştenii" au urcat pe locul secund şi au 45 de puncte după 25 de etape, cu 9 mai puţin decât liderul Superligii, FCSB.

De cealaltă parte, FC Hermannstadt duce o luptă aprigă pentru o poziţie care să îi asigure accederea în play-off. Sibienii vin după două egaluri consecutive şi se află pe locul 16, cu 34 de puncte acumulate după 25 de runde.

Confruntarea tur dintre cele două formaţii s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.