Trenule, maşină mică! Jucătorii unei echipe din Superligă sunt duşi de locomotivă la meciuri Trenule, maşină mică! Jucătorii unei echipe din Superligă sunt duşi de locomotivă la meciuri
Romario Benzar a făcut o dezvăluire uluitoare! ”Aşa mi-au zis colegii” Romario Benzar a făcut o dezvăluire uluitoare! ”Aşa mi-au zis colegii”
Carlos Tevez a fost internat Carlos Tevez a fost internat
Dan Petrescu a început revoluţia în Gruia! Cele două vedete care o vor părăsi pe CFR Cluj Dan Petrescu a început revoluţia în Gruia! Cele două vedete care o vor părăsi pe CFR Cluj
E gata! A venit verdictul în cazul accidentării lui Moruţan E gata! A venit verdictul în cazul accidentării lui Moruţan
Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off

VIDEO | Rapid reuşeşte REMONTADA cu Krim Ljubliana şi e în sferturile de finală ale Ligii Campionilor!

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 26 mar 2023

Rapid Bucureşti s-a calificat pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (12-8), în manşa retur din optimile de finală.

Rapid va întâlni deţinătoarea trofeului în sferturi, Vipers.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Polman 8 goluri, Grozav 6, Kanor 5, pentru Rapid, respectiv Rosiak 7, Dmitrieva 5, Radicevic 5, pentru Krim.

În tur, Krim s-a impus cu scorul de 29-24, însă diferenţa a fost insuficientă pentru calificare, pe care o obţine Rapid Bucureşti la diferenţă de doar un gol. Adversara din sferturile de finală va fi Vipers, deţinătoarea trofeului.

În celelalte dispute tur din optimi s-au înregistrat rezultatele: Odense – Storhamar 30-30 (30-22 în tur), FTC Budapesta – Buducnost 27-22 (28-24 în tur), Team Esbjerg – Brest 27-24 (28-25 în tur).

Ca urmare, în sferturi s-au calificat Odense, FTC Budapesta şi Team Esbjerg. CSM Bucureşti, calificată direct în sferturi, se va duela cu Team Esbjerg, iar în celelalte dispute vor evolua FTC Budapesta – Metz şi Odense – Gyor.

VIDEO | Rapid - Krim 30-24, în direct pe Prima Sport 2:

Minutul 60: CALIFICARE! Rapid se impune cu 30-24 şi merge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Urmează o ”dublă” cu Vipers, deţinătoarea trofeului.

Minutul 55: Grozav înscrie superb de la distanţă! Rapid conduce cu 27-20!

Minutul 46: Kassoma înscrie primul ei gol în meci. Rapid are 20-16!

Minutul 33: Kanor duce scorul la 14-8! Rapid este calificată la acest scor.

Minutul 30: Pauză! Rapid conduce cu 12-8!

Minutul 29: Rapid recuperează ecartul din tur! Polman găseşte o nouă aruncare senzaţională şi scorul este 12-7. Slovenele comit erori incredibil de mari pe ambele faze.

Minutul 16: Kanor se înălţă şi înscrie! Rapid conduce pentru prima dată în meci cu 3 goluri. Este 6-3. Mai sunt doar 2 goluri de recuperat.

Minutul 10: Start de meci fără multe goluri. În dublă superioritate numerică, Grozav transformă de la 7 metri. Rapid are 3-2!

Minutul 1: Polman profită de marcajul lejer şi deschide scorul!

Eşec la 5 goluri în Slovenia!

Campioana României la handbal feminin, Rapid Bucureşti a fost învinsă  în deplasare, de formaţia Krim Ljubljana, scor 29-24 (12-13), în manşa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Radicevic 8 goluri, Stanko 8, pentru Krim, respectiv Kanor 5, Buceschi 4, Fernandez 4, pentru Rapid.

În celelalte dispute tur din optimi s-au înregistrat rezultatele: Storhamar – Odense 22-30 şi Buducnost - FTC Budapesta 24-28, iar ultimul meci de duminică este între Brest - Team Esbjerg.

În sferturile de finală s-au calificat direct primele două clasate din fiecare grupă, adică Vipers (23 puncte) şi CSM Bucureşti (22), din grupa A, respectiv Metz (25) şi Gyor (22), din grupa B.