Un fotbalist francez care s-a retras din cauza accidentărilor dă în judecată Pfizer şi BioNTech Un fotbalist francez care s-a retras din cauza accidentărilor dă în judecată Pfizer şi BioNTech
Mitică Dragomir ar face revoluţie la Rapid în rolul de preşedinte: ”Aş face selecţie pe banii mei. Dacă nu, să fiu răstignit pe Arcul de Triumf!” Mitică Dragomir ar face revoluţie la Rapid în rolul de preşedinte: ”Aş face selecţie pe banii mei. Dacă nu, să fiu răstignit pe Arcul de Triumf!”
VIDEO | Dinamo - FC Voluntari, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare VIDEO | Dinamo - FC Voluntari, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare
VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie

VIDEO | RB Leipzig, victorie fără drept de apel cu Schalke, scor 6-1 în deplasare

Bundesliga Publicat pe 24 ian 2023

RB Leipzig a câştigat marţi, în deplasare, scor 6-1, meciul disputat în compania formaţiei Schalke 04, în deschiderea etapei a 17-a din Bundesliga.

RB Leipzig a deschis scorul pe Veltins-Arena încă din minutul 7, prin Andre Silva, şi a făcut 2-0 în minutul 15, la golul lui Benjamin Henrichs. Dominarea totală a oaspeţilor din prima repriză s-a concretizat în alte două goluri, marcate de Andre Silva în minutul 44 şi de Timo Werner în minutul 45+2.

Soichiro Kozuki a înscris golul de onoare al gazdelor, în minutul 56, iar Schalke a atacat poarta lui Blaswich în speranţa unei reveniri. Însă golurile au picat tot în poarta lui Schwolow. Dani Olmo a înscris în minutul 83, iar Yussuf Poulsen a stabilit scorul final în minutul 89.

Cu 6-1, RB Leipzig revine momentan pe locul secund în Bundesliga, cu 32 de puncte, în timp ce Schalke a ajuns la 41 de goluri primite în campionat şi este lanterna roşie, cu 9 puncte.