VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile!
Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei
Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma
Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei
Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo. astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare VIDEO | FCU Craiova - Dinamo. astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare

VIDEO | Reacţia lui Toni Petrea, după revenirea fantastică a FCSB-ului cu Chindia. Cum a catalogat cele două reprize şi remarca pentru Vali Gheorghe

FCSB Publicat pe 13 feb 2022

FCSB a câştigat dramatic partida cu Chindia Târgovişte, de pe teren propriu. S-a impus cu 3-2, după ce a fost condusă la două goluri la pauză, iar Toni Petrea a declarat la finalul confruntării, la interviuri, că este mândru de cum a arătat echipa în partea secundă.

În plus, antrenorul vicecampioanei a avut o remarcă specială şi faţă de mijlocaşul Vali Gheorghe, omul meciului cu o dublă şi care a păstrat diferenţa de puncte înregistrată între CFR Cluj şi FCSB la începutul etapei şi după terminarea ei. Petrea a lăsat de înţeles că Vali Gheorghe va fi în continuare rezervă, pentru că intră excelent în meci de pe bancă, aşa cum s-a întâmplat şi în alte rânduri.

O revenire spectaculoasă după o primă repriză slabă. Am permis adversarului să marcheze două goluri… La golul doi a fost o neatenţie din partea noastră. Ne-a pus mari probleme, ne-am pierdut capul, n-am  mai putut ţine de minge. Am fost cam temători în prima repriză. În repriza a doua am  schimbat şi s-a văzut lucrul acesta. Am pus presiune şi i-am obligat să se retragă şi să înscriem noi trei goluri. A fost un meci dramatic. Am suferit, nu am avut jocul pe care eu mi l-aş fi dorit să îl avem. Am făcut acele schimbări şi s-au schimbat lucrurile.

O să vedem (n.r. dacă Vali Gheorghe va fi titular) E arma noastră secretă, cam aşa a fost la meciurile desfăşurate în trecut. Mă bucur că a intrat foarte bine, a făcut un efort considerabil. A marcat două goluri importante.

Ovidiu Popescu de la începutul partidei nu se simţea foarte bine, am aflat când a început. Am considerat că e mai  bine să facem acea modificare înainte de pauză. E o problemă care mă preocupă foarte tare.  Am vorbit cu jucătorii înainte de meci şi ne-am propus să nu luăm gol astăzi”, a declarat Toni Petrea.

FCSB a învins, duminică, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-2 (0-2), pe Chindia Târgovişte, în etapa a XXVI-a a Ligii 1 Casa Pariurilor. Oaspeţii au condus la pauză cu 2-0. Ei au marcat un gol în minutul 90+3, care a fost anulat pe motiv de ofsaid. Şi gazdele au avut un gol anulat, la scorul de 3-2, pentru un presupus henţ.

Au marcat: Olaru '47, V. Gheorghe '67, '77 / D. Popa '15, Butean '21.

• 0-1, min. 15: Daniel Popa a marcat cu un şut puternic dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri;
  • 0-2, min. 21: Butean a trimis balonul printre picioarele portarului Andrei Vlad, din colţul drept al careului de şase metri, după o pasă a lui Popadiuc;
  • 1-2, min. 47: Tănase l-a găsit nemarcat pe Olaru în interiorul careului, iar acesta a marcat cu un şut plasat la colţul lung;
  • 2-2, min. 67: Şerban a trimis o pasă în diagonală către Valentin Gheorghe, acesta din urmă a pătruns pe partea dreaptă şi a marcat cu un şut la colţul lung de pe linia laterală a careului mic;
  • 3-2, min. 77: Keşeru a prelungit bine un balon la acelaşi Valentin Ghorghe, care din nou nemarcat pe partea dreaptă a pătruns şi a marcat cu un şut la colţul lung de la 10-12 metri.