Rapid a anunţat numele noului director sportiv. ”Cred că acest început de drum este unul destul de optimist” Rapid a anunţat numele noului director sportiv. ”Cred că acest început de drum este unul destul de optimist”
Lovitură stelară pregătită de Dan Şucu! Presa engleză anunţă cine e super antrenorul pe care îl vrea la Rapid Lovitură stelară pregătită de Dan Şucu! Presa engleză anunţă cine e super antrenorul pe care îl vrea la Rapid
Naţionala de handbal a României, victorie mare, în faza play-off a CM din 2025 Naţionala de handbal a României, victorie mare, în faza play-off a CM din 2025
Un mare fotbalist francez îl sfătuieşte pe Mbappe să plece în Arabia Saudită Un mare fotbalist francez îl sfătuieşte pe Mbappe să plece în Arabia Saudită
VIDEO | Corvinul - Csikszereda 3-1. Ciucanii au un final de play-off foarte slab VIDEO | Corvinul - Csikszereda 3-1. Ciucanii au un final de play-off foarte slab
”Vedem dacă va accepta”. FCSB vrea să îşi asigure serviciile unui fotbalist experimentat ”Vedem dacă va accepta”. FCSB vrea să îşi asigure serviciile unui fotbalist experimentat

VIDEO | Roma - Fiorentina 2-1. Două penalty-uri le asigură romanilor victoria şi îi apropie de grupele Europa League

Serie A Publicat pe 26 iul 2020
Roma s-a impus în această seară, pe teren propriu, 2-1 cu Fiorentina, într-un meci din etapa a 36-a din Serie A.

În minutul 44, centralul Daniele Chiffi a dictat cu uşurinţă penalty, în cel mai prost moment pentru toscani, chiar înainte pauză. Lovitura de pedeapsă a fost executată şi transformată de nimeni altul decât Jordan Veretout, francezul transferat la Roma chiar de la formaţia „viola”. În prelungirile primei reprize, gazdele s-ar fi putut desprinde, însă reuşita lui Mancini a fost anulată pe motiv de ofsaid.

După pauză, Fiorentina a ieşit ceva mai mult la joc, iar eforturile i-au fost răsplătite în minutul 54.Golul toscanilor a venit dintr-o fază fixă:Pulgar a executat un corner, iar Milenkovic a reluat cu capul pentru 1-1. A fost rândul romanilor să pună presiune pe adversari, iar şansa le-a surâs, cu 3 minute înainte de final, când arbitrul a dictat din nou penalty, iar Dzeko a transformat fără probleme.
S-a terminat 2-1, rezultat care face ca Roma să acumuleze 64 de puncte şi să-şi securizeze locul 5 din clasament, care le asigură prezenţa în grupele Europa League, din sezonul care urmează. În schimb, Fiorentina rămâne cu 43 de puncte şi e tot pe locul 12, fără niciun fel de emoţii pe final de sezon.