Noi mutări spectaculoase în Formula 1! Ferrari continuă să se întărească, după aducerea lui Lewis Hamilton Noi mutări spectaculoase în Formula 1! Ferrari continuă să se întărească, după aducerea lui Lewis Hamilton
Simona Halep a primit un wild card pentru turneul de la Rabat Simona Halep a primit un wild card pentru turneul de la Rabat
Cine va arbitra finala Cupei României, Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi Cine va arbitra finala Cupei României, Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi
Kylian Mbappé, desemnat a cincea oară consecutiv cel mai bun jucător din Ligue 1 Kylian Mbappé, desemnat a cincea oară consecutiv cel mai bun jucător din Ligue 1
Mihai Rotaru s-a dezlănţuit după egalul cu Farul: ”În Bănie, i se spune «Hoţegan»”

Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | România - Serbia 37-28. Demonstraţie de forţă a fetelor noastre la Campionatul Mondial

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 3 dec 2023

Naţionala de handbal feminin a României a învins duminică, la Herning, în al doilea meci din grupa E, reprezentativa Serbiei, scor 37-28 (19-13) şi s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial.

Căpitanul Cristina Neagu, care a reluat antrenamentele după accidentarea la genunchi, nu a intrat nici în acest meci.

Aflată în recuperare după o accidentare la genunchi, căpitanul Cristina Neagu nu a jucat nici în al doilea meci de la CM, dar a reluat atrenamentele. Ea şi-a încurajat coechipierele din tribună, iar în finalul partidei fanii României i-au strigat numele.

Minutul 60: Recital pe faza ofensivă! Terminăm la fel cum am început, la turaţie mare şi învingem cu 37-28. Eliza Buceschi a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei.

Minutul 46: Din nou Buceschi este precisă de la 7 metri. Punem avans şi este 28-21.

Minutul 35: Buceschi marchează de la 7 metri pentru 21-16. Adversarele au redus uşor diferenţa.

Minutul 30: Ne pripim şi aruncăm prea repede la poartă, dar avem o primă repriză excelentă. Conducem 19-13.

Minutul 24: Aruncarea lui Bazaliu ne duce la 8 goluri în faţă! Este 19-11

Minutul 15: Popa pleacă pe contraatac şi duce scorul la 13-7!

Minutul 7: Stăm foarte bine în atac! Seraficeanu sare de pe linia semicercului şi marchează pentru 7-3!

Minutul 4: Seraficeanu reia de pe extremă pentru 4-1!

Minutul 1: Buceschi deschide scorul cu o aruncare de la distanţă.

----------------------------------------------------------

Ţara vecină este un nume puternic al disciplinei şi chiar dacă e privată de aportul unor jucătoare importante, partida se anunţă complicată pentru ”tricolore”.

România este singura naţiune din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial, care a ajuns la ediţia a 26-a. Din cele opt grupe preliminare a câte patru echipe, primele trei clasate se vor califica în grupele principale, de unde locurile 1-2 intră în sferturi.

Debut fără nicio emoţi cu Chile

Naţionala de handbal feminin a României a debutat cu victorie, la Herning, vineri, de Ziua Naţională, în grupa E a Campionatului Mondial, găzduit de Danemarca, Suedia şi Norvegia. Tricolorele s-au impus categoric, cu scorul de 44-19 (25-6).

Toate jucătoarele tricolore au intrat pe teren şi au marcat, iar principalele realizatoare au fost Buceschi 6 goluri, Dindiligan 5, Ostase 5, Seraficeanu 5, Dincă 4. Din echipa Chile s-au remarcat Paul 4, Parra Parra 4.