Ultima oră
Serena Williams revine la Wimbledon pe arena principală. Jaqueline Cristian joacă luni Serena Williams revine la Wimbledon pe arena principală. Jaqueline Cristian joacă luni
Sebastien Ogier a triumfat în Grecia şi a ajuns la două victorii stagionale în WRC Sebastien Ogier a triumfat în Grecia şi a ajuns la două victorii stagionale în WRC
E gata! Fotbalistul dorit de FCSB a aterizat în România şi a semnat cu Rapid: contract pe 3 ani E gata! Fotbalistul dorit de FCSB a aterizat în România şi a semnat cu Rapid: contract pe 3 ani
Andrei Nicolescu anunţă schimbări masive la Dinamo! Şase jucători sunt pe punctul de a semna cu alb-roşii | EXCLUSIV Andrei Nicolescu anunţă schimbări masive la Dinamo! Şase jucători sunt pe punctul de a semna cu alb-roşii | EXCLUSIV
Încă un transfer ratat de FCSB! Jucătorul i-a închis uşa în nas lui Gigi Becali Încă un transfer ratat de FCSB! Jucătorul i-a închis uşa în nas lui Gigi Becali
VIDEO | Ai Ogura a bifat în Olanda prima victorie a carierei la MotoGP VIDEO | Ai Ogura a bifat în Olanda prima victorie a carierei la MotoGP

VIDEO | ”Să le fie ruşine!”. Mesaj cu dedicaţie al preşedintelui FRH, după ce naţionala feminină a ratat calificarea la JO

Handbal Publicat pe 22 mar 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Alexandru Dedu, a declarat că forul pe care-l conduce va face un memoriu la IHF, în care va arăta cum arbitrii au dezavantajat echipa feminină a României în meciul cu Norvegia, din turneul de calificare la JO de la Tokyo.

"Este greu, este trist să câştigi şi să nu te califici. Este o competiţie normală, avem jucătoare cu mare experienţă, care au mai trecut prin astfel de momente. Nu astăzi (n.r. - duminică) s-a pierdut calificarea, ieri s-a pierdut calificarea. Noi nu am făcut un joc reuşit. Nu vreau să mă antrepronunţ, o să facem o analiză a arbitrajului de alatăieri (n.r. - sâmbătă), pentru că mie mi s-a părut că ceva nu a fost ok. În cazul în care ceea ce cred că am văzut se adevereşte, o să analizăm asta într-un colectiv de profesionişti, vom face o adresă către IHF, apropo de acest lucru.

(n.r. - despre bănuielile norvegienilor, că România ar fi putut aranja meciul cu Muntenegru) Să le fie ruşine! De la oamenii din nord ne aşteptăm să aibă un anumit tip de comportament. După arbitrajul pe care l-au avut, au curajul să vorbească în felul acesta? Să le fie ruşine! Jucătoarele sunt profesioniste, aud multe în cariera lor, nu cred (n.r. - că au fost afectate de suspiciunile de blat).

Dar am fost surprins şi eu, nu mă aşteptam ca norvegienii să aibă un astfel de comportament. Cristina este un exponent de valoare al handbalului mondial, dar aşa cum am văzut nu este suficient (n.r. - pentru echipa României) Sunt convins (n.r. - că Neagu va participa la JO de la Paris din 2024)! Cristina are un vis şi să dea Dumnezeu să şi-l îndeplinească", a afirmat Dedu, la revenirea în ţară.

Despre cei care îi cer demisia după rezultatele slabe înregistrate de echipele naţionale, Dedu a spus: "Din gură, este foarte uşor. Cred că răspunsul la toate întrebările astea le găsiţi chiar la jucători şi la jucătoare. O să analizăm, o să discutăm în cadrul federaţiei şi o să facem cunoscute deciziile. Contestatarii să se oprească din a mai contesta antrenorii şi atunci o să aibă o viaţă mai lungă."

Naţionala de handbal feminin a României a învins, duminică, la Podgorica, reprezentativa Muntenegrului, scor 28-25 (15-15), în grupa 3 a turneului preolimpic, însă a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo la golaveraj.

Tricolorele au înregistrat doar un eşec la turneul de la Podgorica, 24-29 cu Norvegia, şi au învins Muntenegu, dar ratează Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde vor ajunge adversarele lor din această grupă.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele