Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf” Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf”
Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024 Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024
Nu e Drăguşin sau Man! Englezii au numit jucătorul român care trebuie urmărit la EURO Nu e Drăguşin sau Man! Englezii au numit jucătorul român care trebuie urmărit la EURO
Doi antrenori importanţi sunt în pole-position! Cine ar putea să îl înlocuiască pe Xavi la Barcelona Doi antrenori importanţi sunt în pole-position! Cine ar putea să îl înlocuiască pe Xavi la Barcelona
Cine ar fi crezut? Motivul incredibil pentru care un fotbalist din MLS nu a avut voie nici măcar să stea pe bancă Cine ar fi crezut? Motivul incredibil pentru care un fotbalist din MLS nu a avut voie nici măcar să stea pe bancă
All-season, avantaje şi dezavantaje All-season, avantaje şi dezavantaje

VIDEO | Seară stelară din Champions League. RB Leipzig, victorie mare cu Real Madrid. Un nou egal pentru City, în timp ce PSG a făcut recital

Champions League Publicat pe 25 oct 2022

PSG a învins marţi, pe teren propriu, pe Maccabi Haifa, scor 7-2, şi s-a calificat în primăvara Ligii Campionilor. Acelaşi lucru l-au mai reuşit Benfica,Chelsea şi Borussia Dortmund.

În grupa E, Chelsea s-a calificat în optimile competiţiei, iar Milan – învingătoare la Zagreb cu 4-0, are prima şansă în duelul de pe teren propriu cu Salzburg. Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la Milan.

Real Madrid a pierdut la Leipzig, dar este sigură de calificare în primăvară, lupta pentru cea de-a doua echipă calificată din grupa F urmând să se poarte în meciul direct din ultima etapă, Şahtior – RB Leipzig.

În grupa G, City putea învinge la Dortmund, dar portarul germanilor, Kobel, a apărat un penalti executat de Mahrez, în minutul 58. Manchester City s-a calificat însă în optimi din poziţia de câştigătoare a grupei.

În grupa H, PSG şi Benfica, ambele cu câte 11 puncte, merg mai departe, în Liga Campionilor, în timp ce lupta pentru primăvara Europa League se dă între Juventus Torino şi Maccabi Haifa, ambele cu câte 3 puncte, Maccabi având însă un golaveraj mai slab cu şase goluri decât gruparea torineză.

Rezultatele înregistrate marţi în meciurile etapei a cincea din grupele Ligii Campionilor:

Grupa E: Salzburg – Chelsea 1-2 (Adamu 49 / Kovacici 23, Havertz 64);

Grupa E: Dinamo Zagreb – AC Milan 0-4 (Gabbia 39, Rafael Leao 49, Giroud 59 penalti, Ljubicic 69 autogol);

Grupa F: RB Leipzig – Real Madrid 3-2 (Gvardiol 13, Nkunku 18, Werner 81 / Vinicius Junior 44, Rodrygo 90+3 penalti);

Grupa F: Celtic Glasgow - Şahtior Doneţk 1-1 (Giakoumakis 34 / Mudrik 58);

Grupa G: FC Sevilla – FC Copenhaga 3-0 (En-Nesyri 61, Isco 88, Montiel 90+2);

Grupa G: Borussia Dortmund – Manchester City 0-0;

Grupa H: Benfica Lisabona – Juventus Torino 4-3 (Antonio Silva 17, Joao Mario 28 penalti, Rafa Silva 35, 50 / Kean 21, Milik 77, McKennie 79);

Grupa H: PSG – Maccabi Haifa 7-2 (Messi 19, 45, Mbappe 32, 64, Neymar 35, Goldberg 67 autogol, Soler 84 / Seck 38, 50).

Programul complet al meciurilor de marţi:

Red Bull Salzburg – Chelsea 1-2 (Adamu 49 / Kovacic 23, Havertz 64), LIVE pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Salzburg: Kohn - Dedic, Wober, Pavlovic, Bernardo - Gourna-Douath, Seiwald, Kjaergaard, Sucic - Adamu, Okafor
  • Chelsea: Kepa - Chalobah, Silva, Cucurella - Sterling, Jorginho, Kovacic, Gallagher, Pulisic - Havertz, Aubameyang

Minutul 64: GOL Chelsea! Haverts reuşeşte o bijuterie. Şutul germanului s-a dus spre vinclu şi a lovit bara înainte să intre în poartă.

Minutul 49: GOL Salzburg! Gazdele pornesc un contraatac rapid, iar Adamu restabileşte egalitatea cu o execuţie fină.

Minutul 23: GOL Chelsea! Kovacic profită de o minge norocoasă şi punctează cu un şut din prima.

FC Sevilla – FC Copenhaga 3-0 (En Nesyri 63, Isco 88, Montiel 90+2), LIVE pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Sevilla: Dmitrovic - Montiel, Gudelj, Marcao, Telles - Jordan, Rakitic, Suso, Papu Gomez, Isco - Dolberg
  • Copenhaga: Grabara - Jelert, Khocholava, Luund Jensen, Kristansen - Clem, Claesson, Lerager - Johanesson, Haraldsson, Daramy

Minutul 90+2: GOL Sevilla! Montiel profită de o respingere şi face 3-0 dintr-un unghi dificil.

Minutul 88: GOL Sevilla! Acuna insistă şi scoate la Isco, care înscrie cu o execuţie fină.

Minutul 63: GOL Sevilla! En Nesyri deschide scorul. Reuşita sa a fost validată de VAR!

RB Leipzig – Real Madrid 3-2 (Gvardiol 13, Nkunku 19, Werner 81 / Vinicius 44, Rodrygo 90+4-penalty), LIVE pe Prima Sport 1 şi Prima 4K. Echipele de start:

•     Leipzig: Blaswich - Simakan, Orban, Gvardiol, Raum - Haidara, Schlager - Szoboszlai, Nkunku, Forsberg - Silva
  •     Real Madrid: Courtois - Lucas Vázquez, Nacho, Militao, Rüdiger - Tchouaméni, Kroos, Camavinga - Asensio, Rodrygo, Vinicius

Minutul 44: GOL Real Madrid! Vinicius reduce diferenţa înainte de pauză.

Minutul 19: GOL Leipzig! Nkunku trimite un şut imparabil ce s-a dus sub transversală!

Minutul 13: GOL Leipzig! Gvardiol profită de o respingere după un corner şi deschide scorul!

Minutul 81: GOL Leipzig! ”Galacticii” nu se regăsesc, iar Werner face 3-1.

Minutul 90+4: GOL Real! Rodrygo reduce diferenţa din penalty în prelungiri.

Borussia Dortmund – Manchester City 0-0, LIVE pe Prima Sport 2. Echipele de start:

•  Dortmund: Kobel – Süle, Hummels, Schlotterbeck, Hazard – Can, Bellingham – Adeyemi, Brandt, Reyna – Moukoko
  •  City: Ortega Moreno - Stones, Dias, Ake, Cancelo - Mahrez, Rodrigo, Gundogan - Foden, Alvarez, Haaland

Benfica – Juventus 4-3 (Silva 17, Joao Mario 28-penalty, Rafa Silva 35, 50) / Vlahovic 22, Milik 77, McKennie 79) LIVE pe Prima Sport 3. Echipele de start:

•     Benfica: Vlachodimos - Bah, Silva, Otamendi, Grimaldo - Fernández, Florentino Luís, Aursnes, João Mário - Rafa Silva, Ramos
  •     Juventus: Szczesny - Danilo, Bonucci, Gatti - Cuadrado, McKennie, Locatelli, Rabiot, Kostic - Vlahovic, Kean

Minutul 17: GOL Benfica! Silva reia cu capul o centrare din banda dreaptă!

Minutul 22: GOL Juventus! Vlahovic înscrie cu o reuşită validată de VAR.

Minutul 28: GOL Benfica! Lusitanii revin la conducere din penalty.

Minutul 35: GOL Benfica! Rafa Silva face ca lusitanii se să distanţeze.

Minutul 50: GOL Benfica! Rafa Silva marchează din nou, iar scoru ia proporţii.

Minutul 77: GOL Juventus! Milik reduce diferenţa!

Minutul 79: GOL Juventus! Final electrizant, McKennie face ca scorul să fie 4-3 pentru Benfica.

Dinamo Zagreb – AC Milan 0-4 (Gabbia 39, Leao 49, Giroud 59-penalty, Ljubicic 69-autogol), LIVE pe Prima Sport 4. Echipele de start:

•     Dinamo Zagreb: Livakovic - Ristovski, Sutalo, Peric - Moharrami, Ivanusec, Misic, Ademi, Ljubicic - Petkovic, Orsic
  •     AC Milan: Tătăruşanu - Kalulu, Gabbia, Kjaer, Theo Hernandez - Tonali, Bennacer - Rebic, De Ketelaere, Leao - Giroud

Minutul 39: GOL AC Milan! Gabbia plonjează şi deschide scorul!

Minutul 49: GOL AC Milan! Leao înscrie primul gol din acest sezon de Champions League.

Minutul 59: GOL AC Milan! Giroud înscrie din penalty şi Milan securizează victoria.

Minutul 69: GOL AC Milan! Ljubicic deviază nefericit în proprie poartă.

PSG – Maccabi Haifa 7-2 (Messi 20, 45, Mbappe 32, 64, Neymar 35, Goldbrg 66-autogol, Soler 84 / Seck 38, 50), LIVE pe Prima Sport 5 şi PPV1. Echipele de start:

•     PSG: Donnarumma - Hakimi, Ramos, Marquinhos, Bernat - Vitinha, Fabián Ruiz, Renato Sanches - Messi; Mbappé, Neymar
  •     Maccabi: Cohen - Cornud, Seck, Batubinsika, Goldberg - Lavi, Abu Fani, Mohamed - Atzili, Pierrot, Abu Fani

Minutul 38: GOL Maccabi! Seck reduce din diferenţă.

Minutul 35: GOL PSG! Neymar îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor.

Minutul 32: GOL PSG! Mbappe înscrie după o pasă de geniul de la Neymar.

Minutul 20: GOL PSG! Messi deschide scorul din pasa lui Mbappe.

Minutul 45: Messi face ”dubla” cu o execuţie elegantă.

Minutul 58: GOL Maccabi! Seick face ”dubla”.

Minutul 64: GOL PSG! Mbappe reuşeşte o nouă execuţie de senzaţie.

Minutul 66: GOL PSG! Goldberg deviază în proprie poartă!

Minutul 84: GOL PSG! Soler înscrie cu un şut din afara careului

Celtic - Şahtior 1-1 (Giuakoumakis 34 / Mudryk 50), LIVE pe Prima Sport PPV2 (disponibil în reţeaua Vodafone şi pe www.primaplay.ro). Echipele de start:

•     Celtic: Hart - Juranovic, Carter-Vickers, Jenz, Taylor - O'Riley, Hatate, Abada, Haksabanovic, Furuhashi - Giakoumakis
  •     Şahtior Doneţk: Trubin - Mykhaylichenko, Bondar, Matviyenko, Taylor - Stepanenko, Zubkov, Bondarenko, Traoré, Mudryk - Sudakov

Minutul 34: GOL Celtic! Giakoumakis deschide scorul, după o fază bine lucrată.

Minutul 58: GOL Şahtior! Mudryk restabileşte egalitatea.

------------------------------

De asemenea, de la ora 00:30, pe Prima Sport 1 pot fi văzute rezumatele serii de Liga Campionilor.