Julian Nagelsmann a anunţat lotul Germaniei pentru EURO 2024. Cei 27 de jucători convocaţi Julian Nagelsmann a anunţat lotul Germaniei pentru EURO 2024. Cei 27 de jucători convocaţi
Probleme pentru Real Madrid! Endrik s-a accidentat la coapsa dreaptă Probleme pentru Real Madrid! Endrik s-a accidentat la coapsa dreaptă
Massimiliano Allegri va anunţa dacă rămâne la Juventus peste 10 zile Massimiliano Allegri va anunţa dacă rămâne la Juventus peste 10 zile
Horaţiu Feşnic arbitrează meciul FC Botoşani - CS Mioveni, din turul barajului de menţinere/promovare în Superliga Horaţiu Feşnic arbitrează meciul FC Botoşani - CS Mioveni, din turul barajului de menţinere/promovare în Superliga
Când se joacă Supercupa României, FCSB - Corvinul Când se joacă Supercupa României, FCSB - Corvinul
Campionatul brazilian de fotbal, suspendat până la sfârşitul lunii din cauza inundaţiilor grave din sudul ţării Campionatul brazilian de fotbal, suspendat până la sfârşitul lunii din cauza inundaţiilor grave din sudul ţării

VIDEO | Sepsi – CFR Cluj 2-1! Covăsnenii urcă pe locul 5 în Superligă după al 3-lea succes consecutiv. ”Feroviarii”, la 8 puncte de FCSB

Superliga Publicat pe 17 dec 2023

Sepsi OSK a învins duminică seara, scor 2-1, CFR Cluj, în etapa a 20-a din Superligă. Clujenii sunt la al şaptelea meci consecutiv fără victorie în campionat.

Într-o primă repriză pe care a controlat-o, CFR a marcat prima, prin Tachtsidis, în minutul 32, cu un şut din afara careului. După numai cinci minute, Bîrligea a avut un gol anulat, iar gazdele au reuşit egalarea în minutul 70, prin Kallaku, jucător introdus pe teren la pauză. Tot un jucător nou intrat a dat lovitura pentru Sepsi, Damaşcan marcând golul victoriei pentru gazde în minutul 85. Sepsi s-a impus cu 2-1, a reuşit prima victorie din istorie pe teren propriu în faţa clujenilor şi a treia victorie consecutivă în campionat.

În clasament CFR Cluj este pe locul secund, cu 33 de puncte, la 8 puncte în spatele liderei FCSB. Sepsi OSK se află pe locul 5, cu 29 de puncte.

• SEPSI OSK: Niczuly - Kecskes, Ninaj (Fl. Ştefan 62’), D. Ciobotariu - Oteliţă, I. Gheorghe (Kallaku 46’), N. Păun, R. Varga (Damaşcan 62’) – M. Ştefănescu, Safranko (Rondon 62’), C. Matei (M. Bălaşa 90’). ANTRENOR: Bernd Storck
  • CFR CLUJ: R. Sava - Kresic, M. Ilie, Morgan (R. Filip 90) – E. Krasniqi, Tachtsidis, Cvek, Camora, Avonou (Deac 69’) – Otele (Fica 68’), Bîrligea (Juricic 82’). ANTRENOR: Andrea Mandorlini
  • Cartonaşe galbene: Kecskes 24’, I. Gheorghe 29’, Damaşcan 86’ / Fica 83’
  • Arbitri: Marcel Bîrsan – Mircea Grigoriu, Florian Vişan – Claudiu Marcu
  • Arbitri VAR: Iulian Dima – Alexandru Filip
  • Observator: Florin Hîncu

Sepsi – CFR Cluj 2-1 (Kallaku 70, Damaşcan 85 / Tachtsidis 31), ACUM, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro

• Antrenor: Andrea Mandorlini

Min. 90 + 7: Fluier final! Sepsi învinge CFR Cluj cu 2-1, după ce a fost condusă cu 0-1.

Min. 85: GOL Sepsi! Vitalie Damaşcan o aduce pe Sepsi în avantaj cu un şut puternic din interiorul careului. Golul este validat după câteva minute în urma consultării VAR.

Min. 70: GOL Sepsi! Sherif Kallaku aduce egalarea pentru covăsneni cu un şut absolut senzaţional.

Min. 54: Ocazie pentru CFR Cluj! Bîrligea scapă singur cu Niczuly, însă portarul covăsnenilor reuşeşte să închidă unghiul la timp şi blochează balonul.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 3: La pauză Sepsi - CFR Cluj este 0-1!

Min. 37: CFR Cluj a crezut pentru câteva momente că a marcat golul desprinderii, însă reuşita a fost anulată pentru un ofsaid la Bîrligea.

Min. 31: GOL CFR Cluj! Tachtsidis deschide scorul printr-un şut plasat din apropierea marginii careului, de la aproximativ 18 metri. Covăsnenii au reclamat că anterior mingea ar fi ieşit în out, însă VAR nu a intervenit.

Min. 23: Ocazie pentru CFR Cluj! Şutul lui Tachtsidis din interiorul careului este blocat cu faţa de Păun.

Min. 19: Ocazie pentru Sepsi! Safranko trimite spectaculos cu capul dintr-o poziţie grea, însă fără a reuşi să încadreze balonul pe poarta apărată de Sava.

Min. 18: Ocazie pentru Sepsi! Ninaj reia slab dintr-un unghi dificil la capătul unei acţiuni frumoase a covăsnenilor.

Min. 1: A început meciul!

Sepsi – CFR Cluj, din etapa cu numărul 20 a Superligii, va fi transmis în direct la Prima Sport 1, duminică, de la ora 21:00, şi online de către platforma www.primaplay.ro, locul unde se văd toate partidele din campionatul României şi cele mai importante din Liga a 2-a.

În acelaşi timp, site-ul www.primasport.ro va reda în regim live video & text cele mai interesante faze ale duelului cum ar fi golurile, ratările, paradele spectaculoase sau deciziile VAR.

Sepsi vine după victoria din runda trecută, scor 3-2, în faţa Oţelului şi poate emite din nou pretenţii la un loc de play-off, având în vedere că se află la două puncte de poziţia a 6-a din clasament. Covăsnenii nu înregistrat două victorii şi un egal în primele trei meciuri cu Bernd Storck pe bancă.

De cealaltă parte, CFR Cluj nu a mai câştigat de cinci runde, ultima victorie a clujenilor fiind în faţa Farului, scor 3-1. Formaţia antrenată de Andrea Mandorlini a înregistrat, etapa trecută, un egal cu FCSB, scor 1-1 şi se află pe poziţia a doua în Superliga.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe, din turul acestui sezon regulat, s-a încheiat cu victoria clară a CFR-ului, scor 3-0.