VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

VIDEO | Sepsi – Chindia 2-1. Echipa din Sf. Gheorghe încinge lupta pentru primul loc din play-out

Sepsi OSK Publicat pe 8 mai 2022

Sepsi – Chindia a fost o partidă spectaculoasă, în care s-a marcat de două ori în 2 minute. Cristiano Bergodi a fost eliminat pe final, din cauză că a intrat în teren.

În prima parte Chindia Târgovişte a fost aproape să marcheze, dar de fiecare dată s-a opus portarul lui Sepsi, Niczuly. A doua parte însă ne-a oferit un spectacol inedit, Sepsi a reuşit creeze o fază frumoasă, prin Ştefănescu, la capătul căreia s-a aflat Aganovic, care a deschis scorul.

Chindia a egalat neaşteptat, după execuţia plasată a lui Chamed, dar s-a văzut condusă la doar 2 minute după egalare. Golofca a încheiat cu gol o acţiune personală şi a stabilit scorul final. În final Cristiano Bergodi a fost eliminat, din cauză că a intrat pe teren.

• Echipa din Sf. Gheorghe urcă pe locul 2 şi o egalează pe Rapid la puncte, dar giuleştenii au o partidă în minus.

LIVE VIDEO ǀ Sepsi – Chindia 2-1 (Aganovic A. 60', Golofca C. 71' / Chamed N. 69').

Echipe de start:

• Sepsi: 33. Niczuly l 88. Dimitrov, 44. Bălaşa, 3. B. Mitrea, 20. A. Dumitrescu l 15. Aşkovski, 6. N. Păun, 8 Vaşvari, 14. Eder l 21. Bărbuţ, 9. Tudorie, 11. M. Ştefănescu
  • Rezerve: 98. Gedo, 4. Tincu, 17. Fofana, 24. I. Fulop, 27. R. Ispas, 29. Damaşcan, 42. Luckassen, 77. Aganovic, 82. Ninaj

• Chindia: 33. Căbuz l 98. Căpuşă, 6. P. Iacob, 22. Piţian, 15. C. Dinu l 16. Butean, 8. M. Dulca, 4. Passaglia, 21. Atanase l 14. Sila, 11. D. Florea
  • Rezerve: 1. D. Moldovan, 5. Celea, 13. Cherchez, 17. M. Şerban, 20. Roumpoulakou, 23. Kocici, 39. Popadiuc, 69. Chamed, 88. Ad. Ioniţă

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 90+1: Cristiano Bergodi este eliminat, după ce a părăsit suprafaţa tehnică şi a intrat pe teren.

Minutul 83: Dublă schimbare la ambele echipe, pentru Sepsi intră Fulop şi Fofana şi ies Ştefănescu şi Aganovic. Pentru Chindia intră Marţac şi Cherchez.

Minutul 75: Dublă schimbare la Chindia, ies Şerban şi Dulca şi intră Ioniţă şi Sila

Minutul 74: Schimbare la Sepsi, iese Bărbuţ şi intră Ashkovski.

Minutul 71: Cartonaş galben văzut de Chamed

Minutul 71: Gol marcat de Sepsi, Golofca înscrie după o acţiune personală şi o readuce pe Sepsi în avantaj, la 2 minute după ce fusese egalată.

Minutul 70: Mihai Bălaşa vede cartonaşul galben.

Minutul 69: Gol marcat de Chindia, Chamed are o execuţie senzaţională din afara careului şi restabileşte egalitatea.

Minutul 61: Dublă schimbare la Sepsi, ies Tudorie şi Vaşvarii şi intră Luckassen şi Golofca.

Minutul 60: Gol marcat de Sepsi, prin Aganovi, care fructifică pasa bună dată de Ştefănescu şi o aduce pe echipa din Sf. Gheirge în avantaj.

Minutul 46: A început a doua parte!

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 42: Ocazie pentru Sepsi, Tudorie primeşte o centrare bună, dar nu reuşeşte să trimită pe spaţiul porţii.

Minutul 38: Ocazie mare pentru Chindia, Marco Dulca are o incursie frumoasă, dar trage slab şi Niczuly respinge.

Minutul 34: Şerban vede şi el cartonaşul galben.

Minutul 33: Primul avertisment al partidei este văzut de Ştefănescu, de la Sepsi

Minutul 29: Ocazie bună pentru echipa din Sf. Gherghe, Vaşvari trimite un şut de la distanţă, care trece foarte aproape de poarta Chindiei.

Minutul 9: Schimbare la Chindia, iese Butean accidentat şi intră Celea.

Minutul 8: Ocazie mare pentru Chindia Târgovişte, Doru Popadiuc este servit perfect în careu, dar Niculy reuşeşte să scoată în corner.

--------------------------------------------------

Sepsi vine după o victorie în play-out, 3-1 cu Gaz Metan, în timp ce Chindia a făcut 0-0 pe teren propriu, la Ploieşti, cu Rapid. În privinţa situaţiilor din clasament, Sepsi e pe locul 3 înainte de startul rundei, cu 36 de puncte, în timp ce Chindia e pe locul 7, cu 23 de puncte.

Sepsi OSK începe din timp pregătirile pentru următorul sezon din Casa Liga 1. După ce au semnat prelungirea contractului cu Cristiano Bergodi, covăsnenii au dat şi startul campaniei de transferuri, una care începe prin aducerea lui Francisco Junior (30 de ani), mijlocaş central de la Gaz Metan.

Fotbalistul din Guineea-Bissau va deveni liber de contract la finalul acestei stagiuni şi şi-a dat deja acordul pentru a merge sub comanda lui Bergodi. Va fi urmat de alţi trei sau patru jucători, la fel cum patru sau cinci fotbalişti din lotul actual vor fi îndepărtaţi:

"Situaţia la nivel de conducere tehnică este stabilită, urmează să facem anumite mutări în ceea priveşte lotul. Vor pleca 4-5 jucători, vor veni 4-5. Vă pot da deja un nume care a semnat cu noi, este vorba despre Francisco Junior, de la Gaz Metan", a declarat Attila Hadnagy, directorul general al lui Sepsi, pentru GSP.ro.

Conform sursei citate, Răzvan Tincu, Istvan Fulop, Boubacar Fofana, Kevin Luckassen şi Gabriel Vaşvari sunt cei cinci fotbalişti de care Sepsi se va despărţi în această vară.

Cotat la 200.000 de euro, Francisco Junior, care a ajuns la Gaz Metan în octombrie 2020, a strâns 22 de meciuri şi un gol pentru medieşeni în acest sezon. Poate juca atât mijlocaş la închidere, cât şi fundaş central.