VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia
VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva” VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva”
VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd” VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd”
Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa
VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League
Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească" Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească"

VIDEO ǀ Sepsi – UTA 1-0! Covăsnenii se impun după un gol senzaţional marcat de Aganovic

Sepsi OSK Publicat pe 5 sep 2023

Echipa Sepsi OSK a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, pe UTA Arad, în etapa a opta din Superligă. Aganovic a marcat în minutul 90+3 unicul gol al partidei.

Meciul de la Sf. Gheorghe a fost unul fără mari valenţe, iar fazele importante de poartă au lipsit aproape în totalitate. Arădenii au avut o bară, în minutul 43, prin Cooper, iar Fabry a executat bine o lovitură liberă, respinsă de Niczuly in extremis, în minutul 59. Gazdele au replicat prin şutul lui Ninaj, din careu, reţinut de Florin Iacob. Gazdele au marcat un gol superb, din lovitură liberă, în minutul 90+3, prin Aganovic, iar oaspeţii puteau egala la faza imediat următoare, însă au ratat prin Stahl, şi Sepsi s-a impus cu 1-0. Covăsnenii au 12 puncte şi sunt pe locul 6 în clasament, rămânând singura echipă neînvinsă din Superligă. Cu 7 puncte, UTA Arad ocupă poziţia a 14-a în clasament.

Sepsi – UTA 1-0 (Aganovic 90+3)

Echipele de start

Sepsi: Niczuly - Oteliţă, Bălaşa, Ninaj, D. Ciobotariu - N. Păun, J. Rodriguez, Alimi - R. Varga, Safranko, M. Ştefănescu.

UTA: Fl. Iacob - Diogo Rodrigues, Benga, Stolnik, Dumitraşcu - Marku, Marcelo Freitas, Fabry - R. Pop, Cooper, Micovschi.

Min. 90+3: GOL SEPSI! Aganovic înscrie un euro-gol, iar la faza imediat următoare UTA ratează o ocazie monumentală.

Min. 64: Iacob o salvează din nou pe UTA la şutul trimis de NInaj.

Min. 43: Cooper are o execuţie superbă, dar mingea loveşte transversala.

Min. 33: Prima mare ocazie îi aparţine lui Safranko. Iacob are o intervenţie foarte bună.

Min. 1: A început partida!

Etapa trecută, Sepsi a obţinut doar un egal pe teren propriu cu Hermannstadt (1-1), în timp ce UTA a produs cea mai mare surpriză din campionat, învingând la Arad FCSB cu 2-1.

Situaţia celor două echipe în clasament:

• Sepsi Sfântu Gheorghe: locul 7, 5 meciuri, două victorii, 3 egaluri, 0 înfrângeri, 6 goluri marcate, două goluri primite, 9 puncte câştigate.
  • UTA: locul 13, 6 meciuri, două victorii, un egal, 3 înfrângeri, 6 goluri marcate, 10 goluri primite, 7 puncte câştigate.

În turul sezonului regular trecut, Sepsi şi UTA au remizat alb la Sfântu Gheorghe, însă covăsnenii s-au impus categoric la Arad, cu scorul de 4-1.

Sursa foto: Sport Pictures