VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO | Spectacol total în Budesliga! Bayern – Augsburg 5-3. Bavarezii s-au impus într-un meci cu opt goluri

Bundesliga Publicat pe 11 mar 2023

Bayern s-a impus cu 5-3 în faţa lui Augsburg, într-o partidă din runda 24 a Bundesligii. Spectacolul oferit de cele două echipe a putut fi urmărit în direct pe Prima Sport 4 şi online pe PrimaPlay.ro.

Oaspeţii au deschis surpinzător scorul în minutul 2, prin Berisha, dar s-au văzut conduşi cu 4-1 la pauză, în urma reuşitelor lui Cancelo, Sane şi Pavard, care a punctat de două ori. După pauză acelaşi Berisha reuşea dubla, şi implicit reducea din diferenţă în minutul 60. Davies a punctat şi el, iar Cardona a înscris golul trei a lui Augsburg şi a închis balul în minutul 90+3.

Bayern s-a distanţat la trei puncte de principala urmăritoare, Borussia Dortmund, graţie acestei victorii, în timp ce Augsburg rămâne pe locul 13.

Spectacol total în Budesliga! Bayern – Augsburg 5-3

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Victorioasă în „dubla” cu PSG din Liga Campionilor şi calificată en fanfare în sferturile competiţiei, Bayern are probleme serioase în campionat. Egalată de marea rivală, Dortmund, trupa din Bavaria nu îşi mai permite paşi greşiţi în Bundesliga, iar meciul de azi, împotriva codaşei Augsburg, intră în categoria celor pe care este obligată să le câştige.

Înaintea partidei de azi, Bayern este lider şi are 49 de puncte, tot atâtea câte are şi Borussia Dortmund. Însă campioana resimte o presiune serioasă, explicabilă în condiţiile în care rivalii din Dortmund vin după o serie impresionantă, de opt meciuri consecutive câştigate în Bundesliga. Practic, Dortmund a câştigat toate meciurile oficiale din 2023, pe lângă cele opt victorii din Bundesliga fiind incluse alte două, cea cu Bochum, în Cupa Germaniei (2-1), respectiv în 1-0 cu Chelsea, în optimile Ligii Campionilor.

În schimb, Augsburg alternează evoluţiile bune cu cele mai puţin reuşite, ceea ce o condamnă la emoţii în acest sezon. Augsburg este acum pe locul