OFICIAL | Dan Petrescu a semnat cu CFR Cluj! Prezentare inedită a „Bursucului” OFICIAL | Dan Petrescu a semnat cu CFR Cluj! Prezentare inedită a „Bursucului”
NEWS ALERT | Echipa României şi-a aflat adversara din optimile BJK Cup NEWS ALERT | Echipa României şi-a aflat adversara din optimile BJK Cup
S-a aprobat! Un nou stadion, gata să fie construit în România S-a aprobat! Un nou stadion, gata să fie construit în România
E gata! Când va semna Florinel Coman cu viitoarea echipă E gata! Când va semna Florinel Coman cu viitoarea echipă
Alexandru Deaconu, delegat la o semifinală de cupă europeană Alexandru Deaconu, delegat la o semifinală de cupă europeană
Dan Şucu a reacţionat! Ce a spus acţionarul majoritar de la Rapid despre demisia lui Daniel Niculae Dan Şucu a reacţionat! Ce a spus acţionarul majoritar de la Rapid despre demisia lui Daniel Niculae

VIDEO | SURPRIZĂ ÎN MOLDOVA. CFR PIERDE LA BOTOŞANI CU POLI IAŞI ŞI RATEAZĂ OCAZIA DE A SE DISTANŢA ÎN CLASAMENT

Video Publicat pe 28 oct 2019

Liderul Ligii 1 a cedat la Botoşani, 1-2 cu Poli Iaşi, într-un meci transmis în direct de Look Plus. CFR este la a doua înfrângere pe acest teren, în decurs de numai o lună, după ce a pierdut pe 25 septembrie aici şi cu FC Botoşani, în „16”-imile Cupei.

Şi totuşi, CFR a început mai bine, iar Costache deschidea scorul după doar 10 minute, lăsând impresia că ardelenii se vor impune la pas. N-a fost deloc aşa, pentru că ieşenii au reacţionat, iar argentinianul Juan Pablo Passaglia a restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize.

Campionii au avut o a doua repriză mediocră, în care oboseala acumulată pe fondul dublului parcurs campionat-cupe europene şi-a spus cuvântul. Chiar şi aşa meciul se îndrepta spre o remiză, însă Gallego a avut momentul său de inspiraţie în minutul 76, când a profitat de gafa lui Arlauskis şi a făcut 2-1. Golul marcat de spaniol a stabilit şi rezultatul partidei, chiar dacă, în final, CFR ar fi trebuit să primească penalty la henţul comis în careu de Bădic, numai că centralul Marius Avram a dictat lovitură liberă de la 16 metri, iar execuţia lui Deac a rămas fără rezultat.

CFR Cluj rămâne lider în Liga 1 cu 27 de puncte, cu două mai mult decât echipa de pe locul secund, Viitorul. În schimb, ieşenii urcă pe poziţia a 6-a, cu 21 de puncte, şi o aruncă pe FCSB pe loc de play-out.