VIDEO | Napoli - Bologna 0-2. Campioana sezonului trecut din Serie A poate rata cupele europene VIDEO | Napoli - Bologna 0-2. Campioana sezonului trecut din Serie A poate rata cupele europene
VIDEO | FCSB - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCSB - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Gloria Bistriţa şi-a aflat adversara din finala European League Gloria Bistriţa şi-a aflat adversara din finala European League
Villarreal o bate pe FC Sevilla, deşi andaluzii au condus până pe final Villarreal o bate pe FC Sevilla, deşi andaluzii au condus până pe final
Sorana Cîrstea, victorie epică! E eliminat la Roma o câştigătoare de grand slam Sorana Cîrstea, victorie epică! E eliminat la Roma o câştigătoare de grand slam
VIDEO | Gigi Becali, prezent pe Arena Naţională VIDEO | Gigi Becali, prezent pe Arena Naţională

VIDEO | ”U” Cluj - Chindia Târgovişte 2-0. ”Şepcile roşii” scapă de orice grijă cu retrogradarea, dâmboviţenii tremură serios

Superliga Publicat pe 13 mai 2023

Universitatea Cluj a învins-o cu scorul de 2-0 pe Chindia Târgovişte, într-un meci din etapa cu numărul 8 din play-out-ul Superligii. Confruntarea a fost în direct pe Prima Sport 1.

VIDEO | ”U” Cluj - Chindia Târgovişte 2-0 (Remacle 35, Nistor 65), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• ”U” Cluj: Gorcea - Martic, Piţian, Miron, Chipciu - Tescan, G. Simion, Remacle, Ov. Bic - Nistor - Thiam
  • Chindia: D. Moldovan - Orozco, Celea, Corinus - Căpuşă, M. Dulca, Akhmatov, Ad. Ioniţă - Popadiuc, D. Popa, D. Dumitraşcu

Minutul 90+4: Fluier final! Universitatea Cluj se impune cu 2-0.

Minutul 65: GOL Universitatea Cluj! Gazdele combină excelent, iar Remacle îl găseşte pe Nistor, care marchează din interiorul careului.

Minutul 45+2: Pauză! Universitatea Cluj conduce cu 1-0.

Minutul 35: GOL Universitatea Cluj! Remacle vine fără marcaj şi înscrie cu o execuţie din marginea careului!

Minutul 30: Remacle trage în forţă de la 20 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutul 11: Căpuşă îl lansează excelent pe Popadiuc, dar Gorcea iese bine şi îl blochează.

-----------------------------------

”U” Cluj şi-ar putea asigura rămânerea în Superliga cu un egal în acest meci cu târgoviştenii, având în vedere că are 27 de puncte în acest moment şi se află în afara zonei roşii. Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău vin după egalul cu FC Botoşani din runda trecută şi au strâns trei victorii, un egal şi trei înfrângeri în acest play-out.

De cealaltă parte, Chindia Târgovişte se află pe loc de baraj şi are doar victoria ca variantă în faţa ”şepcilor roşii”, fiind la 5 puncte de salvare în acest moment. Târgoviştenii au avut un play-out sub aşteptări, cu două victorii şi cinci înfrângeri şi joacă o carte importantă contra lui ”U” Cluj.

Ultimul meci dintre cele două s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.