Mihai Stoica a făcut anunţul aşteptat de toţi fanii! Când revine FCSB în Ghencea Mihai Stoica a făcut anunţul aşteptat de toţi fanii! Când revine FCSB în Ghencea
Carlos Tevez renunţă la funcţia de antrenor al echipei Independiente Carlos Tevez renunţă la funcţia de antrenor al echipei Independiente
Jucătorul FCSB-ului, cerut cu insistenţă de Marius Şumudică la echipa naţională: „Unul dintre cei mai buni” Jucătorul FCSB-ului, cerut cu insistenţă de Marius Şumudică la echipa naţională: „Unul dintre cei mai buni”
Dan Şucu poate da lovitura pe piaţa transferurilor! De la Rapid, direct în Liga Campionilor Dan Şucu poate da lovitura pe piaţa transferurilor! De la Rapid, direct în Liga Campionilor
Fanii lui Dinamo, mesaj războinic înainte de barajul cu Csikszereda: „Venim 10.000!” Fanii lui Dinamo, mesaj războinic înainte de barajul cu Csikszereda: „Venim 10.000!”
Surpriză la Roma! Pe cine va înfrunta Alexander Zverev în finală Surpriză la Roma! Pe cine va înfrunta Alexander Zverev în finală

VIDEO ǀ ”U” Cluj – Dinamo 1-1. Fraţii au dat-o la pace!

U Cluj Publicat pe 5 aug 2023

Universtatea Cluj a încheiat la egalitate, la Mediaş, scor 1-1, cu formaţia bucureşteană Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a patra a Superligii.

Dinamoviştii au recuperat un balon la centrul terenului, Denis Politic a primit, a intrat în careu şi l-a driblat pe Gorcea, deschizând scorul în minutul 15. Neluţ Roşu i-a dat şi el emoţii lui Gorcea, în minutul 28, şi la pauză bucureştenii au intat în avantaj.

În repriza secundă, U Cluj a egalat destul de repede, în minutul 51, când Daniel Popa a înscris cu o lovitură de cap. Clujenii au alergat apoi după golul victoriei, pe care nu l-au reuşit şi meciul s-a încheiat la egalitate.

”U” Cluj se află pe locul 9, cu 5 puncte, în timp ce Dinamo a obţinut primul punct al sezonului, dar nu părăseşte ultimul loc al clasamentului.

”U” Cluj – Dinamo 1-1 (Popa 51 / Politic 15), la Prima Sport 1. Echipele de start:

• ”U” Cluj: 33. Gorcea - 88. Dimitrov, 6. Miron, 3. Al. Mitrea, 5. Vătăjelu - 94. Bic, 16. I. Filip, 10. Nistor - 19. D. Popa, 7. I. Stoica, 27. Al. Chipciu
  • Dinamo: 1. Golubovici - 98. C. Costin, 24. Giafer, 27. R. Grigore, 2. De Moura  - 8. Larrucea - 22. Bani, 10. Iglesias, 30. N. Roşu, 17. Politic - 9. Ţîră

Minutul 84: Hoffman recuperează spectaculos din marginea terenului şi scoate la Nistor, care trage pe direcţia portarului.

Minutul 51: GOL ”U” Cluj! Popa scapă din marcaj şi restabileşte egalitatea!

Minutul 15: GOL Dinamo! Politic preia la 25 de metri, trece lejer printre fundaşii adverşi, îl driblează pe Gorcea şi deschide scorul.

Minutul 12: Şansă mare irosită de ardeleni! Chipciu ratează o şansă mare. Acesta trage din câţiva metri în portar.

Minutul 6: Chipciu este lansat foarte bine, dar Golubovic reuşeşte să îl blocheze.

--------------------------------------

Universitatea Cluj a început noul sezon al Superligii bine, în aceeaşi notă cu ce au realizat ”şepcile roşii” în finalul stagiunii precedente. Ardelenii ocupă locul 9 în clasament cu un egal (1-1 cu Petrolul la Ploieşti), o înfrângere (0-3 acasă cu Rapid) şi o victorie (3-4 în deplasare cu FC ”U” Craiova).

Dinamo nu a reuşit încă să îşi depăşească statutul de nou-promovată şi are nevoie să se trezească urgent în lupta pentru evitarea retrogradării. ”Câinii roşii” ocupă ultimul loc în clasament după ce au pierdut toate cele 3 meciuri anterioare din campionat: 0-2 acasă cu Universitatea Craiova, 2-1 în deplasare cu rivala FCSB şi 0-3 pe teren propriu împotriva covăsnenilor de la la Sepsi OSK.

Elevii lui Ovidiu Burcă vor încerca să obţină primele 3 puncte de la revenirea în Superligă, chiar în faţa formaţiei care le-a semnat ”roş-albilor” retrogradarea în urma cu două sezoane, când Universitatea Cluj şi Dinamo Bucureşti s-au luptat pentru un loc în primul eşalon la barajul de menţinere/promovare. ”U” se impunea atunci cu 2-0 la Cluj, iar Dinamo obţinea doar un 1-1 pe ”Ştefan cel Mare” în retur.

Echipele probabile:

• ”U” Cluj (4-3-3): Gorcea - Dimitrov, Miron, Al. Mitrea, Vătăjelu - Bic, I. Filip, Nistor - D. Popa, I. Stoica, Al. Chipciu
  • Rezerve: I. Chirilă, Calcan, Tescan, Piţian, Perianu, D. Oancea, Popadiuc, R. Călugăru, Hofman
  • Antrenor: Anton Petrea
  • Dinamo (4-1-4-1): Golubovic - De Moura, Giafer, R. Grigore, Amzăr - Larrucea - C. Costin, Iglesias, N. Roşu, Politic - Gregorio
  • Rezerve: Dujmovic, Bena, I. Roşu, C. Ţâră, D. Irimia, V. Borcea, Abdallah, Bani, A. Florescu
  • Antrenor: Ovidiu Burcă

Sursa foto: Sport Pictures