Începe greul pentru campioana României! FCSB nu va fi cap de serie în turul II preliminar al Ligii Campionilor. Poate da peste adversari grei Începe greul pentru campioana României! FCSB nu va fi cap de serie în turul II preliminar al Ligii Campionilor. Poate da peste adversari grei
”Dacă voi fi acolo ar fi o onoare”. Vlad Chiricheş visează la EURO 2024 ”Dacă voi fi acolo ar fi o onoare”. Vlad Chiricheş visează la EURO 2024
Cristiano Ronaldo a ratat titlul în Arabia Saudită. Al Hilal a cucerit trofeul cu numărul 24 Cristiano Ronaldo a ratat titlul în Arabia Saudită. Al Hilal a cucerit trofeul cu numărul 24
Unul din cei mai experimentaţi jucători de la PSG şi-a anunţat plecarea Unul din cei mai experimentaţi jucători de la PSG şi-a anunţat plecarea
VIDEO | Athletic Bilbao - Osasuna 2-2. Gazdele revin de la 0-2 şi salvează remiza în minutul 90+6! VIDEO | Athletic Bilbao - Osasuna 2-2. Gazdele revin de la 0-2 şi salvează remiza în minutul 90+6!
Nottingham Forest – Chelsea 2-3. Londonezii leagă trei victorii la rând în Premier League Nottingham Forest – Chelsea 2-3. Londonezii leagă trei victorii la rând în Premier League

VIDEO | "U" Cluj - Farul 1-0. Se animă lupta la play-off! Ardelenii intră în horă puternic

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 28 feb 2024

”U” Cluj a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia campioană Farul Constanţa, în etapa a 29-a din Superligă.

La Cluj, cele două echipe au avut pe rând ocazii, dar gazdele au reuşit să deschidă scorul, în minutul 34, prin Dan Nistor, care a profitat de o gafă monumentală a lui Larie. În minutul 47 Roguljic a scăpat singur cu Buzbuchi, dar a şutat slab şi portarul Farului a respins.

Clujenii au jucat ultimele două minute ale prelungirilor în zece, după eliminarea lui Ganea, dar s-au impus cu 1-0 şi se află pe locul 6, cu 38 de puncte.

Farul ocupă poziţia a 5-a, având 41 de puncte.

VIDEO | "U" Cluj - Farul 1-0 (Nistor 33), în direct la Prima Sport 2! Echipele de start:

• ”U” Cluj: Gorcea - Chipciu (cpt.), Masoero, B. Mitrea, Roger - Silaghi, G. Simion, Bic, Roguljic - Nistor, D. Popa
  • Farul: Buzbuchi - Boli, Larie (cpt.), M. Popescu, Kiki - Vînă, Queiros, Grameni - Cr. Ganea, Munteanu, Budescu

Minutul 90+6: Final de meci! ”U” Cluj se impune cu 1-0.

Minutul 90: Cojocaru driblează doi adversari dar reia din careu în braţele lui Gorcea.

Minutul 47: Roguljic este lansat singur cu portarul, dar Buzbuchi blochează.

Minutul 45+2: Pauză! ”U” Cluj conduce cu 1-0.

Minutul 33: GOL ”U” Cluj! Larie comite o gafă uriaşă şi face cadou mingea adversarilor în careu. Popa scoate la Nistor, care îndeplineşte o formalitate.

Minutul 29: Roguljic primeşte la marginea careului, îşi pregăteşte şutul şi trage. Buzbuchi salvează în corner.

Minutul 19: Popa pătrunde în careu şi reia de lângă Larie. Buzbuchi respinge, apoi Simion reia de la distanţă fără emoţii pentru portarul Farului.

Minutul 10: Vînă bate o lovitură liberă din lateral, iar Munteanu reia cu capul puţin pe lângă poartă.

-------------------------------------------

Duelul este un nou meci de o importanţă maximă în lupta crâncenă pentru play-off. După 27 de etape, "U" Cluj se clasează pe locul 9, cu 35 de puncte, la două puncte de top 6.

De cealaltă parte, Farul este ca şi calificată în play-off. Trupa lui Hagi se poziţionează pe locul 4, cu 41 de puncte.

În tur, la Constanţa, scorul a fost egalat, 1-1, graţie reuşitelor lui Cîmpanu, respectiv Băluţă.