”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo ”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo
CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid
”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB ”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB
Florentin Petre a ajuns în Liga 3! E aproape de o performanţă importantă Florentin Petre a ajuns în Liga 3! E aproape de o performanţă importantă
Daniel Sandu anunţă transferuri importante la Rapid. ”Va fi un mix între români şi străini” Daniel Sandu anunţă transferuri importante la Rapid. ”Va fi un mix între români şi străini”
VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma

VIDEO | "U" Cluj - FC Botoşani 3-0. ”Şepcile roşii” nu se încurcă de ultima clasată

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 15 mar 2024

”U” Cluj a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia FC Botoşani, în primul meci al play-out-ului Superligii.

Clujenii au deschis scorul din penalty, prin Dan Nistor, în minutul 15. Intrat în minutul 63, Ante Roguljic a rezolvat meciul cu două goluri. Mai întâi a înscris pentru 2-0 în minutul 77, iar la ultima fază a meciului, în minutul 90+7, a stabilit rezultatul final, 3-0 pentru.

VIDEO | "U" Cluj - FC Botoşani 3-0 (Nistor 15-penalty, Roguljic 76, 90+6), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• ”U” Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Roger - V. Gheorghe, Fossati, Simion, Silaghi - Nistor, D. Popa
  • FC Botoşani: Ducan - Benzar, Miron, Celea, Creţ - I. Filip, Dican, A. Ferreira - Florescu, E. Lopez, Kaprof

Minutul 90+8: Final de meci! ”U” Cluj se impune cu 3-0.

Minutul 90+6: GOL ”U” Cluj! Roguljic face pentru a doua oară şah-mat defensiva adversă.

Minutul 88: Gertmonas are un reflex de senzaţie la o minge trimisă după un corner.

Minutul 76: GOL ”U” Cluj! Roguljic primeşte la 40 de metri şi ia o acţiune pe cont propriu. Păcăleşte un adversar şi reia din careu.

Minutul 68: Popa înscrie cu poarta goală, dar reuşita este anulată corect pentru offside.

Minutul 61: Filip scoate la Benzar, care reia cu capul pe plasă.

Minutul 51: Nistor reia din 17 metri. Balonul uşor deviat se duce în corner.

Minutul 45+3: Pauză! ”U” Cluj conduce cu 1-0.

Minutul 15: GOL ”U” Cluj! Se dictează penalty pentru o intervenţie a lui Dican la Masoero. Nistor transformă fără emoţii de la punctul cu var.

--------------------------------------------------

"U" Cluj a ratat la limită accederea în play-off, după ce a remizat în ultima etapă a sezonului regular, cu FC Voluntari, scor 0-0, iar Sepsi s-a impus pe terenul Petrolului. Ardelenii ocupă prima poziţie din play-out, cu 21 de puncte, la o singură "lungime" de UTA Arad şi FC Hermannstadt.

De cealaltă parte, FC Botoşani se află pe ultimul loc, cu 11 puncte. Trupa lui Bogdan Andone traverseză o perioadă foarte grea, având o singură victorie, 3 egaluri şi 4 înfrângeri în ultimele 8 etape, iar salvarea de la retrogradare pare din ce în ce mai imposibilă.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria Universităţii Cluj, scor 1-0.