OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni OFICIAL | FC Botoşani s-a despărţit de jucător după doar şase luni
Bomba momentului în fotbalul mondial! Zidane şi încă un mega star francez vin la pachet din vară la unul dintre cele mai puternice cluburi din istorie

Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni” Presa bască a reacţionat după evoluţiile lui Ianis Hagi la naţională: „În scădere în ultimele luni”
VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami VIDEO | Grigor Dimitrov îl răpune pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul Xabi Alonso la Bayern? Preşedintele „bavarezilor” a făcut anunţul
VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt, astăzi, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Sibienii continuă lupta pentru barajul de Conference League

VIDEO | ”U” Cluj – FCSB 2-1. Seară de coşmar pentru apărarea ”roş-albaştrilor”. Ardelenii i-au predat o lecţie de fotbal trupei lui Dică

Superliga Publicat pe 31 oct 2022

Echipa Universitatea Cluj a învins luni seara, pe teren propriu, echipa FCSB, scor 2-1, în ultimul meci al etapei a 16-a din Superligă.

Clujenii au deschis scorul în minutul 32, când Şut a pierdut balonul la un duel cu Bic, acesta i-a pasat lui Mamadou Thiam şi senegalezul a înscris cu un şut de la marginea careului. În minutul 39 Ioan Filip a profitat de o minge oprită de Edjouma şi a făcut 2-0 pentru Universitatea. Cordea a redus din diferenţă în minutul 87, dar U Cluj s-a impus cu 2-1 şi a întrerupt seria de victorii a FCSB.

Bucureştenii sunt pe locul 7, cu 20 de puncte, iar Universitatea Cluj e pe locul 11, cu 17 puncte.

”U” Cluj - FCSB, 2-1 (Thiam M. 32', Filip I. 40' \ Cordea A. 87'), live pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro

• ”U” Cluj: Gorcea - Şt. Vlădoiu, Piţian, D. Ispas, Briceag - Ov. Bic, R. Pires, I. Filip - Chipciu, Thiam, L. Fulop
  • Rezerve: P. Iliev - Fl. Ilie, Nowak, G. Simion, Purece, Remacle, Haită, Hofman, Bălan
  •
  • FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Pantea - Edjouma, Ad. Şut, Olaru - Cordea, Compagno, Fl. Coman
  • Rezerve: A. Vlad - Haruţ, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, M. Dulca, Nikolov, Radunovic, Radaslavescu

Min. 90+5: Fluier final!

Min. 89: Paradă senzaţională a lui Gorcea! Octavian Popescu putea egala în ultmele minute pentru FCSB.

Min. 87: GOL marcat de FCSB, Cordea reduce din diferenţă cu un şut excepţional din afara careului. Trupa lui Dică speră pe finalul partidei.

Min. 82: Nicolae Dică epuizează schimbările, îl trimite pe Radaslavescu în locul lui Olaru.

Min. 81: Cartonaş galben văzut de Tamm (FCSB).

Min. 78: A doua schimbare pentru ”şepcile roşii”, iese Thiam şi intră Bălan.

Min. 77: Ocazie bună pentru FCSB, Miculescu intră în careu şi îşi cadrează execuţia pe spaţiul porţii, dar Gorcea e la post şi respinge.

Min. 66: Schimbare pentru ”roş-albaştrii”, a ieşit Pantea şi a intrat Stoica.

Min. 62: Ocazie mare pentru FCSB, Compagno trimtie un şut periculos, dar Gorcea este pe fază şi respinge.

Min. 62: Schimbare la ”U” Cluj, iese Vlădoiu şi intră Simion.

Min. 58: Cartonaş roşu pentru ”U” Cluj, Romario Pires are o intervenţie groaznică asupra lui Compagno şi este eliminat. Ajutor nesperat pentru ”roş-albaştrii”.

Min. 48: Ocazie mare pentru ”şepcile roşii”, Târnovanu menţine speranţele celor de la FCSB. Intervenţie salvatoare la execuţia lui Chipciu

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 46: Triplă schimbare la FCSB, ies Coman, Şut şi Dawa şi intră Oct. Popescu, Miculescu şi Haruţ.

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 45+1: Bară ”U” Cluj! Ardelenii puteau face 3-0 la ultima fază a primei părţi, dar bomba trimisă de Thiam loveşte transversala porţii apărate de Târnovanu.

Min. 40: GOL marcat de ”U” Cluj, Filip profită de a doua eraore majoară din apărarea FCSB-ului şi dublează avantajul echipei sale.

Min. 32: GOL marcat de ”U” Cluj, eroare imensă în construcţia FCSB-ului, de care profită Thiam, care deschide scorul cu un şut superb.

Min. 19: Cartonaş galben văzut de Romario.

Min. 16: Ocazie mare pentru ”U” Cluj, Chipciu cere henţ şi implicit penalty în urma unei pătrunderi în careu. Arbitrul lasă jocul să continue şi faza se încheie cu un şut periculos.

Min. 11: Cordea (FCSB) încheie cu un şut pe lângă poartă cea mai bună acţiune a partidei.

Min. 1: A început meciul!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

19:20: Avem echipele de start, iar Nicolae Dică îi oferă în continuare încredere lui Florinel Coman. Criticat public de Gigi Becali, care a spus "Coman nu mai e fotbalist", atacantul e trimis în teren din primul minut, urmând să acopere banda stângă a liniei ofensive din care mai fac parte Cordea şi Compagno.

După un început foarte slab de campionat, FCSB a încheiat turul sezonului regular pe ultima poziţie de play-off (6), cu 20 de puncte câştigate. ”Roş-albaştrii” au acelaşi punctaj ca ocupanta locului 7, nou-promovata Petrolul, dar şi două restanţe de disputat. Elevii lui Nicolae Dică au reuşit să lege 4 victorii la rând şi îşi doresc încă un succes, însă nu le va fi deloc uşor.

Chiar dacă ”U” Cluj ocupă doar penultimul loc retrogradabil în clasament (15), cu doar 14 puncte câştigate în 15 etape, ”şepcile roşii” au demonstrat, în repetate rânduri, că au argumente serioase pentru a spera la rămânerea în Superligă. Unul dintre momentele bune ale clujenilor s-a produs chiar contra vicecampioanei, în turul sezonului regular, când partida s-a terminat la egalitate pe Arena Naţională, scor 1-1. A fost ultimul meci din campionat pe banca ”roş-albastră” pentru Toni Petrea, predecesorul lui Nicolae Dică.