VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO ǀ U. Cluj se impune cu 1-0 în faţa CS Mioveni, în urma unei gafe a portarului Croitoru

U Cluj Publicat pe 24 apr 2023

Universitatea Cluj a învins luni, pe teren propriu, scor 1-0, echipa CS Mioveni, într-un meci din etapa a cincea a play-out-ului Superligii. Confruntarea a fost LIVE la Prima Sport 2 şi pe aplicaţia www.primaplay.ro.

Mamadou Thiam a deschis scorul şi a stabilit rezultatul final în minutul 72, când a trimis o lovitură slabă de cap, din careu, dar portarul oaspeţilor, Croitoru, a scăpat balonul în plasă. A fost o reuşită care l-a făcut şi pe antrenorul Nicolae Dică să rădă pe bancă.

Universitatea Cluj ocupă locul 5 în play-out, cu 26 de puncte, iar CS Mioveni ste ultima clasată, cu 11 puncte.

U CLUJ: Gorcea - Oancea, Martic, F. Ilie, Goranov - I. Filip (Remacle 46), Bic - Chipciu, D. Nistor (G. Simion 79), Ze Gomes (Tescan 60) – Mamadou Thiam (Ad. Bălan 80). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

CS MIOVENI: D. Croitoru - Rădescu, I. Balaur (Benchaib 77), Garutti, M. Pedroso (Sno 46) - V. Pop (Căprescu 84), Lepistu (Carnat 62), Şerbănică – Gutea (D. Toma 62), B. Rusu, Lixandru. ANTRENOR: Nicolae Dică

U. Cluj - CS Mioveni 1-0 (Thiam 72)

• U Cluj: Gorcea - Oancea, Martic, F. Ilie, Goranov - I. Filip, Bic - Chipciu, D. Nistor, Ze Gomes – Thiam
    Rezerve: Iliev, Trif, G. Simion, Horşia, A. Hofman, Tescan, I. Stoica, A. Bălan, Remacle
    Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
  • CS Mioveni: D. Croitoru - Rădescu, Balaur, Garutti, M. Pedroso - V. Pop, Lepistu, Şerbănică - Gutea, B. Rusu, Lixandru
    Rezerve: Greab, Sno, Coşereanu, D. Toma, Buziuc, Benchaib, A. Caprescu, N. Carnat, L. Antal
    Antrenor: Nicolae Dică

Min. 90+7: Final de meci, U. Cluj se impune cu 1-0.

Min. 90+2: CS Mioveni, la un pas să egaleze! Ardelenii scot de pe linia porţii, prin Martic, după şutul lui Benchaib.

Min. 72: GOOOL U. Cluj! Thiam marchează cu capul, după o gafă incredibilă a lui Croitoru. Portarul Mioveniului scapă un balon simplu şi scorul devine 1-0.

Min. 66: Ratare uriaşă a lui Chipciu! Tescan trage bine din careu, mingea sare la căpitanul ardelenilor, dar acesta, cu poarta goală aproape, din câţiva metri, trimite mult peste poartă.

Min. 50: U. Cluj începe mai curajoasă partea secundă, iar Chipciu şi Thiam trec pe lângă gol. Mult mai decişi în ultimii metri elevii lui Sabău.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+2: Final de primă parte, 0-0 la Mediaş. În minutul 45, Chipciu se face remarcat cu un şut din afara careului, dar mingea e scoasă de sub bară de portarul Croitoru.

Min. 43: Cea mai mare ocazie a Mioveniului vine pe finalul primei părţi. Guţiu intră în careu, uşor lateral stânga, dar şutul său e slab şi Gorcea reţine fără probleme.

Min. 28: Joc destul de fragmentat, multe faulturi, iar pauzele sunt prelungite destul de mult. Ardelenii au în continuare controlul, posesia.

Min. 10: Fără ocazii de gol, Universitatea Cluj are controlul, dar nu pune în mare pericol poarta formaţiei lui Nicolae Dică.

Min. 1: Începe partida de la Mediaş!

Universitatea Cluj – CS Mioveni, luni, de la 17:30, la Prima Sport 2

După 4 etape din play-out, Universitatea Cluj are 23 de puncte adunate şi cel puţin pentru moment este scapată de emoţiile retrogradării, ocupând locul 12, prima poziţie ce garantează evitarea barajului de supravieţuire în Superligă. ”Şepcile roşii” au înregistrat de la finalul sezonului regular două victorii şi două înfrângeri.

Codaşa clasamentului, CS Mioveni, a bifat 4 eşecuri consecutive în play-out şi cu doar 11 puncte trupa pregătită de Nicolae Dică pare condamnată la retrogradare în această stagiune.

În timpul sezonului regular, ”U”Cluj s-a impus la Mioveni cu 1-0, însă elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au remizat pe teren propriu împotriva argeşenilor, scor 2-2.

Sursa foto: Sport Pictures