„Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar „Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar
Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie
La 41 de ani, etiopianul Kenenisa Bekele a fost selecţionat pentru maratonul olimpic de la Paris La 41 de ani, etiopianul Kenenisa Bekele a fost selecţionat pentru maratonul olimpic de la Paris
PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a demolat-o pe Panathinaikos şi a lăsat-o fără antrenor PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a demolat-o pe Panathinaikos şi a lăsat-o fără antrenor
Aspectul care a făcut diferenţa pentru Corvinul Hunedoara. „Aşa au bătut CFR Cluj şi au câştigat Cupa României” Aspectul care a făcut diferenţa pentru Corvinul Hunedoara. „Aşa au bătut CFR Cluj şi au câştigat Cupa României”
E gata! Prima plecare importantă de la Corvinul, după câştigarea Cupei României: „Este 100%” E gata! Prima plecare importantă de la Corvinul, după câştigarea Cupei României: „Este 100%”

VIDEO | ”U” Cluj - Sepsi 1-0. Ioan Ovidiu Sabău acutizează criza lui Liviu Ciobotariu. Urmează pauza echipelor naţionale

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 9 oct 2023

Universitatea Cluj a învins pe teren propriu, scor 1-0, pe Sepsi OSK, în ultimul meci al etapei a 12-a. A fost a cincea înfrângere consecutivă a echipei covăsnene.

În meciul de la Cluj, Universitatea a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 34, când Silaghi a trimis în bara porţii adverse. În minutul 82 Dan Nistor a fost faultat în careu şi arbitrul Andrei Moroiţă a dictat penalty.

Tot Nistor a transformat şi a deschis scorul, marcând al şaptelea gol stagional. U Cluj s-a impus cu 1-0 şi a urcat pe locul 8, cu 15 puncte, iar Sepsi OSK este pe 11, cu 12 puncte.

VIDEO | ”U” Cluj - Sepsi 1-0 (Nistor 82-penalty), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• ”U” Cluj: Iliev - Chipciu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu - Cîmpanu, Doukoure, Bic, Silaghi - D. Popa, Nistor
  • Sepsi: Niczuly - Ninaj, Bălaşa, Kecskes - Oteliţă, I. Gheorghe, F. Junior, Fl. Ştefan - R. Varga, Safranko, Ştefănescu

Minutul 90+5: Final de meci! ”U” Cluj se impune cu 1-0.

Minutul 82: GOL ”U” Cluj! Nistor este lovit în careu. Se dictează penalty dupp intervenţia VAR. Acelaşi Nistor transformă, cu o execuţie tare, nu foarte bine plasată.

Minutul 75: Ştefănescu centrează de lângă Vali Gheorghe. Debeljuh reia din 3 metri în bară.

Minutul 66: Doukoure recuperează şi scoate la Popa. Acesta reia la colţul scurt, dar mingea ajunge în plasa laterală.

Minutul 45+1: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 39: Safranko este nepermis de liber în marginea careului. Însă execuţia acestuia nu prinde cadrul porţii.

Minutul 34: Nistor scoate la Silaghi, care reia din unghi puţin pe lângă poartă.

----------------------------------------

”U” Cluj vine după egalul cu FCSB din runda trecută, scor 2-2, şi este într-o formă excelentă, fiind neînvinsă de patru meciuri. ”Şepcile roşii” se află pe locul 11 în Superliga şi au adunat 12 puncte în 11 meciuri.

De cealaltă parte, Sepsi traversează o perioadă slabă şi se află pe locul 10 în campionat, cu toate că echipa antrenată de Liviu Ciobotariu a avut un început bun de sezon şi părea una dintre echipele favorite să termine pe loc de play-off. Covăsnenii au înregistrat patru înfrângeri în ultimele patru meciuri în Superliga.

Ultima întâlnire dintre cele două echipa a fost în sezonul trecut, când Sepsi s-a impus la penalty-uri în finala Cupei României.