Dinamo, sub radiografia lui Vasile Miriuţă: ”Trebuie să vină oameni care se pricep la fotbal!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Bologna - Juventus 3-3. Remontada fabuloasă a ”Bătrânei Doamne” VIDEO | Bologna - Juventus 3-3. Remontada fabuloasă a ”Bătrânei Doamne”
VIDEO | Espanyol - Ovideo 2-1. Catalanii speră la revenirea în La Liga VIDEO | Espanyol - Ovideo 2-1. Catalanii speră la revenirea în La Liga
Zeljko Kopic a făcut anunţul despre viitorul său chiar după partida cu Csikszereda: ”Vreau asta!”

Selecţionerul Lionel Scaloni a anunţat lotul lărgit al Argentinei pentru Copa America Selecţionerul Lionel Scaloni a anunţat lotul lărgit al Argentinei pentru Copa America
VIDEO | Denis Politic a vorbit despre plecarea de la Dinamo. ”Mă oftic că nu am dat mai mult” VIDEO | Denis Politic a vorbit despre plecarea de la Dinamo. ”Mă oftic că nu am dat mai mult”

VIDEO | Universitatea Craiova - Rapid 3-1. Oltenii profită de omul în plus şi se impun în derby-ul pascal

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 16 apr 2023

Universitatea Craiova a învins pe teren propriu, scor 3-1, formaţia bucureşteană Rapid, într-un meci din etapa a 4-a a play-off-ului Superligii.

La Craiova, Rapid a rămas în zece jucători încă din minutul 14, după ce Costache a primit două cartonaşe galbene şi a fost eliminat. Cu toate acestea, giuleştenii au deschis scorul, în minutul 29, când arbitrul a dictat penalty pentru un henţ al lui Creţu la şutul lui Crepulja. A executat Dugandzic şi a înscris. Dugandzic l-a egalat astfel pe Andrea Compagno (FCSB) în clasamentul golgeterilor din Superliga, ambii jucători având acum câte 17 goluri.

În minutul 38 au egalat oltenii, printr-un gol superb, şut din afara careului la colţul lung. Autor: Câmpanu. În minutul 45+3, arbitrul Radu Petrescu i-a acordat cartonaş roşu direct lui Baiaram, pentru o intervenţie la Cristian Albu, dar s-a solicitat arbitrajul video şi, după consultarea VAR, arbitrul a anulat cartonaşul roşu, acordându-i lui Baiaram un cartonaş galben.

Craiovenii au înscris golul desprinderii în  minutul 82, când portarul Moldovan a respins şutul lui Creţu până la Jovan Markovic, iar acesta a marcat al cincilea său gol stagional. Gazdele au închis tabela în minutul 90+2, când Andrei Ivan a plecat pe contraatac, i-a pasat lui Roguljic şi acesta a înscris.

Universitatea Craiova a reuşit prima ei victorie în play-off şi are 32 de puncte, fiind pe locul 4, iar Rapid se află pe locul 5, cu 28 de puncte.

VIDEO | Universitatea Craiova - Rapid 3-1 (Cîmpanu 38, Markovic 82 / Dugandzic 31-penalty), în direct la Prima Sport 1 şi online pe PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Universitatea Craiova: I. Popescu - Şt. Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Ndong - Al. Creţu, Al. Mateiu - Cîmpanu, Baiaram, A. Ivan - Koljic
  • Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais - Al. Albu, Crepulja, Pănoiu - Sefer, Dugandzic, Costache

Minutul 90+5: Fluier final! Universitatea Craiova se impune cu 3-1!

Minutul 90+2: GOL Universitatea Craiova! Ivan pătrunde în careu şi scoate la Roguljic. Croatul face o fentă din corp şi îl scoate pe Albu, apoi îl învinge pe Moldovan.

Minutul 82: GOL Universitatea Craiova! Creţu şutează din interiorul careului, dar Moldovan respinge. Markovic este bine plasat şi înscrie.

Minutul 75: Sefer trimite în forţă din afara careului puţin peste transversală.

Minutul 61: Creţu trimite pe 6 metri către Silva. Brazilianul reia, dar Moldovan are o intervenţie spectaculoasă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 38: GOL Universitatea Craiova! Cîmpanu reuşeşte o execuţie superbă de la distanţă. Mingea a fost plasată lângă bară, fără replică pentru portar.

Minutul 36: Koljic reia puţin pe lângă poartă cu capul, după un corner.

Minutul 30: GOL Rapid! Crepulja trimite o minge în braţul lui Creţu, iar arbitrul dictează punctul cu var. Dugandzic transformă lovitura de pedeapsă!

Minutul 13: Costache îl faultează pe Vlădoiu şi vede al doilea cartonaş galben. Rapid are om în minus încă din startul partidei!

---------------------------------------

Universitatea Craiova are în ficare an ca obiectiv câştigarea titlului, dar şi în acest sezon este departe de acest obiectiv. Oltenii sunt la 10 puncte în spatele liderului Farul Constanţa, care a reuşit să îi învingă etapa trecută.

În clasament, echipa se situează pe locul 4, cu 29 de puncte, fiind la 5 puncte în spatele FCSB-ului, ocupanta locului 3.

Rapid nu este nici ea în formă bună. Mutu a reuşit să pătrundă în play-off, dar a părut că echipa lui este depăşită de ritmul actual al competiţiei. Giuleştenii sunt pe locul 5 în campionat, cu 28 de puncte, fiind la doar un singur punct de Universitatea Craiova.

Echipele probabile:

• Universitatea Craiova (4-2-3-1): L. Popescu - Căpăţână, Zajkov, R. Silva, Ndong - Al. Creţu, Screciu - Câmpanu, Baiaram, A. Ivan - Markovic
  • Rezerve: Lazar, Vlădoiu, B. Mitrea, Mateiu, Badelj, Rivaldinho, Koljic, Roguljic, Sala
  • Absenţi: Vătăjelu, Işfan (accidentaţi), Bancu (în recuperare)
  • Antrenor: Eugen Neagoe
  •
  • Rapid (4-3-3): H. Moldovan - Belu, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais - Kait, Crepulja, Pănoiu - Sefer, Dugandzic, Papeau
  • Rezerve: Drăghia, Fl. Ştefan, P. Iacob, Ad. Ioniţă II, Onea, Al. Albu, Emmers, Ongenda, Luckassen
  • Absent: V. Costache (accidentat)
  • Antrenor: Adrian Mutu