Nicolae Dică a analizate eşecurile din mandatele de la FC Voluntari şi FCU Craiova: „Nu mi-au dat nicio şansă. Mi-au făcut doar rău” Nicolae Dică a analizate eşecurile din mandatele de la FC Voluntari şi FCU Craiova: „Nu mi-au dat nicio şansă. Mi-au făcut doar rău”
Suma incredibilă pe care o câştigă Messi la Inter Miami! Depăşeşte masa salarială a multor echipe din MLS Suma incredibilă pe care o câştigă Messi la Inter Miami! Depăşeşte masa salarială a multor echipe din MLS
Victorie şi calificare pentru Sabalenka în turneul de la Roma! Pe cine va întâlni în finală Victorie şi calificare pentru Sabalenka în turneul de la Roma! Pe cine va întâlni în finală
VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni, astăzi, de la ora 20:00, în direct la Prima Sport 1! Cele două s-au mai întâlnit în acest sezon VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni, astăzi, de la ora 20:00, în direct la Prima Sport 1! Cele două s-au mai întâlnit în acest sezon
VIDEO | Almeria - Barcelona 0-2. Catalanii sunt aproape siguri că vor fi vicecampioni ai Spaniei VIDEO | Almeria - Barcelona 0-2. Catalanii sunt aproape siguri că vor fi vicecampioni ai Spaniei
Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă

VIDEO | Universitatea Craiova - Rapid 2-1. Giuleştenii au cedat deşi au avut gol avans şi om în plus

Superliga Publicat pe 30 mar 2024

Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea bucureşteană Rapid, în etapa secundă din play-off-ul Superligii.

La Craiova, gazdele puteau deschide scorul încă din minutul 19, însă golul lui Alexandru Mitriţă a fost anulat pentru ofsaid. Cei care au marcat primii au fost oaspeţii, prin Funsho Bamgboye, în minutul 48.

După numai trei minute craiovenii au rămas în zece, după eliminarea lui Lyes Houri – al doilea cartonaş galben. Surprinzător, însă, gazdele au renăscut după eliminare. Ştefan Baiaram a egalat în minutul 59, după o pasă a lui Alexandru Mitriţă.

Apoi a venit rîndul lui Mitriţă să înscrie. Andrei Ivan a fost faultat în careu şi mijlocaşul oltenilor a transformat aducându-şi echipa în avantaj.

Universitatea Craiova este pe locul secund, cu 31 de puncte, în timp ce Rapid e pe locul 4, cu 28 de puncte.

VIDEO | Universitatea Craiova - Rapid 2-1 (Baiaram 58, Mitriţă 67-penalty / Funsho 48), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Universitatea Craiova: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpăţînă - Al. Creţu, Mateiu, Houri - Baiaram, A. Ivan, Mitriţă
  • Rapid: Aioani - Braun, I. Cristea, Iacob, Borza - Djokovic, Hasani, Hromada - Funsho, Rrahmani, Papeau

Minutul 90+9: Final de meci! Universitatea Craiova se impune cu 2-1.

Minutul 90+2: Boza apare nemarcat în careu şi reia. Popescu respinge în corner cu piciorul.

Minutul 85: Baiaram trimite cu exteriorul la Markovic, care trage în portar din careu, iar pe respingere Mekvabishvili nu poate profită.

Minutul 67: GOL Universitatea Craiova! Hromada faultează în careu şi se dictează penalty. Popescu a ghicit unde a tras Mitriţă, dar execuţia a fost perfect plasată.

Minutul 58: GOL Universitatea Craiova! Baiaram profită de o pasă senzaţională de la Mitriţă şi în învinge pe Aioani.

Minutul 50: Houri comite un fault în propriul teren şi vede al doilea cartonaş galben. Oltenii au un jucător în minus.

Minutul 48: GOL Rapid! Funsho se înalţă la un corner şi reia cu capul.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+1: Rrahmani profită de un ricoşeu norocos şi reia puţin pe lângă poartă.

Minutul 32: Şansă uriaţă pentru oaspeţi! Rrahmani reia din 4 metri peste poartă.

Minutul 19: Mitriţă înscrie după o acţiune în viteză, reuşita este anulată pentru offside la Baiaram.

--------------------------------------------

Universitatea Craiova vine după victoria din prima rundă a play-off-ului, scor 2-1, în faţa lui CFR Cluj şi se află pe locul 2 în clasament. Cu victoria în faţa ardelenilor, elevii lui Petev au ajuns 8 partide consecutive fără înfrângere în campionat.

De cealaltă parte, Rapid se află pe locul 3, la egalitate de puncte cu oltenii şi vin după ce au suferit o înfrângere în etapa trecută, scor 2-1, cu Farul. „Giuleştenii” au nevoie de victorie pentru a urca înapoi pe poziţia a doua din play-off-ul Superligii.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat la egalitate cu scorul de 1-1.