Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!”  | VIDEO EXCLUSIV Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A
Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători
VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec
VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi” VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi”
Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Universitatea Craiova - "U" Cluj 2-2. Oltenii nu câştigă un meci ce la pauză părea avut în mână

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 9 feb 2024

Universitatea Craiova a remizat pe teren propriu, scor 2-2, cu Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii, în care oaspeţii au fost conduşi cu 2-0.

Craiovenii au marcat prin Houri ’10 şi Căpăţînă ’45, ambele goluri din penalti.

Universitatea Cluj a marcat prin Gheorghe’46 şi Nistor ’64, ultimul gol din penalty.

VIDEO | Universitatea Craiova - "U" Cluj 2-2 (Houri 9-penalty, Căpăţînă 44-penalty / Gheorghe 46, Nistor 64-penalty), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Universitatea Craiova: D. Lazar - Vlădoiu, Zajkov, Maldonado, N. Bancu - Al. Creţu, Al. Mateiu, Căpăţînă - Houri, Markovic, Baiaram
  • ”U” Cluj: Gorcea - Piţian, Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Pănoiu, Ov. Bic - Roger, Nistor, Chipciu - D. Popa

Minutul 90+6: Final de meci! Se termină 2-2.

Minutul 62: GOL ”U” Cluj! Bancu îl busculează în careu pe Gheorghe şi se dictează penalty. Nistor transformă.

Minutul 57: Bancu trimite pe jos, iar Markovic nu prinde cadrul porţii.

Minutul 46: GOL ”U” Cluj! Gheorghe este găsit liber în careu, preia şi îl învinge pe Lazăr.

Minutul 45+3: Pauză! Universitatea Craiova conduce cu 2-0.

Minutul 43: GOL Universitatea Craiova! Roger respinge în piciorul lui Baiaram, iar centralul dictează penalty. Căpăţînă transformă fără emoţii.

Minutul 36: Căpăţînă scoate la Creţu, care trece de Chipciu şi reia în Gorcea.

Minutul 12: Gorcea iese pe sub minge la un corner, dar Baiaram nu profită şi reia pe lângă poartă.

Minutul 8: GOL Universitatea Craiova! Vătăjelu încearcă să respingă dar îl loveşte în careu pe Markovic. Houri bate aproape pe centru, dar deschide scorul din penalty.

-----------------------------------------------------

Universitatea Craiova are moralul ridicat după victoria din ultima partidă de la Sfântul Gheorghe, împotriva celor de la Sepsi, scor 1-3. Oltenii se află pe locul 4 înaintea acestei partide, cu 37 de puncte acumulate în 24 de etape, la 5 puncte de CFR Cluj şi Rapid, care ocupă ultimele două locuri ale podiumului Superligii.

De cealaltă parte, "U" Cluj se află pe locul 8, cu 32 de puncte după 24 de etape, la doar un punct de prima poziţie care asigură accederea în play-off, ocupată de Sepsi. Ardelenii vin după două înfrângeri consecutive, cu Poli Iaşi în deplasare, scor 1-0, şi cu UTA Arad pe teren propriu, scor 1-3.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.