Denis Ciobotariu ar putea pleca de la Sepsi. E dorit de altă formaţie din Superliga Denis Ciobotariu ar putea pleca de la Sepsi. E dorit de altă formaţie din Superliga
“În 4-5 luni sper să fiu bun de joc”. Accidentare gravă suferită de Iustin Răducan “În 4-5 luni sper să fiu bun de joc”. Accidentare gravă suferită de Iustin Răducan
Universitatea Cluj a câştigat Cupa de Tineret Universitatea Cluj a câştigat Cupa de Tineret
Gabriela Ruse, calificare în optimi la Trophee Clarins
Anunţul surprinzător făcut de PSG despre Mbappe

Formula 1 | Albon şi-a prelungit contractul cu Williams

VIDEO | UTA Arad - FC Botoşani 0-2. Mailat, din nou decisiv pentru moldoveni

Superliga Publicat pe 14 apr 2023

FC Botoşani a învins în deplasare, echipa UTA Arad, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a 4-a din play-out-ul Superligii.

Gruparea moldavă a deschis scorul prin Mailat, în minutul 12, şi l-a majorat în minutul 35, când tot Mailat a înscris cu un şut de la distanţă, profitând de o gafă a portarului Kucher.

În minutul 72 arădenii au cerut penalti pentru un presupus henţ al lui Pius, arbitrul Andrei Chivulete a dictat iniţial lovitură de pedeapsă, dar, după consultarea sistemului VAR, a revenit asupra deciziei. În minutul 90+3 Keseru a trimis în bară o lovitură liberă.

Cu această victorie FC Botoşani este pe locul 3 în play-out-ul Superligii, cu 26 de puncte, la doar un punct de lider.

VIDEO | UTA - FC Botoşani 0-2 (Mailat 12, 35), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• UTA: Kucher - R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Roger - Anton, Batha - Postolachi, Ubbink, R. Pop - Milosevic
  • FC Botoşani: Ducan - Petro, Şeroni, Pius, Ţigănaşu - Dican, Ed. Florescu, A. Ivanov - Dragu, M. Roman II, Mailat

Minutul 90+4: Fluier final! FC Botoşani se impune cu 2-0.

Minutul 90+3: Keşeru trimite din lovitură liberă în bara transversarlă!

Minutul 53: Rareş Pop reia din interiorul careului, însă Ducan prinde fără emoţii.

Minutul 45+2: Pauză! FC Botoşani conduce cu 2-0.

Minutul 35: GOL FC Botoşani! Mailat trage de la distanţă, Kucher încearcă să respingă, dar scapă mingea în poartă.

Minutul 12: GOL FC Botoşani! Florescu centrează din lovitură liberă, mingea este respinsă şi ajunge la Mailat, care trage sub transversală şi bifează a 13-a reuşită stagională.

----------------------------------

UTA vine după egalul cu FC Voluntari din deplasare, scor 1-1, şi ţinteşte un rezultat bun împotriva moldovenilor, pentru a scăpa din zona ”roşie”. ”Bătrâna Doamnă” se află pe locul 14, ce duce la barajul de promovare, dar ultimele două rezultate, victoria cu ”U” Cluj şi egalul cu FC Voluntari, le dau speranţe arădenilor că vor reuşi să scape de baraj.

FC Botoşani se luptă pentru primele două locuri, care i-ar putea asigura trupei lui Flavius Stoican participarea în play-off-ul pentru un loc în Cupele Europene. Moldovenii se află pe locul 9 cu 23 de puncte, 7 dintre ele adunate în urma începutului aproape perfect din play-out, cu două victorii şi un egal.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria arădenilor cu 3-1.