VIDEO | Tyson Fury lasă să înţeleagă că arbitrii i-au dat victoria lui Usyk din cauza războiului din Ucraina VIDEO | Tyson Fury lasă să înţeleagă că arbitrii i-au dat victoria lui Usyk din cauza războiului din Ucraina
VIDEO | Ucraineanul Oleksandr Usyk l-a învins pe englezul Tyson Fury şi a devenit campion incontestabil la categoria grea VIDEO | Ucraineanul Oleksandr Usyk l-a învins pe englezul Tyson Fury şi a devenit campion incontestabil la categoria grea
Italianul Jannik Sinner, locul 2 mondial, şi-a reluat antrenamentele cu o săptămână înainte de Roland Garros Italianul Jannik Sinner, locul 2 mondial, şi-a reluat antrenamentele cu o săptămână înainte de Roland Garros
LIVE VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj, ASTĂZI, de la 14:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Se decide adversara lui CFR Cluj, pentru un loc în cupele europene LIVE VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj, ASTĂZI, de la 14:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Se decide adversara lui CFR Cluj, pentru un loc în cupele europene
VIDEO | Rapid - FCSB, astăzi, de la 21:00, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul orgoliilor pe Giuleşti VIDEO | Rapid - FCSB, astăzi, de la 21:00, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul orgoliilor pe Giuleşti
Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!”  | VIDEO EXCLUSIV Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO ǀ UTA – FC Botoşani 3-1. Arădenii au făcut spectacol în prima repriză şi au obţinut prima victorie din 2023

Superliga Publicat pe 11 feb 2023

UTA a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci contând pentru etapa a 25-a din Superligă.

La Arad, gazdele au primit penalti încă din minutul 3, după un henţ al lui Şeroni, iar Stefan Milosevic a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 4.

După numai şapte minute, Milosevic a primit o pasă de la Rareş Pop şi a înscris pentru 2-0. În minutul 28, VAR-ul a anulat pentru o poziţie de ofsaid golul reuşit de Dragu, pentru oaspeţi. Aceştia însă au reuşit totuşi să înscrie prin Mihai Roman II, în minutul 38. Prima repriză s-a încheiat cu arădenii având tot două goluri avans, după reuşita lui Rareş Pop din minutul 45+3.

Scorul final a fost UTA – FC Botoşani 3-1, iar arădenii au adunat 23 de puncte, în timp ce Botoşani rămâne cu 30 de puncte.

UTA - FC Botoşani 3-1 (Milosevic 4, 11, Pop 45 + 2 / Roman 39)

• Antrenor: Flavius Stoican

Min. 90+6: Fluier final de meci! Arădenii au obţinut prima victorie din 2023!

Min 61: Ocazie bună pentru UTA, Milosevic este găsit bine de Postolachi, dar atacantul trimite peste poarta moldovenilor.

Min. 45 + 7: La pauză UTA conduce FC Botoşani cu 3-1!

Min. 45 + 2: GOL FC Botoşani! Ubbink îl gaseşte cu pasa sa pe Rareş Pop, care trece uşor de Mboko şi îl învinge pe Pap cu o execuţie sigură.

Min. 39: GOL FC Botoşani! Mihai Roman îi readuce în joc pe moldoveni graţie golului său din pasa cu capul livrată de Dican.

Min. 27: GOL anulat de VAR pentru FC Botoşani! Andrei Dragu a trimis balonul în poartă cu un şut frumos de la distanţă, însă golul său a fost anulat de VAR pentru un ofsaid milimetric la Mboko.

Min. 11: GOL UTA! Milosevic trimite balonul din câţiva metri printre picioarele lui Pap şi îşi trece rapid în cont dubla, de data aceasta din pasa lui Rareş Pop.

Min. 4: GOL UTA! Milosevic deschide scorul din penalty cu un şut în forţă, chiar dacă portarul Pap a ghicit colţul. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru un henţ comis de Şeroni în urma consultării VAR.

Acest lucru a fost posibil pentru că FC Botoşani a câştigat toate meciurile disputate în 2023, trei la număr: 3-0 cu Petrolul, pe teren propriu, în ultima etapă, respectiv 2-0 cu FC Argeş, la Piteşti, şi 1-0 cu CSU Craiova, tot acasă.

La polul opus se află UTA, echipă care nu se regăseşte sub nicio formă nici în această parte a campionatului. Arădenii au parcurs de coşmar în acest sezon. Echipa pregătită de Laszlo Balint nu a mai câştigat din septembrie. De altfel, în 2023 au obţinut doar un punct din trei meciuri, dar şi mai grav, au pierdut în faţa unor contracandidate din lupta pentru evitarea retrogradării, 1-2 cu Chindia, respectiv 1-2 cu CS Mioveni, chiar pe teren propriu.

În tur, la Botoşani, arădenii au câştigat cu scorul de 2-1, rezultat pe care ar da orice să-l repete astăzi.

În clasament, înaintea meciului direct, FC Botoşani este pe poziţia a opta, cu 30 de puncte. În schimb,  UTA se află pe locul 15, penultimul, şi are 10 puncte mai puţin decât adversara sa.

Echipele probabile:

• UTA: Fl. Iacob - R. Benzar, Benga, Erico, Hoxhallari - P. Anton, Batha - M. Pop, Ubbink, Postolachi -Keşeru
  • Rezerve: Balauru, Dobrescu, Chindriş, Milosevic, Willie, Vukcevic, 29. Stahl, 32. Marrone
  • Absenţi: Cascini, Abeid (suspendaţi)
  • Antrenor: Laszlo Balint
  •
  • FC Botoşani: Ed. Pap - Mboko, Mutombo, Şeroni, Ţigănaşu - Ivanov, Dican - Mailat, M. Roman II, Dragu - Zabou
  • Rezerve: Ducan, Ed. Florescu, Golofca, M. Roman I, S. Camara, Patache, Sadiku, Cărăuşu, Pinson