VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO ǀ UTA - FC Voluntari 1-1. Meci cu multe ocazii la Arad, dar decis încă din minutul 13

UTA Arad Publicat pe 13 nov 2022

UTA Arad şi FC Voluntari au terminat la egalitate, 1-1, în direct la Prima Sport 2, primul meci al zilei de duminică din SuperLigă.

Partida de la Arad a început, practic, de la 0-1, cu Vitalie Damaşcan marcând după doar 70 de secunde, după o ieşire greşită a lui Balauru. Otele (11) a ratat şansa golului egalizator, apoi Keşeru, în minutul 13, a punctat pentru 1-1 din pasa tânărului Rareş Pop. Damaşcan (19) şi Erico (21) au avut marile ocazii ale primei reprzize, care s-a terminat egal, 1-1.

Începută cu o ocazie a lui Lopes (61), şut reţinut de Balauri, repriza a doua a continuat cu un duel între Otele şi Popa, portarul oaspeţilor intervenind salvator în minutele 59 şi 70. Tot Popa a rezolvat şi situaţia de unu vs. unu a lui Postolachi (80), dar şi şutul din lovitură liberă al lui Paul Anton (89).

Cu Popa în mare formă, UTA - FC Voluntari s-a terminat 1-1 la redebutul lui Laszlo Balint în faţa propriilor spectatori. Arădenii rămân pe locul al 14-leau cu 17 puncte, iar FC Voluntari e a noua, cu 21 de puncte.

UTA – FC Voluntari 1-1 (Keşeru 13 / Damaşcan 2)

• UTA (4-2-3-1): Baluru - Dobrescu, Erico, Benga (cpt.), Abeid - Ubbink, Batha - R. Pop, Keşeru, Otele - Postolachi
  • Rezerve: Fl. Iacob - Cibi, Negoescu, P. Anton, Stahl, Fl. Matei, Jobello, Şteau, Godwin
  •
  • FC Voluntari (3-5-2): M. Popa - Meleke, Matricardi, Armaş (cpt.) - Marcelo, Govea, Tavares, Raţa, Aliji - Nemec, Damaşcan
  • Rezerve: J. Fernandez - Al. Vlad, C. Achim, Andres, C. Costin, Robert Popescu, Răduţ, Merloi, D. Florea
Minutul 90: Popa are o nouă intervenţie bună şi respinge şutul din lovitură liberă al lui Paul Anton.

Minutul 80: Mare ocazie a celor de la UTA! Postolachi scapă singur cu Popa, trage cu stângul, dar execuţia e slabă şi îi permite portarului ilfovenilor să respingă. Arbitrul Flueran ia o decizie greu de înţeles şi arată aut de poartă.

Minutul 70: Duelul Popa-Otele continuă, iar portarul oaspeţilor intervine din nou salvator.

Minutul 59: Popa intervine salvator la ocazia lui Otele.

Minutul 51: Balauru e atent şi reţine şutul lui Lopes.

Minutul 27: Şutul lui Otele se duce pe lângă poarta lui Popa.

Minutul 21: Erico reia bine cu capul, dar Armaş e atent şi respinge de pe linia porţii.

Minutul 19: Vitalie Damaşcan are şansa dublei, dar reluarea sa, din vole, se duce pe lângă poartă.

Minutul 13: GOL UTA! Postolachi scoate mingea la margine, Abeid iuţeşte jocul prin pasa la Rareş Pop, tânărul mijlocaş ofensiv gândeşte rapid şi găseşte culoarul spre Keşeru, iar fostul internaţional înscrie din prima, cu o execuţie de atacant pur-sânge.

Minutul 11: Abeid centrează perfect la întâlnire, însă Otele ratează complet reluarea cu capul.

Minutul 2: GOL FC VOLUNTARI! Balauru şi Bhata bâlbâie o minge centrată din corner, iar Vitalie Damaşcan profită şi deschide scorul foarte rapid.

15:45: Start joc la Arad.

Cu 20 de puncte câştigate în 17 runde, FC Voluntari încă mai speră să repete performanţa din sezonul trecut şi să acceadă în play-off. Chiar dacă ocupă locul 9, însă, elevii lui Liviu Ciobotariu nu sunt deloc scăpaţi de emoţiile retrogradării. Chiar adversara se poziţionează la doar 4 puncte distanţă, deşi ocupă penultimul loc în clasament, retrogradabil.

”Bătrâna Doamnă” are cea mai slabă formă din Superligă, fiind singura echipă care a pierdut ultimele 4 meciuri pe care le-a disputat. Până şi lanterna CS Mioveni (8 puncte) a reuşit să scoată un punct dintr-o remiză albă cu FC Botoşani, acum trei etape.

Sezonul trecut, UTA a învins o singură dată FC Voluntari, iar ilfovenii s-au impus în celelalte două întâlniri, după cum urmează: 2-0 pentru arădeni pe teren propriu în turul sezonului regular, 2-1 pentru ilfoveni la ei acasă în returul sezonului regular şi succes la scor de neprezentare pe Voluntari, tot pe teren propriu, doar că în play-out.