Şahul susţine sportivii paralimpici din Polonia, care vor merge la JO de la Paris Şahul susţine sportivii paralimpici din Polonia, care vor merge la JO de la Paris
Sorana Cîrstea, eliminată de Madison Keys în optimi la Roma, după un meci întrerupt aproape 40 de minute Sorana Cîrstea, eliminată de Madison Keys în optimi la Roma, după un meci întrerupt aproape 40 de minute
Flacăra olimpică va fi purtată pe treptele Festivalului de Film de la Cannes de atletul paralimpic Arnaud Assoumani Flacăra olimpică va fi purtată pe treptele Festivalului de Film de la Cannes de atletul paralimpic Arnaud Assoumani
Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus” Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus”
Juan Bauza, cel mai disputat fotbalist al momentului din Superliga! Formaţiile care vor semnătura vedetei de la FCU Craiova Juan Bauza, cel mai disputat fotbalist al momentului din Superliga! Formaţiile care vor semnătura vedetei de la FCU Craiova
Dani Coman şi-a găsit echipă. ”E chestiune de ore!” Dani Coman şi-a găsit echipă. ”E chestiune de ore!”

VIDEO ǀ UTA - Oţelul Galaţi 2-4. Dorinel Munteanu, demonstraţie de forţă în faţa lui Mircea Rednic

UTA Arad Publicat pe 13 nov 2023

Oţelul Galaţi a câştigat în deplasare, scor 4-2, cu UTA Arad, în ultimul meci al etapei a 16-a din Superligă.

Gălăţenii au primit penalti în minutul 1, pentru un  fault asupra lui Teles, iar Cisotti a transformat în minutul 3, deschizând scorul la Arad. Oţelul a rămas sus, în pressing, şi în minutul 5 a marcat al doilea gol, prin Alexandru Pop, lovitură de cap la un corner al lui Cisotti şi o deviere în faţa porţii.

Acelaşi Alexandru Pop a înscris pentru 3-0 în minutul 34, din pasa lui Bodişteanu şi echipa lui Dorinel Munteanu a intrat la pauză cu un avantaj substanţial. În minutul 53, Pop şi Cisotti au conlucrat pentru golul marcat de Teles, care a înscris pentru 4-0. În minutul 86 gazdele au reuşit să înscrie, prin Căpuşă, iar Rareş Pop a obţinut un penalti în minutul 90+4, înscriind şi stabilind rezultatul final, 4-2 pentru Oţelul.

Victoria îi duce pe gălăţeni pe locul 8, cu 20 de puncte, în timp ce UTA Arad este pe 12, cu 18 puncte.

UTA - Oţelul Galaţi 2-4 (Căpuşă 86, Pop 90+3-penalty / Cisotti 3-penalty, Pop 5, 34, Teles 54), în direct la Prima Sport 2. Echipele de start:

• UTA: Fl. Iacob - Diogo Miguel, Ibrahima Conte, Stolnik, D. Dumitraşcu - M. Freitas - Stahl, Fabry, C. Mihai, Micovschi - Luckassen
  • Oţelul: Dur-Bozoancă - Zhelev, J. Cisse, Lovric, Miguel Gomes - Zivulic - Maciel, Teles, Cisotti, Bodişteanu - Al. Pop

Minutul 90+5: Final de meci! Oţelul se impune cu 4-2.

Minutul 90+3: GOL Oţelul! Jardan îl faultează în careu pe Pop. Tânărul jucător transformă de la punctul cu var, deşi Dur-Bozoancă a ghicit colţul.

Minutul 86: GOL UTA! Căpuă pătrunde în careu şi reia în plasa laterală.

Minutul 72: Fatai reia peste poartă din 10 metri. Atacantul Oţelului a venit nemarcat.

Minutul 54: GOL Oţelul! Pop recuperează de lâng Stolnic şi centrează în careu. Mingea ajunge la Teles care reia.

Minutul 45+2: Pauză! Oţelul conduce cu 3-0.

Minutul 33: GOL Oţelul! Tranziţie perfectă a oaspeţilor! Bodişteanu îl lansează pe Pop. Acesta îl învinge cu o execuţie elegantă pe Iacob.

Minutul 5: GOL Oţelul! Cisotti bate un corner, iar Pop se înalţă şi reia cu capul.

Minutul 3: GOL Oţelul! Teles este busculat în careu, iar Cisotti transformă de la punctul cu var.