LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

VIDEO | UTA - Universitatea Craiova 1-2. Trupa lui Rădoi scapă de seria nefastă din deplasare

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 23 oct 2022

Universitatea Craiova a câştigat în deplasare, scor 2-1, meciul cu formaţia UTA Arad, din etapa a 15-a a Superligii.

Abeid a deschis scorul pentru gazde, în minutul 13. În primul minut de prelungire al primei reprize, Baiaram a egalat cu o lovitură de cap, la centrarea lui Nistor. Arădeanul Anton a fost eliminat în minutul 50, pentru un al doilea cartonaş galben, iar craiovenii au preluat conducerea pe tabelă prin acelaşi Baiaram, cu un gol din pasa lui Nistor.

VIDEO | UTA - Universitatea Craiova 1-2 (Abeid 12 / Baiaram 45+1, 57), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• UTA: Fl. Iacob - Dobrescu, Erico, Benga, Abeid - R. Pop, Cascini, P. Anton - Otele, Postolachi, Stahl
  • Universitatea Craiova: Arlauskis - Papp, Mitrea, Screciu - Vătăjelu, Al. Creţu, Nistor, Căpăţână, Bancu - Rivaldinho, Baiaram

Minutul 90+4: Fluier final! Universitatea Craiova se impune cu 2-1. Trupa lui Rădoi bifează prima victorie în deplasare, după mai bine de două luni.

Minutul 88: Markovic nu poate relua din câţiva metri un balon centrat din flancul stâng.

Minutul 67: Şansă mare pentru UTA, dar Postolachi nu nimereşte poarta dintr-o poziţie foarte bună.

Minutul 57: GOL Universitatea Craiova! Baiaram trimite din prima, după o pasă pe culoar de la Nistor, iar oltenii întorc partida.

Minutul 55: Otele centrează din flanc, mingea se duce foarte bine în gura porţii, dar Pop nu reuşeşte să o împingă în poartă.

Minutul 51: UTA începe rău a doua repriză. Anton este eliminat.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este egal, 1-1.

Minutul 45+1: GOL Universitatea Craiova! După o lovitură liberă, Baiaram sprinteaza nemarcat şi egalează cu o lovitură de cap, cei de la UTA fiind surprinşi de modul în care a curs acţiunea.

Minutul 25: Creţu are o şansă bună, dar execuţia sa spectaculoasă nu prinde cadrul porţii.

Minutul 18: Dobrescu încercă să respingă însă loveşte greşit cu capul, fiind salvat de transversală de un autogol incredibil.

Minutul 12: GOL UTA! Gazdele deschid scorul după un corner. Bancu respinge greşit, Abeid este pe fază şi marchează primul său gol în Superliga.

-----------------------------

UTA nu traversează ce mai bună perioadă, cu doar o victorie din ultimele cinci meciuri în campionat, se află în partea de jos a clasamentului şi are mare nevoie de un rezultat pozitiv în faţa oltenilor. Echipa antrenată de Ilie Poenaru are avantajul terenului propriu, unde a pierdut doar cu FC Hermannstadt în acest sezon.

De cealaltă parte, U. Craiova a început să aibă rezultate mai bune, dar sunt departe de obiectivul lor principal, câştigarea campionatului. Oltenii se află pe loc de play-off, dar sunt la o distanţă considerabilă de primul loc, ocupat de Farul. Mirel Rădoi a reuşit să obţină rezultate pozitive în ultimele partide, dar jocul nu îl mulţumeşte în totalitate pe tehnician.

În ultimele cinci întâlniri dintre cele două echipe, Universitatea Craiova s-a impus de trei ori, o partidă a fost câştigată de arădeni, iar alta s-a terminat 0-0.