Bănel Nicoliţă e foarte optimist cu privire la sezonul celor de la FCSB. ”Cea mai puternică echipă şi nu cred că vă mai pierde campionatul timp de 5 ani” Bănel Nicoliţă e foarte optimist cu privire la sezonul celor de la FCSB. ”Cea mai puternică echipă şi nu cred că vă mai pierde campionatul timp de 5 ani”
Louis Munteanu, "măcelărit" de Ionel Ganea! "Nu ştiu dacă e nici la unghia mică a lui Petrescu de la deget" Louis Munteanu, "măcelărit" de Ionel Ganea! "Nu ştiu dacă e nici la unghia mică a lui Petrescu de la deget"
CS Rapid, precizări în contextul percheziţiilor făcute de DNA: ”Investigaţiile vizează aspecte legate de activităţi desfăşurate în trecut” CS Rapid, precizări în contextul percheziţiilor făcute de DNA: ”Investigaţiile vizează aspecte legate de activităţi desfăşurate în trecut”
Patrick Richard, căpitanul UBT Cluj, va fi operat în urma unei duble fracturi în meciul cu Hapoel Ierusalim Patrick Richard, căpitanul UBT Cluj, va fi operat în urma unei duble fracturi în meciul cu Hapoel Ierusalim
Jugurtha Hamroun, dezvăluire incendiară despre plecarea de la FCSB. "Am minţit" Jugurtha Hamroun, dezvăluire incendiară despre plecarea de la FCSB. "Am minţit"
VIDEO | Guima s-a întors la şcoală VIDEO | Guima s-a întors la şcoală

VIDEO | Virtus - FCSB 1-7. Antrenament util pentru campioana României

Champions League Publicat de Daian Cutu pe 9 iul 2024

FCSB a învins zdrobitor formaţia Virtus AC, campioana din San Marino, scor 7-1, în deplasare, în manşa întâi a primului tur preliminar al Ligii Campionilor.

Golurile echipei FCSB au fost marcate de Darius Olaru (6 - penalti, 11, 37), Daniel Popa (22, 27) şi David Miculescu (70, 73).

Pentru Virtus a punctat Battistini (86).

LIVE VIDEO | Virtus - FCSB 1-7 (Battistini 86 / Olaru 6-penalty, 11, 37, Popa 22, 27, Miculescu 70, 72), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - Creţu, Haruţ, Ngezana, Kiki - Şut, Edjouma - Băluţă, Olaru, Phelipe - D. Popa
  • Virtus: Passaniti - Pupeschi, Rinaldi, De Lucia - Battistini, Monanari, Golinucci, Sabato - Buonocunto, Vallocchia - Benincasa

Minutul 90+3: Final de meci! FCSB bate cu 7-1.

Minutul 86: GOL Virtus! Battistini profită de eroarea de marcaj a lui Kiki.

Minutul 72: GOL FCSB! Edjouma îl lansează pe Miculescu, care se desprinde elegant din marcaj şi marchează din careu.

Minutul 70: GOL FCSB! Popa trage din careu, iar portarul lui Virtus scapă minge, Miculescu profită din câţiva metri.

Minutul 69: Antwi centrează din flanc, iar Popa reia acrobatic. Passaniti respinge în faţă.

Minutul 65: Alhassan înscrie cu capul, după o eroare a portarului. Reuşita este anulată pentru fault în atac.

Minutul 55: Phelipe reia cu efect din careu puţin pe lângă poartă.

Minutul 49: Prima ocazie a celor de la Virtus! După un corner, Golinucci trimite puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! FCSB conduce cu 5-0.

Minutul 37: GOL FCSB! Popa scoate pe jos la Olaru, care reia din alergare din careu.

Minutul 27: GOL FCSB! Daniel Popa face recital cu adversarii. Trece de 3 dintre aceştia şi reia perfect plasat.

Minutul 22: GOL FCSB! Popa primeşte o pasă lungă, îl păcăleşte pe Passaniti şi îndeplineşte o formalitate.

Minutul 11: GOL FCSB! Olaru trimite perfect sub bara transversală de la 20 de metri cu piciorul stâng.

Minutul 6: GOL FCSB! VAR intervine pentru un henţ în careu. Centralul merge la monitor şi dictează penalty. Olaru transformă, cu o execuţie pe centrul porţii.

Minutul 2: Olaru scoate la Băluţă, care caută colţul scurt din careu. Passaniti respinge.

--------------------------------------------

Campioana României revine în Champions League după o pauză de şapte ani. Ultimul meci pe care FCSB l-a jucat în cea mai prestigioasă competiţie intercluburi a avut loc pe 23 august 2017. Sporing Lisabona a câştigat acel duel, scor 5-1, în play-off-ul competiţiei.

FCSB a avut noroc la tragerea la sorţi şi a picat cu Virtus, campioana din San Marino. Virtus este o echipă înfiinţată în 1964, joacă pe un stadion cu o capacitate de 2000 de locuri, iar dubla cu FCSB va marca debutul în competiţiile europene pentru campioana din San Marino.

Înaintea triumfului din sezonul precedent, Virtus nu a mai câştigat vreodată titlul şi o singură dată a terminat pe poziţia secundă: în sezonul 1987/1988.

Cel mai valoros jucător de la Virtus este Alessandro Pecci, cotat la 125.000. Pecci este o extremă de 22 de ani care nici măcar nu are poză pe Transfermarkt.