VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”
Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter” Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter”
VIDEO | Bîrligea, decisiv în Bănie. Atacantul speră să fie la EURO. ”Eu o să dau totul” VIDEO | Bîrligea, decisiv în Bănie. Atacantul speră să fie la EURO. ”Eu o să dau totul”
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund
Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată

VIDEO | Vllaznia - ”U” Craiova 1-1. Oltenii nu pot trece de echipa de pe locul 5 din Albania

CS Universitatea Craiova Publicat pe 21 iul 2022

Universitatea Craiova a remizat, joi seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa albaneză Vllaznia, într-un meci din prima manşă a turului doi preliminar al Conference League. Partida s-a putut vedea pe Prima Sport 1.

Au marcat Ivan ‘45+2 (penalty) pentru craioveni şi Haxhaj ’51 pentru Vllaznia.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

Vllaznia: Zagovic – Aralica (Kaina ’52), Kruja (Haxhaj ’46), Juric, Gurishta – Hakaj, Januzi (Alivoda ’89), Bulatovic – Bashnjaku, Coba (Latifi ’82), Heric (Marku ’46). Antrenor: Mirel Josa.

Universitatea Craiova: Lazar – Căpăţînă, Găman, Raul Silva, Bancu – Creţu (Screciu ’71), Mateiu – Gustavo (Roguljic ’89), Baiaram (Cîmpanu ‘90+3, Ivan – Koljic (Markovic ’70). Antrenor: Laszlo Balint

Partida a fost arbitrată de irlandezul Paul Mclaughlin, ajutat la cele două linii de conaţionalii săi Christopher Campbell şi Eoin Michael Harte. Arbitru de rezervă a fost Kevin O’Sullivan.

Returul este programat joia viitoare, la Craiova, la ora 20.30.

Vllaznia - ”U” Craiova 1-1 (Hoxhaj 51 / Ivan 45+1 penalty). Echipele de start:

• VLLAZNIA: 28. Zogovic - 2. Gurista, 4. Jurici, 19. Bulatovic, 23. Hakaj - 8. Jonuzi, 17. Bosnjaku, 10. Heric - 14. Kruja, 29. Aralica, 27. Hoxhaj
  • REZERVE: 1. Kari, 5. Paloka, 9. Kaina, 11. Coba, 18. Pjeşka, 21. Marku, 22. Smajli, 32. Vulaj, 33. Shehi, 77. Alivoda
  •
  • ”U” CRAIOVA: Lazar - Căpăţână, Găman, Raul Silva, Bancu - Creţu, Mateiu - Gustavo, Baiaram, Ivan - Koljic
  • REZERVE: D. Rusu, L. Popescu, Papp, Vătăjelu, Screciu, Cîmpanu, D. Nistor, Markovic, Roguljic, Martic, Vînă, Sala

Minutul 73: Corner pe partea dreaptă pentru Craiova. Portarul Zogovic iese greşi şi nu reuşeşte să respingă, Găman loveşte balonul cu capul, dar nu nimereşte buturile, care erau goale.

Minutul 51: GOL Vllaznia! Albanezii înscriu la primul şut pe poarta lui Lazar. Hoxhaj se întinde şi restabileşte egalitatea, după ce o acţiune pornită în flancul stâng.

Minutul 45+1: GOL Craiova! Baiaram este trântit în careu de un adversar, iar arbitrul arată punctul cu var. Andrei Ivan transformă lovitură de pedeapsă cu ceva emoţii, deoarece portarul Zogovic a ghicit colţul.

Minutul 38: Ştefan Baiaram înscrie cu o lovitură de cap, dar reuşita este anulată corect pentru offside.

Minutul 15: Gustavo a fost aproape de a deschide scorul. Brazilianul Craiovei a păcălit doi adversari şi a tras puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început partida! Asistenţa este impresionantă, în tribunele arenei albaneze sunt aproximativ 15.000 de fani.

----------------------------
Universitatea Craiova e favorită în confruntarea cu albanezii, care au şi dezavantajul de a nu fi în punctul maxim al formei fizice. Ei încă nu au început campionatul, în timp ce oltenii sunt, teoretic, într-o formă mai bună, debutând în SuperLiga României deja, în prima etapă, când au făcut 2-2 cu Sepsi, pe teren propriu.

În cazul în care va respecta calculele hârtiei şi va merge mai departe, Universitatea Craiova poate avea probleme în turul 3, unde poate întâlni o echipă importantă din Ucraina, pe Zorya Luhansk.

U. Craiova, posibil duel cu Zorya Luhansk în turul 3 al Conference League

Tragerea la sorţi a turului 3 preliminar al Conference League a avut loc luni, la Nyon, şi a stabilit posibilele adversare ale celor patru echipe din România aflate în competiţie. CFR Cluj, FCSB, Sepsi şi Universitatea Craiova încă nu au jucat în turul 2 preliminar.

Cele patru echipe din România vor evolua joi în prima manşă a turului 2 preliminar.

În turul trei preliminar, vor avea loc următoarele confruntări în care pot fi implicate echipe din România:

• Shakhtyor Soligorsk (Belarus) - CFR Cluj / Inter Club d'Escaldes (Andorra)