Ultima oră
Dinamo începe sezonul cu o solicitare neobişnuită! Explicaţia lui Andrei Nicolescu şi anunţul care îi dezamăgeşte pe fani | VIDEO EXCLUSIV Dinamo începe sezonul cu o solicitare neobişnuită! Explicaţia lui Andrei Nicolescu şi anunţul care îi dezamăgeşte pe fani | VIDEO EXCLUSIV
Adrian Teslovan a câştigat a doua ediţie a Trofeului Mihai Leu la Super Rally Adrian Teslovan a câştigat a doua ediţie a Trofeului Mihai Leu la Super Rally
OFICIAL | Dinamo şi-a prezentat noul transfer! Contract pe trei ani pentru un tânăr de viitor OFICIAL | Dinamo şi-a prezentat noul transfer! Contract pe trei ani pentru un tânăr de viitor
Universitatea Craiova îşi betonează atacul! Oltenii aduc un internaţional cu meciuri pentru una dintre surprizele plăcute ale Campionatului Mondial, trecut pe la Benfica şi Sporting Universitatea Craiova îşi betonează atacul! Oltenii aduc un internaţional cu meciuri pentru una dintre surprizele plăcute ale Campionatului Mondial, trecut pe la Benfica şi Sporting
”Banii vorbesc”. Nemulţumirea selecţionerului Ghanei faţă de Cupa Mondială cu 48 de echipe ”Banii vorbesc”. Nemulţumirea selecţionerului Ghanei faţă de Cupa Mondială cu 48 de echipe
LIVE TEXT | Africa de Sud – Canada, ASTĂZI, ora 22:00, pe PrimaSport.ro! Începe faza eliminatorie a Campionatului Mondial LIVE TEXT | Africa de Sud – Canada, ASTĂZI, ora 22:00, pe PrimaSport.ro! Începe faza eliminatorie a Campionatului Mondial

Xavi Pascual, discurs de campion, după victoria istorică în faţa lui Kielce. „Da, a fost un meci mare. Am jucat foarte”

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 16 sep 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/20397691/1/pascual.jpg

Dinamo reuşeşte un debut fabulos în noua ediţie a Ligii Campionilor. Campioana României a trecut de Vive Kielce, cu scorul de 32-29, formaţie care a câştigat ultimele 10 titluri în Polonia şi care are ca obiectiv calificarea în ”Final Four”.

Impulsionaţi de pe bancă de legendarul antrenor Xavi Pascual, dinamoviştii au făcut un meci perfect, în care au îmbinat atacurile duse până la capăt cu paradele lui Saed. La finalul partidei, antrenorul spaniol a avut un discurs moderat, dar a ţinut să puncteze importanţa rezultatului.

„Da, a fost un meci mare. Am jucat foarte, foarte bine. Cred că am meritat victoria. Sunt foarte fericit, deoarece am dat 100% pe teren. Pentru noi este un start incredibil de competiţie, cu două puncte. Dacă vrem să câştigăm meciuri în Liga Campionilor, aşa vor fi toate duelurile. Ştiu ce se întâmplă aici. Trebuie să ştim exact că sunt doar două puncte. Este imposibil să câştigăm Liga Campionilor. Credeţi-mă, ştiu ce se întâmplă. Pentru Dinamo înseamnă două puncte, într-o grupă grea. Împotriva unei formaţii puternice, favorite la câştigarea Ligii Campionilor. Atmosfera a fost incredibilă, dar şi echipa a susţinut atmosfera. A fost o simbioză. A fost incredibil să joci într-o asemenea atmosferă. Meciul următor, vom juca să câştigăm, indiferent dacă vom juca aici sau în Polivalentă.

(n.r. Despre numărul de puncte pe care echipa sa îl va obţine în faza grupelor) Două puncte. Da. Sunt antrenor, nu sunt magician. Bine? Vom munci să fim o surpriză, însă din acest punct tot ce contează pentru este să câştigăm la Vaslui. Nimic mai mult. Nu este important următorul meci din Liga Campionilor. Suntem o echipă în construcţie şi avem nevoie de timp. Acum trei săptămâni, când am pierdut cu Constanţa, a fost dezastru naţional. Iar acum, am câştigat în Liga Campionilor. Vă rog, păstraţi-vă calmul. Vorbim mai puţin şi muncim mai mult”, a spus tehnicianul spaniol.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele