Ultima oră
Şocant! Un fotbalist argentinian şi-a pierdut soţia şi copiii după cutremurele din Venezuela Şocant! Un fotbalist argentinian şi-a pierdut soţia şi copiii după cutremurele din Venezuela
CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor
Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania
Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri
Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs
Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM

Xavi Pascual vrea o minune cu Veszprem. „Nimic nu este imposibil! Nu există aşa ceva în sport”

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 27 oct 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/20444869/2/pascual.jpg

Dinamo se ciocneşte cu colosul maghiar MKB Veszprem, echipă de care o leagă şi o despart atât de multe. Totul porneşte cu Marian Cozma, pivotul uriaş, dinamovist pur sânge care s-a transferat ulterior la Veszprem, locul în care şi-a şi pierdut ulterior viaţa în mod tragic, în 2009. De atunci, familia celui alintat de colegi şi de suporteri Păsărilă a rămas legată de cele două cluburi, iar în fiecare an părinţii săi merg în Ungaria, la invitaţia clubului, ca mod de a cinsti imaginea sportivului.
 
Însă joi nu e timp şi nici loc de sentimentalisme. Dinamo are nevoie de o victorie în faţa colosului ungar, o echipă care se bate de la egal la egal cu giganţii Barcelona şi PSG, ba chiar îi pune de multe ori la respect. De atlfel, în acest sezon, în Grupa B din Liga Campionilor, Veszprem a învins pe teren propriu pe PSG cu 34-32, iar pe Barcelona cu 29-28. Ungurii sunt momentan doar pe locul 3, dar au acelaşi nume de puncte ca şi liderul Barcelona (8) sau echipa de pe locul secund, Kielce.

Xavi Pascual este dezamăgit de faptul că partida se va juca fără spectatori, însă speră ca în ciuda acestui impediment, elevii săi să obţină un rezultat mare, în faţa unui adversar care are un lot împănat cu staruri ale handbalului.
 
„Nimic nu este imposibil! Nu există aşa ceva în sport, dar va fi foarte complicat. În această grupă, toate adversarele noastre sunt bune, dar şi noi suntem Dinamo. Ei au o echipă teribil de bună şi sunt în cel mai bun moment al sezonului. Eu cred că avem însă şanse. Nu este un dezastru că jucăm fără fani, dar este important. Ei sunt inima noastră, iar noi luptăm pentru ei, dar aceasta este situaţia şi trebuie să o acceptăm. Toată lumea este ok, mă pot baza pe toţi jucătorii”, a declarat legendarul antrenor iberic.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele