Antrenorul, favorit să o preia pe AC Milan. Alegerea interesantă a clubului din Serie A Antrenorul, favorit să o preia pe AC Milan. Alegerea interesantă a clubului din Serie A
OUT de la Rapid, până la finalul sezonului! Anunţul făcut de formaţia din Giuleşti OUT de la Rapid, până la finalul sezonului! Anunţul făcut de formaţia din Giuleşti
Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice
Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri
Sorana Cîrstea, fără replică pe zgura de la Madrid în faţa Igăi Swaitek, locul 1 WTA Sorana Cîrstea, fără replică pe zgura de la Madrid în faţa Igăi Swaitek, locul 1 WTA
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie

AC Milan se califică la pas în Europa League. Villarreal, aproape de o remontada istorică

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 14 mar 2024

AC Milan a câştigat şi returul optimilor din Liga Europa, învingând joi seara, în deplasare, scor 3-1, gruparea cehă Slavia Praga. Italienii s-au calificat în sferturi, alături de West Ham, Benfica şi Marseille.

Milanezii au venit la Praga să lupte pentru calificare, după 4-2 în Italia, dar cehii lui Trpisovsky nu au mai fost la fel de periculoşi precum se dovediseră în tur. Slavia a rămas în zece după eliminarea lui Holes, în minutul 20, iar oaspeţii au profitat, înscriind de trei ori până la pauză şi tranşând soarta calificării. Golul lui Jurasek, din final, a fost doar unul de onaore pentru cehi, care au cedat cu 1-3.

În Spania, la Villarreal, gazdele au deschis scorul în minutul 32, prin Capoue, sub ochii brigăzii româneşti care a fost condusă la centru de Istvan Kovacs. Villarreal a condus şi cu 3-0, dar calificarea, după 0-4 în tur, era o misiune grea pentru trupa lui Marcelino. Spaniolii nu au avut forţa să înscrie al patrulea gol, iar Marseille, care a marcat pe final, merge mai departe, în sferturi.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a optimilor Liga Europa:

Slavia Praga – AC Milan 1-3 (Jurasek 84 / Pulisic 33, Loftus-Cheek 36, Rafael leao 45+6);

West Ham United – Freiburg 5-0 (Lucas Paqueta 9, Bowen 32, Cresswell 52, Kudus 77, 85);

Glasgow Rangers – Benfica Lisabona 0-1 (Rafa Silva 66);

Villarreal – Olympique Marseille 3-1 (Capoue 32, Sorloth 54, Mosquera 86 / Clauss 90+4).

În sferturi s-au calificat AC Milan (7-3 scor cumulat), West Ham United (5-1), Benfica Lisabona (3-2) şi Olympique Marseille (5-3).