Bayern primeşte şi veşti bune. Kingsley Coman a reluat antrenamentele Bayern primeşte şi veşti bune. Kingsley Coman a reluat antrenamentele
Schimbare de antrenor la Union Berlin cu două etape înainte de finalul sezonului Schimbare de antrenor la Union Berlin cu două etape înainte de finalul sezonului
VIDEO | UTA Arad - FCU Craiova 3-0, în direct la Prima Sport 1! Joao Pedro îi face KO pe olteni VIDEO | UTA Arad - FCU Craiova 3-0, în direct la Prima Sport 1! Joao Pedro îi face KO pe olteni
Dennis Man s-a decis! A anunţat în presa italiană unde vrea să joace Dennis Man s-a decis! A anunţat în presa italiană unde vrea să joace
Măldărăşanu a răbufnit, după ce Hermannstadt a întrerupt seria de 20 de meciuri fără eşec acasă. ”Lumea poate să comenteze ce vrea” Măldărăşanu a răbufnit, după ce Hermannstadt a întrerupt seria de 20 de meciuri fără eşec acasă. ”Lumea poate să comenteze ce vrea”
Jaqueline Cristian a acces în turul doi al calificărilor la Roma Jaqueline Cristian a acces în turul doi al calificărilor la Roma

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting

JO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 26 apr 2024

Ebru Bolat va reprezenta Team Romania la Jocurile Olimpice de la Paris în întrecerile de iahting, informează COSR.

Este pentru a treia oară în istorie când România va avea la startul competiţiei olimpice sportivi la iahting.

În 1980, la JO de la Moscova au concurat Mihai Butucaru, locul 15 la Clasa Finn, Mircea Carp şi Adrian Arendt, la Clasa Flying Dutchman, locul 13 şi la Clasa Tornado au terminat pe locul 11, Andrei Chiliman şi Cătălin Luchian.

La Atlanta 1996, la Clasa Finn, Mihai Butucaru a terminat pe locul 28 iar Horia Ispaş, clasa Laser, locul 48.

Ebru Bolat s-a calificat la ultimul turneu care a împărţit biletele olimpice, de la Hyeres, Franţa. La clasa Ylca 6, românca a terminat pe locul 1 asigurându-şi participarea la Jocuri. Ea a strâns 70 de puncte în 10 curse, de două ori a terminat prima, de două ori a doua şi odată a treia, restul întrecerilor a fost în top 10, o cursă fiind descalificată.

Ebru Bolat e dublă campioană europeană. Ea a obţinut titlul de campioană europeană la clasele Zoom8 şi Optimist, precum şi locul de vicecampionă mondială la Zoom8. Anul 2015 i-a adus un loc 2 la Campionatul European Zoom8 şi pe locul 5 la Campionatul Mondial. În 2016, a ocupat locul 6 la Campionatul European de Tineret la clasa 29er. În prezent, deţine titlul de campioană naţională la clasa Ilca 6 la senioare, o clasă olimpică, şi se află în top 50 mondial.

Ebru Bolat îşi propune să schimbe popularitatea iahtingului în România. Vrea să inspire cât mai mulţi români să descopere acest sport şi să îl iubească.