Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea” Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea”
”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri ”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri
Mesajul lui Bogdan Andone după ce FC Botoşani a bătut-o pe Dinamo: ”Suntem obişnuiţi cu presiunea asta!”

Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm” Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm”
Neluţu Varga s-a săturat! Patronul CFR-ului, decizie de ultimă oră după ce se înţelese cu Dan Petrescu

Paul Papp a semnat! ”Vreau în play-off” Paul Papp a semnat! ”Vreau în play-off”

Arsenal, victorie în primul meci al noului sezon de Premier League! ”Tunarii”, succes cu 2-0 pe terenul lui Crystal Palace

Premier League Publicat pe 5 aug 2022

Prima partidă a noului sezon de Premier League s-a terminat cu victoria lui Arsenal! ”Tunarii” au mers pe terenul lui Crystal Palace, echipă pregătită de Patrick Vieira, şi s-au impus cu 2-0, în urma unul gol marcat în prima repriză, după o lovitură de colţ, şi un autogol pe final.

Arsenal a început bine duelul cu Palace şi a ratat ţinta, prima dată, în minutul 4, prin Martinelli, care a tras modest din careu. Aceelaşi Martinelli a reuşit să se revanşeze în minutul 20, când a marcat cu capul în urma unei lovituri de colţ şi o recentrare cu capul.

Apoi, Palace a ieşit mai mult la joc, echipa fostului fotbalist Vieira a încercat să fie mai insistentă în atac, dar cu toate acestea nu a reuşit mare lucru şi nu a putut să învingă apărarea lui Arsenal.

Edouard a avut o ocazie bună în finalul primei părţi, dar lovitura sa de cap a fost parată de Ramsdale. În repriza a doua tot Palace a avut mai mult iniţiativa, posesia, dar în cele din urmă Arsenal a mai reuşit un gol, pe final, în minutul 85.

Guehi a deviat nefericit o centrare a lui Saka din dreapta, iar Arsenal a câştigat la debutul în noul sezon de Premier League, scor 2-0.

• Crystal Palace: Guaita - Clyne, Guehi, Andersen, Mitchell, Eze, Doucoure, Schlupp, Ayew, Edouard, Zaha
  • Arsenal: Ramsdale - White, Saliba, Gabriel, Zinchenko, Partey, Xhaka, Saka, Odegaard, Jesus, Martinelli

Premier League se vede pe programele Prima Sport din această vară!

Iată programul complet al transmisiunilor Prima Sport din Premier League, în Etapa 1 a sezonului:

SÂMBĂTĂ

14:30 - Premier League - Fulham - Liverpool - Prima Sport 1 & PrimaPlay.ro
    17:00 - Premier League - Tottenham - Southampton - Prima Sport 1 & PrimaPlay.ro
    17:00 - Premier League - Leeds - Wolves - Prima Sport 3 & PrimaPlay.ro
    17:00 - Premier League - Newcastle - Nottingham Forest - Prima Sport 4 & PrimaPlay.ro
    17:00 - Premier League - Bournemouth - Aston Villa - Prima Sport PPV3 (în reţeaua Vodafone)
    19:30 - Premier League - Everton - Chelsea - Prima Sport 2 & PrimaPlay.ro

DUMINICĂ

16:00 - Premier League - Manchester United - Brighton - Prima Sport 1 & PrimaPlay.ro
    16:00 - Premier League - Leicester - Brentford - Prima Sport 4 & PrimaPlay.ro
    18:30 - Premier League - West Ham - Manchester City - Prima Sport 1 & PrimaPlay.ro

Meciul în format live-text + video

Crystal Palace - Arsenal 0-2 (Martinelli 20; Guehi 85-aug)

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 85: GOOOL Arsenal! Palace atacă, echipa lui Arteta machează! Saka centrează din dreapta, Guehi pune nefericit capul şi îşi marchează un autogol.

Min. 80: Fără prea mari ocazii în ultimele minute, dar ritmul e în continuare unul ridicat. Arsenal preferă să se apere de ceva timp, dorind să debuteze cu dreptul în acest nou sezon în care speră la clasarea în top 4.

Min. 59: Arsenal e la un pas de 2-0! Jesus şi Odegaard nu găsesc ţinta din careu, din poziţii bune.

Min. 55: Palace iese şi mai bine de la cabine şi Arsenal are probleme în apărare. Echipa lui Vieira ratează chiar şi din poziţie unu la unu cu portarul oaspeţilor.

Min. 46: Începe repriza secundă!

Min. 45+1: Final de primă parte! Arsenal are 1-0.

Min. 42: Şansă foarte bună pentru gazde! Edouard trimite cu capul din careu, dar Ramsdale intervine bine şi scoate în lateral. Palace, tot mai agresivă şi mai periculoasă. Termină repriza în careul lui Arsenal.

Min. 33: Crystal Palace e mai dezinvoltă după ce Arsenal deschide scorul şi e ceva mai activă în atac. Zaha intră în careul ”tunarilor”, dar Saka se apără bine şi rezolvă uşor situaţia.

Min. 20: GOOOL Arsenal! E primul gol din noul sezon de Premier League! Martinelli se revanşează şi marchează cu capul, după un corner executat din dreapta şi o recentrare. Statistica spune că echipa care deschide scorul în meciul de debut al noului sezon de Premier League nu pierde.

Min 13: Arsenal continuă să aibă posesia, iar stilul e în nota celui de sezonul trecut, în care londonezii încearcă să destabilizeze defensiva adversă cu pase simple până în preajma careului de 16 metri. Deocamdată, oamenii de atac nu găsesc cele mai bune soluţii în faţă. Palace iese cu greu din propria jumătate şi nu se apropie periculos de poarta lui Ramsdale.

Min. 4: Ocazie mare pentru Arsenal, care începe în forţă meciul. Martinelli trage pe lângă dintr-o poziţie bună, din apropierea careului mic, după un balon care ricoşează norocos la el, după o fază superbă a lui Jesus.

Min. 1: Începe primul meci al sezonului din Premier League!

Informaţii înainte de meci

Tunarii s-au întărit serios în pauza competiţională şi par gata să revină în TOP 4, după ce în sezonul trecut au ratat de puţin calificarea în Champions League.

Adversara trupei lui Arteta este însă una din revelaţiile sezonului trecut, Crystal Palace, formaţie pe care mulţi o vedeau implicată în lupta pentru evitarea retrogradării, dar care şi-a îndeplinit uşor obiectivul şi a încheiat sezonul pe locul 12. Fost căpitan al lui Arsenal, Patrick Vieira a impresionat pe banca lui Palace şi îşi doreşte să arate în acest sezon că rezultatele de anul trecut n-au fost întâmplătoare.

VINERI

22:00 - Premier League - Crystal Palace - Arsenal - Prima Sport 1 & PrimaPlay.ro