VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. A început partida! VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. A început partida!
John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul
Naţionala României se reuneşte duminică, pentru dubla cu Cehia din faza play-off CM2025 Naţionala României se reuneşte duminică, pentru dubla cu Cehia din faza play-off CM2025
VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă. Echipele probabile!
El va fi înlocuitorul lui Jurgen Klopp la Liverpool! Cormoranii s-au înţeles cu antrenorul El va fi înlocuitorul lui Jurgen Klopp la Liverpool! Cormoranii s-au înţeles cu antrenorul
VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Două echipe cu obiective diferite VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Două echipe cu obiective diferite

Aston Villa, recital în faţa lui Ajax Amsterdam. Formaţia din Premier League merge în ”sferturile” Conference League

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 15 mar 2024

Aston Villa a dspus joi seara, pe teren propriu, scor 4-0, de formaţia olandeză Ajax Amsterdam, în manşa secundă a optimilor din Conference League.

Aston Villa a deschis scorul prin Ollie Watkins, ajuns la al 22-lea gol înscris în toate competiţiile stagionale, dar şi-a pierdut golgeterul, înlocuit repede după gol, din cauz aunei accidentări la genunchi. Englezii au înscris pentru 2-0 în partea secundă, apoi Mannsverk a primit cartonaşul roşu şi i-a lăsat pe olandezi în zece, iar Aston Villa a mai marcat de două ori, învingând confortabil, cu 4-0, şi calificându-se în sferturile competiţiei.

La Bruges, într-un meci arbitrat de românul Radu Petrescu, belgienii de la Club Brugge au recuperat diferenţa din tur şi s-au calificat după un 3-0 sec în faţa norvegienilor de la Molde.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a optimilor Conference League:

AC Fiorentina – Maccabi Haifa 1-1 (Barak 59 / Khalaili 88);

PAOK Salonic – Dinamo Zagreb 5-1 (Baba 27, Sucic 33 autogol, Brandon 42, Koulierakis 72, Zivkovic 88 penalti / Hoxha 49);

Fenerbahce – Union St Gilloise 0-1 (Rasmussen 68);

Viktoria Plzen – Servette Geneva 0-0 (3-1 la 11 metri);

Lille – Sturm Graz 1-1 (Tiago Santos 43 / Biereth 45+1);

Club Brugge – Molde 3-0 (Skov Olsen 45+1, 48, Skoras 70);

Aston Villa – Ajax Amsterdam 4-0 (Watkins 25, Bailey 60, Duran 75, Diaby 81).

S-au calificat în sferturi AC Fiorentina (5-4 scor cumulat), PAOK Salonic (5-3), Fenerbahce (3-1), Viktoria Plzen (0-0 scor cumulat, 3-1 la 11 m), Lille (4-1), Club Brugge (4-2), Aston Villa (4-0).