ULTIMĂ ORĂ | A fost delegată brigada de arbitri pentru partida Farul - CFR Cluj ULTIMĂ ORĂ | A fost delegată brigada de arbitri pentru partida Farul - CFR Cluj
VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2 VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League

Basarab Panduru, reproşuri în direct pentru Adi Mutu: "De ce ai jucat aşa!?"

Rapid Publicat pe 4 oct 2022

Înfrângerea Rapidului la Ploieşti, 1-2 contra Chindiei Târgovişte, l-a surprins pe Basarab Panduru, cel care nu a înţeles tactica aleasă de Adrian Mutu pentru finalul meciului, în care avea nevoie urgentă cel puţin de golul egalizator.

"Briliantul" a mutat devreme contra lui Toni Petrea, cu Luckassen şi Papeau pentru Ioniţă şi Costache încă din prima repriză, a trecut la un sistem cu două vârfuri, Luckassen şi Dugandzic, dar tactica nu s-a dovedit una inspirată. Conduşi cu 2-1, rapidiştii au început să abuzeze de mingile lungi spre cele două ţinte din avanposturi, dar nu au produs mari ocazii în afara unei şanse a lui Dugandzic. O tactică pe care Basarab Panduru o consideră falimentară şi pe care nu o înţelege:

"După ce face Sefer 2-1, pare că Rapid are putere să egaleze. Dar, deodată, se schimbă jocul Rapidului. Şi nu în bine. În loc să joace, au trimis toţi jucătorii pe linia de fund a Chindiei şi doar pase lungi. Am mai văzut să îl trimită pe Săpunaru în ultimele minute, dar să începi din minutul 60 doar minge lungă... au făcut ce a vrut Chindia.

De ce au jucat aşa? O să auzim că erau două vârfuri în teren şi de aceea. Dar, dacă tot ai douî vârfuri în teren, centrezi din margine, nu trimiţi minge lungă.

Cred că e prima dată când văd Rapid să facă atâtea minute altceva decât ce făcea până acum. E adevărat că ieşiseră Ioniţă, Costache şi Sefer, dar, dacă dai minge lungă, faci ce vrea Chindia", a fost reproşul făcut de fostul internaţional la adresa lui Adi Mutu, pentru Orange Sport.