VIDEO | Corvinul - Mioveni, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. A început partida! VIDEO | Corvinul - Mioveni, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. A început partida!
Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei
Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR” Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR”
Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal" Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal"
VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile!
Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei

DOCUMENTAR | Anul în care David Popovici a devenit un star al înotului mondial. Au strălucit în 2022 şi Simona Radiş şi Cătălin Chirilă

Special Publicat pe 27 dec 2022

Anul 2022 a fost unul de vis pentru David Popovici, care a cucerit mapamondul şi a devenit un star al înotului mondial. Performanţe remarcabile au înregistrat în 2022 şi Cătălin Chirilă.

ÎNOT - FENOMENUL DAVID POPOVICI

La 17 ani şi 9 luni, când era încă junior, Popovici a uimit lumea la Campionatele Mondiale de seniori de la Budapesta, unde a devenit al doilea înotător din lume care a câştigat probele de 100 şi 200 m liber la aceeaşi ediţie a CM. Primul a fost Jim Montgomery, în urmă cu 49 de ani, la Belgrad.

Deşi junior, la cea dintâi prezenţă a sa la Campionatele Mondiale de seniori, a devenit primul înotător român care a cucerit aurul mondial la seniori şi cel mai tânăr campion mondial din istoria nataţiei. Timpul înregistrat în finala de la 200 m liber, al patrulea din istoria înotului mondial, a reprezentat un nou record al lumii de juniori. După ce s-a impus şi în finala de la 100 m liber, a devenit primul înotător român din toate timpurile dublu campion mondial.

Pentru performanţa sa, David Popovici a fost decorat de preşedintele României Klaus Iohannis cu Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler, iar antrenorul său Adrian Rădulescu cu Ordinul Naţional Pentru Merit în grad de Cavaler.

Seria rezultatelor sale de excepţie a continuat la Campionatele Europene de seniori de la Roma unde nu numai că a reeditat performanţa de la Mondiale, cucerind titlurile continentale atât la 100 cât şi 200 m liber, dar timpul înregistrat în finala de la 100 m liber (46,86 s) a reprezentat noul record mondial şi european la seniori şi juniori, noul record al competiţiei şi al 4-lea cel mai bun timp din istorie la această probă, conform cosr.ro.

Mai mult, la 17 ani şi aproape 10 luni, a devenit cel mai tânăr sportiv din lume care a coborât sub 47 de secunde la 100 m liber.

Din 20 iunie până pe 5 septembrie 2022, în mai puţin de trei luni, a cucerit 13 medalii – dintre care 4 de aur la seniori, la patru dintre cele mai importante competiţii de înot din lume – Mondialele de seniori de la Budapesta (iunie), Europenele de juniori de la Otopeni (iulie), Europenele de seniori de la Roma (august), Mondialele de juniori de la Lima (august- septembrie). El a obţinut o medalie şi în decembrie, la CM în bazin scurt.

CANOTAJ – ANUL SIMONEI RADIŞ

Anul 2022 a fost ideal pentru Simona Radiş. La dublu vâsle, alături de Ancuţa Bodnar, a cucerit aurul atât la Campionatele Europene cât şi la Mondiale. Aceeaşi performanţă, a reuşit-o şi la 8+1. După ce a fost în barca de 8+1, medaliată cu aur la Europene, la Mondiale a cucerit titlul în cursa regină la mai puţin de o oră după ce câştigase aurul la dublu vâsle şi a intrat în istorie cu această performanţă.

Canotorii români au confirmat aşteptările în acest an, obţinând numeroase medalii la Campionatele Mondiale şi la Europene.

La Mondialele din Cehia, de la Racice, România a încheiat pe locul trei în clasamentul pe naţiuni, cu patru medalii de aur: simplu vâsle feminin, categorie uşoară (Ionela Cozmiuc), echipajul masculin de dublu rame (Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan), dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar, Simona Radiş), opt plus unu feminin (Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Mădălina Bereş. Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu, Victoria-Ştefania Petreanu).

La Campionatele Europeene din Germania, de la Munchene, România a obţinut o clasare mai bună în ierarhia pe naţiuni: locul doi, cu opt medalii – cinci de aur şi trei de bronz.

Medaliile de aur au venit la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar, Simona Radiş), dublu rame feminin (Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu), dublu rame masculin (Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan), simplu vâsle, categorie uşoară (Ionela Cozmiuc) şi 8+1 feminin (Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Adrian Munteanu).

Bronzul s-a câştigat la patru rame feminin (Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu, Amalia Bereş), patru rame masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Florin Lehaci) şi patru vâsle masculin (Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu, Marian Enache).

KAIAC-CANOE – CĂTĂLIN CHIRILĂ A READUS ROMANIA ÎN ELITĂ

Cătălin Chirilă a cucerit la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax, din Canada, prima medalie la canoe pentru România după cinci ani, argint la C1 – 500 m, şi primul aur pentru România după 36 de ani la C1 – 1000 m. În 1986, Aurel Macarencu cucerise ultimul aur mondial la canoe pentru România la C1 – 1000 m.

La Campionatele Europene de la Munchen, Chirilă a repetat performanţa: aur la C1 – 1000 m. La C1 – 500 m, el a obţinut medalia de bronz.

TENIS DE MASĂ -  CAMPIOANA BERNADETTE SZOCS

Bernadette Szocs a câştigat în august titlul european la dublu. Alături de austriaca Sofia Polcanova, ea s-a impus în finală în faţa echipei Elizabeta Samara/Andreea Dragoman. Pe toate cele trei trepte ale podiumului la dublu feminin au urcat românce, bronzul revenindu-i perechii Adina Diaconu/Maria Xiao (Spania).

Tot la Europenele de tenis de masă, Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au obţinut argintul la dublu mixt.

ATLETISM – AUR EUROPEAN PENTRU BIANCA GHELBER

Bianca Ghelber a fost cea care a adus aurul pentru România la nivel continental în 2022. Ghelber s-a clasat la CE de la Munchen pe primul loc la aruncarea ciocanului.

Este prima medalie obţinută de România la o competiţie europeană după 12 ani. Anterior, ultimile medalii obţinute de delegaţia României au fost în 2010, la Barcelona, prin Marian Oprea (triplusalt) şi Nicoleta Grasu (aruncarea discului), ambele de bronz

Ghelber este prima campioană europeană din România la atletism după 2002, când Ionela Tîrlea a câştigat, tot la Munchen, titlul european la 400 metri garduri.

LUPTE – SPORTIVII ROMâNI, PE PODIUM LA MONDIALE ŞI LA EUROPENE

Sportivii din România au obţinut şase medalii la Europene şi Mondiale.

La CM, au câştigat medalii de bronz Alin Alexuc-Ciurariu, la lupte greco-romane, categoria 130 kg, şi Alexandra Anghel, la categoria 72 kg.

La Campionatele Europene, sportivii români au obţinut patru medalii: aurul prin Andreea Beatrice Ana (categoria 55 kg), argintul prin Nicu Ojog (lupte greco-romane, 87 kg) şi bronzul prin Alina Vuc (50 kg) şi Kriszta Incze (65 kg).

HALTERE – LOREDANA TOMA, DUBLĂ CAMPIOANĂ MONDIALĂ

Loredana Toma a câştigat în decembrie medalia de aur la totalul olimpic şi la stilul smuls, în cadrul categoriei 71 kg, la Campionatele Mondiale de haltere de la Bogota.

Tot la Bogota, Mihaela Cambei a obţinut medalia de argint la categoria 49 kg, stilul smuls.