"Se vorbeşte mai mult despre Rapid, despre CFR! Să nu uitaţi". Oficialul Farului a intrat în direct şi s-a dezlănţuit | VIDEO EXCLUSIV "Se vorbeşte mai mult despre Rapid, despre CFR! Să nu uitaţi". Oficialul Farului a intrat în direct şi s-a dezlănţuit | VIDEO EXCLUSIV
Un adolescent francez, arestat cu privire la un plan de atentat la La Défense în timpul Jocurilor Olimpice Un adolescent francez, arestat cu privire la un plan de atentat la La Défense în timpul Jocurilor Olimpice
VIDEO | Florinel Coman, gest emoţionant după ce a marcat cu Sepsi VIDEO | Florinel Coman, gest emoţionant după ce a marcat cu Sepsi
Jaqueline Cristian s-a calificat în turul secund la Madrid. Prestaţie perfectă contra unei jucătoare mai bine clasată Jaqueline Cristian s-a calificat în turul secund la Madrid. Prestaţie perfectă contra unei jucătoare mai bine clasată
Final de sezon perfect pentru Gică Hagi. ”Acum e bine, am revenit la identitatea noastră” Final de sezon perfect pentru Gică Hagi. ”Acum e bine, am revenit la identitatea noastră”
VIDEO | Sepsi - FCSB 1-2, în direct la Prima Sport 1! Miculescu readuce oaspeţii în avantaj VIDEO | Sepsi - FCSB 1-2, în direct la Prima Sport 1! Miculescu readuce oaspeţii în avantaj

După aurul de la Campionatul European, Bianca Ghelber a mai obţinut un rezultat mare pentru atletismul românesc

Atletism Publicat de Daian Cutu pe 12 mar 2023

Atleta Bianca Ghelber a câştigat medalia de argint la aruncarea ciocanului, în cadrul Cupei Europei la aruncări, găzduită de Leiria.

Cea mai bună aruncare a sportivei tricolore a măsurat 71.52 metri, cu care a obţinut medalia de argint. Pe primul loc s-a clasat italianca Sara Fantini (73.26 metri), aruncarea sa aducându-i şi poziţia de lider mondial în acest sezon. Daneza Katrine Jacobsen a obţinut medalia de bronz (71.08).

Tot duminică, la aruncarea suliţei, Denis Both s-a clasat pe locul 6, cu cea mai bună performanţă personală a sezonului (73.59 metri).

Prima medalie a României la Leiria a fost câştigată, sâmbătă, de Alin Firfirică, la aruncarea discului (63.78 metri, cea mai bună performanţă personală a sezonului).

România a fost reprezentată de opt sportivi la competiţia de seniori şi tineret, din Portugalia. La start s-au aflat peste 300 de sportivi din 40 de ţări.

În 2022, România a obţinut medalia de aur la suliţă (Alexandru Novac).