Succesul din Cupă vine la pachet cu o primă considerabilă pentru cei de la Corvinul Succesul din Cupă vine la pachet cu o primă considerabilă pentru cei de la Corvinul
VIDEO |  Dramaticul game final în care Hurkacz a capotat. Tommy Paul, pericol la RG? VIDEO | Dramaticul game final în care Hurkacz a capotat. Tommy Paul, pericol la RG?
Mircea Cristescu şi-a anunţat retragerea din structura de conducere a campioanei UBT Cluj la finalul sezonului Mircea Cristescu şi-a anunţat retragerea din structura de conducere a campioanei UBT Cluj la finalul sezonului
VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii
Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă” Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă”
”Va avea loc un eveniment important”. Florin Maxim a anunţat cum se va celebra cucerirea Cupei ”Va avea loc un eveniment important”. Florin Maxim a anunţat cum se va celebra cucerirea Cupei

Echipa lui Ionuţ Radu, out din Cupa Angliei! Newcastle trece greu de Blackburn şi se califică după loviturile de la 11 metri

Uncategorized Publicat pe 28 feb 2024

Leicester City a învins marţi seara, în deplasare, scor 1-0, după prelungiri, formaţia Bournemouth, în optimile Cupei Angliei. Într-un al meci al zilei, Newcastle a eliminat pe Blackburn Rovers cu 4-3 după loviturile de departajare.

Cu portarul român Ionuţ Radu rezervă, Bournemouth nu a reuşit să se impună în faţa echipei de ligă secundă Leicester City. Nu a fost însă o surpriză pentru că ultima victorie a lui Bournemouth în toate competiţiile s-a înregistrat cu o lună în urmă, de atunci echipa lui Radu bifând trei egaluri şi trei înfrângeri.

În acelaşi timp, Leicester City adunase cinci victorii consecutive înainte de a pierde cu Leeds şi Middlesbrough.  Unicul gol al meciului de pe Vitality Stadium a fost marcat în minutul 105, de către oaspeţi, prin Abdul Issahaku, şi Leicester City merge în sferturile Cupei Angliei.

Într-un alt meci, Blackburn Rovers şi Newcastle au încheiat la egalitate după 120 de minute, scor 1-1, prin golurile lui Gordon (min. 71) pentru Newcastle şi al lui Szmodics (min. 79) pentru Blackburn.

S-a intrat la lovituri de departajare şi Newcastle s-a impus cu 4-3, după ce Szmodics şi Hyam au ratat pentru gazde. De la oaspeţi a ratat doar Harvey Barnes, iar portarul Dubravka a apărat penalti-ul decisiv, trimiţând-o pe Newcastle în sferturi.