VIDEO | Corvinul - Mioveni, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au marcat de două ori în trei minute VIDEO | Corvinul - Mioveni, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au marcat de două ori în trei minute
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova
Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei
Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR” Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR”
Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal" Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal"
VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile!

EXCLUSIV | Gică Popescu şi Florin Răducioiu, nedumeriţi după România - Belarus: ”De neînţeles pentru mine” / ”N-am înţeles nici eu”

Echipa nationala Publicat pe 29 mar 2023

România a trăit cu emoţii partida cu Belarus, din etapa a 2-a a preliminariilor EURO 2024, în direct la Prima TV! Chiar dacă s-a impus cu 2-1 selecţionata lui Edi Iordănescu, pe final adversarii puteau marca golul de 2-2, care cu siguranţă ar fi adus un minus important de moral în privinţa calificării la turneul final.

În altă ordine de idei, Gică Popescu şi Florin Răducioiu au remarcat detaliile negative ale României din disputa de pe Arena Naţională, la Prima TV, la finalul întâlnirii, concluzionând că partea secundă a fost una destul de slabă şi evoluţia putea să coste.

Gică Popescu: ”E o victorie, e bună indiferent de manieră. Am avut o primă repriză bună, cu goluri, iar în a doua chiar am avut emoţii după ce a marcat Belarus. Am trăit cu emoţii, ne uitam la ceas să se termine mai repede meciul.

Reprizele au fost diametral opuse, de neînţeles pentru mine, pentru că am avut 2-0 şi credeam că vom avea parte de un galop de sănătate”.

Florin Răducioiu: ”Am avut ocazii importante, bară, se putea termina 3-1, aşa cum şi credeam eu. Îmi pare rău, băieţii puteau marca mai mult, dar au fost şi momente mai puţin bune. Nu am înţeles nici eu de ce în repriza a doua nu am mai putut să înscriem şi chiar să jucăm şi mai bine. Dar sunt bucuros pentru victorie. Avem, însă, probleme în apărare, nu ştiu dacă Iordănescu poate să aibă încredere în ea”.

România, 2-1 cu Belarus

Reprezentativa României a învins, marţi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-1 (2-0), selecţionata Belarusului, în al doilea meci din preliminariile Euro-2024.

• Au marcat Stanciu '17 şi Burcă '19, pentru România, respectiv Marozau (86) pentru Belarus.
  • Nicolae Stanciu a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 17.
  • Scorul a fost majorat de Andrei Burcă, marcator al primului gol pentru naţională, în minutul 19, din pasa lui Răzvan Marin.
  • În minutul 86, Marozau a redus din diferenţă pentru Belarus, golul fiind acordat după verificarea VAR.

Echipele utilizate:

• ROMÂNIA: 12. Radu – 4. Manea, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 13. Opruţ – 18. R. Marin, 6. Băluţă (8. Cicâldău '44), 10. Stanciu (14. M. Marin '77) – 21. Moruţan (17. Dobre '65), 7. Alibec (19.  Fl, Tănase '77), 20. Man (22. Popescu '65). Selecţioner: Edward Iordănescu
  • BELARUS: 1. Plotnikov – 7. Bykov, 20. Volkov, 4. Khadarkevich, 22. Malkevich – 17. Kovalev (19. Grechikho '85), 6. Selyava, 14. Yablonski (21. Klimovich '64), 9. Ebong – 10. Bakhar (23. Marozau '77), 11. Khvaschinski (15. Yuzechuk '46). Selecţioner: Georgi Kondratiev

CLASAMENTUL GRUPEI: 1. Elveţia – 6 puncte, 2. România – 6 puncte, 3. Kosovo – două puncte, 4. Andorra – un punct, 5. Israel – un punct, 6. Belarus – niciun punct.

Se califică primele două clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele 3 locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Ligii Naţiunilor.