VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund
Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată
Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV
Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!” Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!”
VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie
Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off"  | EXCLUSIV Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off" | EXCLUSIV

EXCLUSIV | Lincar şi U Cluj, lăudaţi de experţii Prima Sport: "Multe echipe vor avea probleme cu ei"

FCSB Publicat pe 17 iul 2022

FCSB a început cu stângul ediţia 2022/2023 a SuperLigii, 1-1 pe Arena Naţională cu Universitatea Cluj, iar rezultatul e pus de Nana Falemi şi Florin Răducioiu pe seama jocului foarte bun al nou-promovatei.

Erik Lincar a venit la Bucureşti cu o strategie curajoasă, bazată pe o echipă scurtă şi contraatacuri tăioase, iar la final antrenorul ardelenilor a primit laude din partea experţilor Prima Sport:

"U Cluj a făcut o partidă solidă, consistentă. Eram curioşi să vedem dacă vor ţine ritmul şi uite că au reuşit. Sunt jucători care au trecut pe la FCSB, care au adus un plus de experienţă şi de IQ al jocului: Chipciu, care i-a făcut viaţa grea lui Creţu şi a speculat momentele de joc. Erik Lincar a fost vigilent, a făcut o echipă scurtă", a spus Nana Falemi, la emisiunea Fotbal Show de pe Prima Sport 1.

"Într-adevăr, ştiam despre această soliditate şi această dăruire a lui U Cluj. Nu te lasă să joci, a creat o densitate impresionantă în jurul mingii. E bine pregătită fizic, multe echipe vor avea viaţă grea contra lor. La FCSB e o problemă din primul meci, un semnal de alarmă. Trebuie să se trezească la realitate, pentru că au avut un joc previzibil, lent şi rezultatul nu e la nivelul aşteptărilor", a punctat şi Florin Răducioiu.

Început cu o intrare foarte dură a lui Sorin Şerban la Remacle, în minutul 3, FCSB - Universitatea Cluj a stat, în prima repriză, sub semnul arbitrajului video. După ocazii ratate de Edjouma (14) şi Popescu (16), clujenii s-au bucurat preţ de câteva zeci de secunde, după ce Chipciu (25) a deviat în poartă lovitura liberă a lui Tescan, dar VAR a intervenit şi a sesizat un henţ al fostului CFR-ist. Peste zece minute, Tănase a marcat din centrarea lui Cordea, dar arbitrajul video a anulat şi reuşita decarului, pe motiv de ofsaid. În minutul 41, Romario Pires a pus mâna pe minge în marginea propriului careu, dar nici Marian Barbu, nici oamenii din camera VAR nu au intervenit. În prelungiri, repriza a ajuns la o concluzie: centrare Filip, lat pus de Adrian Bălan şi 1-0 la cabine pentru băieţii lui Lincar.

După pauză, Edjouma, Cordea şi Şerban au rămas în afara echipei, Şut, Ovidiu Popescu şi Oaidă le-au luat locul, iar jocul FCSB-ului a arătat mai bine. În minutul 55, Tănase a profitat de ieşirea inoportună a tânărului Gorcea, a scos un penalty şi l-a transformat, iar vicecampioana a redevenit favorită. Doar că ritmul gazdelor a scăzut din nou, iar Chipciu (73) putea face 2-1 din centrarea lui Ely Fernandes, înainte ca rezerva Ianis Stoica (82) să nimerească bara transversală cu o lovitură de cap. Acelaşi Stoica (83) nu a ajuns la pasa lui Tănase în faţa porţii, pentru ca Ely Fernandes (87) să semneze un alt moment periculos la poarta lui Târnovanu. În prelungiri (90+4), Bic a avut o şansă imensă, însă şutul său din poziţie bună s-a dus în tribună.