Ultima oră
Ce se întâmplă cu Portugalia?! Situaţia lusitanilor, analizată la ”Dimineti Americane” după remiza albă cu Columbia: ”Schimbă sistemul, fă ceva diferit. Nu e posibil aşa ceva!” Ce se întâmplă cu Portugalia?! Situaţia lusitanilor, analizată la ”Dimineti Americane” după remiza albă cu Columbia: ”Schimbă sistemul, fă ceva diferit. Nu e posibil aşa ceva!”
Gigi Becali oferă tot ce are mai bun pentru Denis Drăguş! Finanţatorul FCSB-ului vrea să-l atragă pe internaţionalul român cu o primă unică Gigi Becali oferă tot ce are mai bun pentru Denis Drăguş! Finanţatorul FCSB-ului vrea să-l atragă pe internaţionalul român cu o primă unică
Fabio Cannavaro, cu moralul la pământ după eliminarea Uzbekistanului de la Mondial: ”Credeţi că nu sunt nervos? Nu-mi place să pierd” Fabio Cannavaro, cu moralul la pământ după eliminarea Uzbekistanului de la Mondial: ”Credeţi că nu sunt nervos? Nu-mi place să pierd”
Şocant! Un fotbalist argentinian şi-a pierdut soţia şi copiii după cutremurele din Venezuela Şocant! Un fotbalist argentinian şi-a pierdut soţia şi copiii după cutremurele din Venezuela
CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor
Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania

Finalul de 2020 ne aduce speranţe. România a terminat CE de Gimnastică în forţă: 14 medalii în total, cu nouă dintre ele la junioare!

Gimnastica Publicat pe 20 dec 2020
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
//i0.1616.ro/media/581/3142/38218/19740275/1/ior.jpg


România a încheiat, duminică, participarea în concursurile de senioare şi junioare de la Campionatul European de gimnastică feminină cu un bilanţ de 14 medalii, din care opt sunt de aur. Larisa Iordache, patru medalii, din care două de aur, după trei ani de pauză. Ana Bărbosu, şase medalii de aur la junioare, record în istoria participărilor României la CE.
  
Duminică au avut loc finalele pe aparate, iar bilanţul medaliilor tricolore la CE de la Mersin este următorul:
 
Senioare
 
Aur - Larisa Iordache (bârnă şi sol);
 
Argint - pe echipe, Larisa Iordache (sărituri), Silviana Sfiringu (bârnă).
 
Junioare
 
Aur - pe echipe, Ana Bărbosu - individual-compus, plus patru în finalele pe aparate;
 
Argint - Maria Ceplinschi (individual-compus şi sol);
 
Bronz - Andreea Preda (bârnă).   
 
Nota iniţială a Larisei Iordache acordată la sol, 13.050, a fost contestată de antrenorii României, şi s-a transfomat în 13.450, cu 0.350 peste adversara din Turcia, care era considerată campioană europeană în prima fază.
 
România a cucerit după 28 de ani aurul pe echipe la junioare, iar aurul în toate probele la un Campionat European reprezintă un nou record pentru România, la junioare şi senioare. Larisa Iordache a revenit într-o mare competiţie după trei ani de pauză, în care a suferit trei intervenţii chirurgicale.
 
La cea de-a 33-a ediţie a CE, de la Mersin, care s-au încheiat duminică, au luat startul gimnaste din doar 14 naţiuni, iar între marile absente, care au renunţat la participare în principal din motive pandemice, se numără Rusia, Franţa, Marea Britanie, Italia sau Olanda.
 
La Mersin a avut loc şi Campionatul European masculin, încheiat în 13 decembrie, şi la care România a bifat o singură medalie - aur la juniori (sărituri).
 
În concursul seniorilor pe echipe, România nu a mai luat medalii din 2012, la masculin, respectiv din 2014, la feminin, atunci când câştiga aurul continental.
 
În 2018, la ultima ediţie, concursul feminin pe echipe a fost câştigat de Rusia.
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Gimnastica

Ultimele articole Toate articolele