NEWS ALERT | Lovitură masivă încasată de Rapid! Un jucător de bază, OUT pentru patru luni NEWS ALERT | Lovitură masivă încasată de Rapid! Un jucător de bază, OUT pentru patru luni
Verdict clar în privinţa principalei ţinte a lui Gigi Becali! „Este o singură echipă la care nu pot să-l las” Verdict clar în privinţa principalei ţinte a lui Gigi Becali! „Este o singură echipă la care nu pot să-l las”
VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat
S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid
Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV

FOTE, atletism ǀ Aur şi record al competiţiei pentru ştafeta feminină a României!

Atletism Publicat pe 29 iul 2023

Ştafeta feminină mixtă (100x200x300x400 m) a României a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în competiţia de atletism de la FOTE Maribor 2023.

Bianca Maria Tiţa, a fost primul schimb, Ştefania Balint schimbul 2, Maria Denisa Capota schimbul 3 şi Alexandra Ştefania Uţă ultimul schimb.

Vedeta incontestabilă a cursei a fost Ştefania Uţă care a alergat ultimii 400 m. Potrivit COSR, ea a preluat ştafeta de pe poziţia a 4-a, dar a venit ca o vijelie din spate şi s-a alăturat plutonului fruntaş. Înainte de ultima turnantă, era a treia şi părea că bătălia pentru aur se va da între reprezentatele Cehiei şi Italiei, aflate în frunte. Ştefania Uţă a spulberat însă toate pronosticurile. Pe ultima sută de metri cu o dezinvoltură uluitoare a trecut de italiancă, poziţia a doua, şi a levitat pe lângă cehoaică trecând linia de sosire parcă fără niciun efort.

Ştefania Uţă şi-a luat o frumoasă revanşă după finala de la 400 m garduri, unde a trebuit să se mulţumească cu argintul.

La ştafetă feminină mixtă, româncele au înregistrat timpul 02:06.13. Pe locul doi s-a clasat Italia, cu timpul 02:06.45, iar pe trei a terminat Cehia, cu timpul 02:07.16.