Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!” Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!”
Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale
Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League
Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!” Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!”

Gabriel Burtanete, locul 8 în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Baku

Gimnastica Publicat pe 12 mar 2023

Gimnastul Gabriel Burtanete s-a clasat, duminică, pe locul 8, ultimul, în finală la sărituri, la etapa de Cupă Mondială găzduită de Baku.

Burtanete a fost notat cu 13.266 la prima săritură şi cu 13.233 la cea de-a doua, iar cu o medie de 13.249 s-a clasat pe locul 8.

Medalia de aur a revenit sportivului Carlos Yulo (Filipine, 14.933).

În calificările la acest aparat, Gabriel Burtanete a fost pe locul 4 (medie 14.699).

Finala la sărituri a fost singura cu reprezentare românească, după ce în celelalte calificări s-au obţinut următoarele note de către gimnaştii tricolori:

Sol - Gabriel Burtanete (13.466, locul 12), Robert Burtanete (12.800, locul 26);

Paralele - Gabriel Burtanete (10.966, locul 38), Robert Burtanete (12.066, locul 28);

Inele - Gabriel Burtanete (13.333, locul 13).

Cal cu mânere – Nicholas Ţarcă (12.800, locul 27), Robert Burtanete (10.933, locul 46);

Bară fixă – Nicholas Ţarcă (12.866, locul 22);

Potrivit FRG, etapa a treia a Cupei Mondiale, de la Baku, ”reprezintă o etapă de verificare şi de selecţie pentru Campionatele Europene din Antalya (11-16 aprilie), întrecere la care echipa României are ca obiectiv calificarea la Campionatele Mondiale de la Antwerp (29 septembrie - 8 octombrie)”.