Ultima oră
Sheriff Sinyan nu va ajunge la Rapid. Semnează cu alt club Sheriff Sinyan nu va ajunge la Rapid. Semnează cu alt club
Federer, Murray şi Monfils vor participa la evenimentul de retragere a lui Stan Wawrinka Federer, Murray şi Monfils vor participa la evenimentul de retragere a lui Stan Wawrinka
Răzvan Lucescu a răbufnit după plecarea de la PAOK! Discurs dur al antrenorului român Răzvan Lucescu a răbufnit după plecarea de la PAOK! Discurs dur al antrenorului român
Dinamo a oficializat transferul unui portar cu CV interesant Dinamo a oficializat transferul unui portar cu CV interesant
Adrian Ilie a explicat de ce a refuzat să meargă la FCSB. ”Sunt prieten cu domnul Becali” Adrian Ilie a explicat de ce a refuzat să meargă la FCSB. ”Sunt prieten cu domnul Becali”
Manchester United a pus ochii pe un jucător care a impresionat la Cupa Mondială! Manchester United a pus ochii pe un jucător care a impresionat la Cupa Mondială!

Gică Hagi îi ia apărarea Cristinei Neagu. ”Atâta invidie şi atâta răutate. Ea trebuia să câştige un milion, două milioane pe an”

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 3 feb 2024
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/21481567/1/neagu.jpg

Antrenorul formaţiei Farul Constanţa, Gheorghe Hagi, a vorbit despre reacţiile apărute atunci când s-a aflat că handbalista Cristina Neagu, supranumită Messi al handbalului, câştigă 250.000 de euro şi a afirmat că a fost multă invidie, dar şi răutate şi că sportiva trebuie să câştige un milion sau două milioane de euro pe an.

“Cea mai bună handbalistă din lume, Messi al hanbalului, v-aţi mirat de ce câştigă 300 sau 250 de mii de euro. Domnilor, hai să ne trezim odată, vă rog frumos, ce atâta invidie şi atâta răutate? Ea trebuia să câştige un milion pe an, două milioane pe an.  Chiar aşa ne ducem în jos, până unde?

Messi al handbalului, cea mai bună sportivă din lume, oare cât câştiga dacă era în altă parte?  E incredibil câtă invidie şi câtă răutate, când de fapt ea trebuia să fie cea mai bine plătită, să aibă cinci sponsori, cei mai mari din România, dacă e Messi, cea mai bună din lume. Şi noi eram invidioşi de ce câştigă ea 250 de mii? E incredibil”, a declarat Hagi, sâmbătă, într-o conferinţă de presă.

El s-a referit apoi şi la situaţia fotbalului şi a remarcat faptul că sunt oameni care cheltuie pe maşini 500.000 sau un milion, dar care nu investesc în sport.

“Ne face că nu înţelegem cum se construieşte un buget, de unde trebuie să vină banii. Eu zic că o ştie şi sora-mea, cred că ştie, dacă mă duc să o întreb, şi ea cred că ştie. Cum să nu ştim de unde vin banii, cum se face un buget, care sunt intrările. De ce cluburile la noi nu se cumpără, de ce nu intră oamenii cu bani, care au bani, care cheltuie pe maşini 500 de mii, un milion? De ce nu vin? Sportul nu e social, nu, e indiferenţă. Dar după aia media ne critică, jucători, antrenori, cine e ăla, ce joacă, de unde e, cum face. Trebuie să-i oferi o garanţie, trebuie să dai o continuitate, trebuie să existe proiecte de dezvoltare. Nu se face de azi pe mine nimic, totul se face în timp, cu tineri şi cu talent”, a explicat Hagi.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele