Ultima oră
Este gata! A fost decis viitorul jucătorului lui Inter dorit de Barcelona Este gata! A fost decis viitorul jucătorului lui Inter dorit de Barcelona
Vin întăririle la Dinamo! Andrei Nicolescu a anunţat transferurile verii Vin întăririle la Dinamo! Andrei Nicolescu a anunţat transferurile verii
LIVE TEXT | Mexic - Africa de Sud, ora 22:00. Începe magia Cupei Mondiale 2026 LIVE TEXT | Mexic - Africa de Sud, ora 22:00. Începe magia Cupei Mondiale 2026
Nopţi albe şi spectacol total: Campionatul Mondial 2026 a început! Nopţi albe şi spectacol total: Campionatul Mondial 2026 a început!
Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga
Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi

Golul lui Techereş a ajuns în Marca. Ce reacţie au avut jurnaliştii de la celebrul cotidian spaniol când au văzut bijuteria din Liga a doua din România

Liga II Publicat de Cătălin Suciu pe 12 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Golul lui Techereş din rabona n-a trecut neobservat în presa internaţională. Cotidianul Marca a publicat imagini cu reuşita fundaşului în partida dintre Steaua şi Sepsi.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38110/22441653/1/acs-sepsi-osk-sfantu-gheorghe-fc-corvinul-hunedoara-liga-2-casa-pariurilor-play-off-02-05-2026.jpg

Jurnaliştii de la Marca au vorbit la superlativ despre execuţia din Liga a doua din România şi au propus ca reuşita lui Techereş să fie luată în considerare pentru premiul Puskas, oferit pentru cel mai frumos gol al sezonului.

”Alin Techeres a marcat golul anului în România şi este un potenţial candidat la Premiul Puskás al FIFA pentru cel mai frumos gol al anului în fotbalul mondial.

Fotbalistul de 19 ani al lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a înscris cu o rabona în victoria echipei sale cu 0-2 împotriva Steaua Bucureşti în Liga a II-a din România”, a punctat Marca.

”Primul pas este să încep să joc în prima ligă”

Fundaşul stânga de 19 ani este împrumutat de ”U” Cluj la Sepsi până la finalul sezonului. Din vară, Techereş va reveni la Universitatea unde speră să-l convingă pe Cristiano Bergodi că merită şansa de a juca pentru ”şepcile roşii” în Superliga.

"M-a sunat Gabi (Giurgiu, director sportiv -n.r.) să mă felicite. Au ţinut legătura cu mine mereu, s-au interesat de mine şi mi-au zis că în vară mă întorc şi vor să merg cu ei în cantonament, ceea ce voi şi face. Mi-au spus că m-a văzut şi domnul Bergodi în mai multe partide.  E un vis pentru mine.

Urmăresc toate meciurile, e ceva WOW ce a reuşit Universitatea şi sper să fie campioni sau să ia Cupa. Le ţin pumnii şi sper să revin. Pentru mine, la vârsta mea, primul pas pe care îl vreau este să încep să joc în prima ligă.  Eu mă simt foarte bine şi la Sepsi. Important e să joc, să cresc, să mă impun", a spus Techereş pentru Prima Sport.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Liga II

Ultimele articole Toate articolele