Bergodi a răbufnit la conferinţa de presă: ”Tu mă înveţi fotbal pe mine?” | VIDEO
”Jucătorii nu se mai ridică la nivelul tribunelor!”. Verdict dur după ultimele eşecuri ale Rapidului | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Chelsea - Everton 6-0. Cole Palmer a înscris patru goluri VIDEO | Chelsea - Everton 6-0. Cole Palmer a înscris patru goluri
VIDEO | Cristiano Bergodi, mesaj ferm după înfrângerea cu Sepsi! ”Trebuia să câştigăm” VIDEO | Cristiano Bergodi, mesaj ferm după înfrângerea cu Sepsi! ”Trebuia să câştigăm”
VIDEO | Bernd Storck este de partea lui Bergodi! ”Rapid a bătut-o pe FCSB” VIDEO | Bernd Storck este de partea lui Bergodi! ”Rapid a bătut-o pe FCSB”
VIDEO | Fiorentina - Genoa 1-1. Gazdele au fost cu gândul la sferturile din Conference League VIDEO | Fiorentina - Genoa 1-1. Gazdele au fost cu gândul la sferturile din Conference League

Gură de oxigen pentru ”lanterna roşie”. Hermannstadt - Astra 0-1. Valentin Gheorghe a înscris golul izbăvirii

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 22 nov 2020

Astra Giurgiu a obţinut a doua victorie din acest sezon, la Mediaş, contra celor de la Hermannstadt, cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a venit pe final de meci şi a fost semnat de Valentin Gheorghe, golgheterul din acest sezon al formaţiei pregătite de Eugen Neagoe.

Prima repriză a început cu sibienii în ofensivă, dar treptat cei de la Astra au venit la cârmă, dar portarul Cristiano a fost la post. Pe final, elevii lui Ruben Albes au turat motoarele şi au ratat două mari ocazii, care au fost salvate cu nişte intervenţii de senzaţie de către David Lazar. Golul a venit în minutul 82, de la Valentin Gheorghe, care a ajuns la a patra reuşită stagională, după ce a fost servit perfect de Budescu şi l-a driblat artistic pe Stoica, finalizând printre picioarele portarului advers.

Hermannstadt - Astra 0-1 (Gheorghe 82),

HERMANNSTADT (4-2-3-1): Cristiano - Opruţ, I. Stoica, Viera, A. Vodă - Addae, Romario - Jo, S. Mustivar, Alhassan - Fortes
REZERVE: Mărgărit, Ster, C. Belu, A. Bastos, L Buzan, Scarlatache, Karanovic
ANTRENOR: Ruben Albes

ASTRA (4-4-2): D. Lazăr - Hugo Sousa, D. Graovac, C. Dima, R. Radunovic - V. Gheorghe, L. Crepulja, D. Canadija, G. Merloi - Azulay, C. Budescu
REZERVE: M. Popa, Răduţ, Wutrich, Moise, S. Balaure, Montini, Riza, D. Bruno
ANTRENOR: Eugen Neagoe

Minutul 90+4: Final de meci la Mediaş. Astra se impune cu 1-0.

Minutul 90+2: Iese Budescu, iar în locul său intră Moise.

Minutul 90: Înainte de un corner în careul Astrei, fotbaliştii ambelor echipe se îmbrâncesc. Stoica şi Dima vâd cartonaşul galben din partea arbitrului Cojocaru.

Minutul 85: Budescu trimite pe lângă poartă de la 25 de metri, din lovitură liberă.

Minutul 83: Ruben Albes mută rapid. A ieşit Mustivar, a intrat Buzan.

Minutul 82: GOL Astra! Budescu trimite la Valentin Gheorghe, care îl driblează elegant pe Stoica şi trimite printre picioarele lui Cristiano Figueriedo.

Minutul 79: Budescu bate în forţă o lovituă liberă de la 35 de metri, mingea curge prin careul advers, dar Stoica respinge în cele din urmă.

Minutul 73: Intervenţii de senzaţie ale lui Lazar. Portarul Astrei salvează în primă fază la execuţia lui Karanovic, mingea respinsă a ajuns la Jo, dar goalkeeperul naţionalei a avut un reflex de senzaţie şi a trimis în corner.

Minutul 69: Eugen Neagoe efectuează două modificări ofensive. Intră Wutrich şi Montini, în locul lui Canadjija şi Azulay.

Minutul 67: Răduţ primeşte cartonaş galben pentru o intrare întârziată la Jo, care se resimte după contact.

Minutul 66: A doua schimbare la Hermannstadt. Iese Addae şi intră Karanovic.

Minutul 59: Hugo Sousa este şi el avertizat, după ce blochează prin fault un atac în banda dreaptă a lui Jo.

Minutul 52: Claudiu Belu vede cartonaşul galben, după ce îl loveşte în tibie pe Valentin Gheorghe.

Minutul 50: Şansă uriaşă pentru Astra! Canadjia centrează excelent de pe partea stângă, Graovac trimite cu capul, dar portarul Cristiano respinge de sub bară în corner, cu un reflex de senzaţie.

Minutul 48: Gheorghe trimite o minge la întâmplare în careu, Budescu se desprinde din marcaj, dar ajunge prea târziu.

Minutul 46: Şi Ruben Albes face o modificare. Belu-Iordache este trimis în locul lui Vodă. Este o mutare post pe post.

Minutul 46: Eugen Neagoe face prima schimbare. Îl trimite pe Răduţ în locul lui Merloi.

Minutul 45+1: Pauză la Mediaş

Minutul 43: Şansă mare pentru Astra. Merloi îi pasează excelent lui Budescu, care driblează un adversar şi pătrunde în careu şi trage în corner, dar baloul este respins în ultimul moment în corner.

Minutul 36: Addae primeşte o minge în careu şi încearcă o foarfecă. Însă execuţia este complet ratată.

Minutul 29: Valentin Gheorghe ia o acţiune pe cont propriu, pătrunde în careu, dar în loc să paseze alege să şuteze, iar mingea se duce pe lângă poartă.

Minutul 26: Budescu are o lovituă liberă dintr-o poziţie care îi convine. Trage însă modest, direct în zid.

Minutul 17: Cea mai mare ocazie de până acum! Jo trimite foarte bine din lovitură liber, dar Lazar respinge cu un reflex de senzaţie execuţia mijlocaşului de la Hermannstadt.

Minutul 15: Canadija este şi el avertizat, după ce intră dur la Fortes.

Minutul 11: Viera este şi el avertizat. Fotbalistul din Coasta de Fildeş îl loveşte cu cotul destul de tare pe Azulay.

Minutul 4: Primul cartonaş galben al partidei îl vede Vodă, pentru un fault din spate.

Minutul 1: A început partida de la Mediaş, locaţie unde Hermannstad-ul dispută partidele de pe teren propriu.

--------------------------------------------

Primul meci al zile din Casa Liga 1 este de la ora 17:00, în direct pe Look Sport, la Sibiu, FC Hermannstadt o primeşte pe Astra Giurgiu. Formaţia lui Eugen Neagoe are o situaţie catastrofală în clasament, fiind pe ultimul loc. Chiar şi în cazul unui succes, giurgiuvenii nu vor scăpa de ”lanterna roşie”, fiind la 4 puncte de FC Argeş, ocupanta penultimului loc în campionat.

Pe cealaltă parte, Hermannstadt abordează meciul mai lejer, dar nu fără miză, băieţii lui Ruben Albes ar putea urca pe locul 9, în prezent fiind pe poziţia a 12-a.